Organizacją jednego z takich wydarzeń może poszczycić się również Męcinka, gdyż to właśnie w tutejszej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła narodziła się idea przeprowadzenia akcji sadzenia drzew pod hasłem: „100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości”.
Realizację tego pomysłu podjął ks. Marek Kluwak wraz z parafianami. – Ideą tego wydarzenia jest to, by sadząc jeden dąb wspomnieć jedną z ważnych postaci z historii naszej ojczyzny, która mocno się zapisała w walce o Niepodległą – powiedział ks. Marek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
I tak, już 22 kwietnia po Mszy św. w kościele św. Andrzeja w Męcince bp Marek Mendyk posadził pierwsze drzewo, któremu nadano imię Jan Paweł II. Dwa kolejne dęby pojawiły się przy kościołach w Piotrowicach i Chełmcu. Nadano im imiona: kardynał Stefan Wyszyński i ks. Jerzy Popiełuszko.
Natomiast 2 maja, kiedy obchodziliśmy Dzień Flagi, o godz. 15:00 przy drodze wiodącej na Kalwarię spotkać można było nie tylko parafian, ale także wiele innych osób, chcących przyłączyć się do tego patriotycznego dzieła.
Po wyjaśnieniu celu i zasad przeprowadzanej akcji oraz odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło losowanie numerów, dzięki którym każdej osobie, bądź rodzinie, posiadającej sadzonkę przyporządkowano wzdłuż Alei Niepodległości odpowiednie miejsce, do którego miało trafić ich osobiste drzewko.
Reklama
Każdy mógł osobiście wykopać dołek i posadzić swój dąb. W tym dniu niezastąpiona była także pomoc strażaków, którzy zajęli się nawodnieniem młodych drzew. Po wspólnym sadzeniu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na piknik, na którym nie zabrakło pieczonych kiełbasek, gorącego posiłku oraz wspólne śpiewanych pieśni patriotycznych.
Podczas wspólnego świętowania odbyło się losowanie patronów danych drzew, którymi to zostały postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.
Cała akcja przebiegła w radosnej atmosferze, dzięki pięknej pogodzie. Mamy nadzieję, że idea zasadzenia 100 drzew przyczyniła się nie tylko do pogłębienia świadomości patriotycznej w naszej małej Ojczyźnie, ale także pozwoliła na integrację lokalnej społeczności .