Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostrowiec Świętokrzyski

10 listopada w Liceum im. Chreptowicza odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą śmierć pomordowanych w Katyniu absolwentów tejże szkołu - ówczesnego gimnazjum i liceum. Poświęcenia, w towarzystwie grona i uczniów szkoły, dokonał ks. prałat Tadeusz Lutkowski.

Opatów

11 listopada w kolegiacie opatowskiej bp Marian Zimałek dokonał uroczystego poświęcenia odrestaurowanego zabytkowego ołtarza. Uroczystość odpustowa, w czasie której dokonało się to ważne dla opatowskiej kolegiaty wydarzenie, zgromadziła przedstawicieli władz państwowych, powiatowych i gminnych.

Ostrowiec Świętokrzyski

11 listopada miały miejsce uroczystości niepodległościowe rozpoczęte Mszą św. w kościele św. Michała Archanioła, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, parlamentarzyści i przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń z całego Ostrowca. Natomiast w godzinach popołudniowych (jak co roku) Wspólnota Świętokrzyska zorganizowała i przeprowadziła Drogę Krzyżową, której trasa wiodła ulicami miasta.

Sandomierz

19 listopada. Zawierzenie miasta i diecezji dokonane uroczystym aktem Biskupa Ordynariusza, który mówił na sandomierskim Rynku: „Tego wieczoru klękam przed Tobą Maryjo pragnę zawierzyć to miasto: jego wczoraj, jego dziś i jego jutro. Niech mieszkańcy tego grodu wznoszą często oczy ku Tobie, niech patrzą ku niebu, niech strzegą czystości serc swoich, niech będą w Synu Twoim Jezusie Chrystusie zawsze zjednoczeni i niech życiem swoim dają świadectwo miłości, która nigdy nie przemija”.
Dzień później 20 listopada pożegnanie figury Matki Bożej Fatimskiej. W uroczystej Mszy św. celebrowanej przez biskupów: Andrzeja Dzięgę, Mariana Zimałka, Edwarda Frankowskiego, Bronisława Bernackiego, Agostino Bisago z Rwandy, figura Matki Bożej Fatimskiej została uroczyście pożegnana przez wiernych z Sandomierza i całej diecezji. Biskup Ordynariusz zawierzył Matce Bożej całą diecezję i wszystkich jej wiernych: „Patrz Maryjo w nasze serca, w nasze rodziny, domy i miejsca pracy, zobacz, że my chcemy Boga w naszym życiu, w naszych rodzinach i w naszym kraju. Pozostawaj z nami, módl się z nami nieustannie i nas prowadź”.

20 listopada. Ponowienie ślubowania przez Akcję Katolicką: W obecności ordynariusza diecezji - ks. bp. Andrzeja Dzięgi, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej - Augustyn Stachowicz i jej asystent kościelny - ks. Grzegorz Miszczak, ponowili uroczyście akt intronizacji Chrystusa Króla, patronującego Akcji.

20 listopada. Przyrzeczenie kandydatów do bierzmowania. Uczniowie I klas gimnazjalnych z całej diecezji, w ramach swoich przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania, wobec Biskupa Ordynariusza, wyrazili swoją gotowość przygotowania do godnego przeżycia tego sakramentu, prosząc w murach sandomierskiej katedry o zaliczenie ich do grona kandydatów. Potwierdzili tym samym chęć pogłębiania swojej wiary przez codzienna modlitwę, comiesięczną spowiedź, uczestnictwo w niedzielnej Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: Wszczęto postępowanie sprawdzające ws. podejrzenia narażenia Karola Nawrockiego na utratę życia

2026-06-29 13:07

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Paweł Jaskółka

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wszczęła postępowanie sprawdzające dotyczące podejrzenia narażenia obecnego prezydenta Karola Nawrockiego na utratę życia lub zdrowia - przekazali świdniccy śledczy. Chodzi o wydarzenia z kampanii wyborczej z 2025 r. Postępowanie wszczęto po publikacjach medialnych.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Mariusz Pindera, postępowanie zostało wszczęte z urzędu. „Dotyczy podejrzenia narażenia obecnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w toku kampanii wyborczej w 2025 r.” - poinformował w komunikacie prok. Pindera.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie Polski i Ukrainy apelują do obu narodów o pojednanie

2026-06-29 19:07

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Ukraina

apel o pokój

Adobe.Stock

Wspólny apel o pojednanie Polaków i Ukraińców wystosowali kardynałowie z Polski i Ukrainy obecni na konsystorzu w Rzymie wraz ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. „Z bólem obserwujemy wzrost wzajemnego napięcia i odradzające się nastroje wrogości między Polakami a Ukraińcami” – piszą w przesłaniu. Za Leonem XIV wezwali do rozbrojenia języka, a za Janem Pawłem II do nawrócenia i nie schodzenia z drogi pojednania. Publikujemy pełną treść apelu:

W jedności z Ojcem Świętym Leonem XIV, którego pierwszy rok pontyfikatu naznaczony jest wytrwałą pracą budowania pokoju opartego na dobru wspólnym oraz zdecydowanym sprzeciwem wobec wojny w każdym jej wymiarze - poczynając od relacji między narodami, poprzez konflikty wewnątrz państw, aż do napięć społecznych - zabieramy głos jako kardynałowie pochodzący z Polski i z Ukrainy zwołani na konsystorz, zaproszeni do szczególnej odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła i wsparcie posługi Następcy św. Piotra. Czynimy to razem z naszym bratem Arcybiskupem Większym Kijowsko-Halickim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, świadomi, że sprawa pojednania Polaków i Ukraińców dotyka nie tylko relacji dwóch narodów, ale także wiarygodności naszego wspólnego chrześcijańskiego świadectwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję