Reklama

Duchowość

W internecie i w realu – rekolekcje adwentowe 2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przebaczać, jak kochać i radzić sobie z niepłodnością, jak żyć wiarą po Auschwitz – takie pytania stawiać będą sobie uczestnicy tegorocznych rekolekcji adwentowych, organizowanych w całym kraju przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia katolickie oraz duszpasterstwa specjalistyczne. Na coraz popularniejsze rekolekcje internetowe zaproszeni są w tym roku m.in. Polacy na emigracji i osoby niesłyszące. Rekolekcje adwentowe coraz częściej kierowane są do określonych osób lub grup. Pod kątem ich oczekiwań przygotowywany jest cały program takich dni skupienia, od nauk formacyjnych i warsztatów, poprzez wykłady, a skończywszy na Eucharystii i modlitwach. Nie inaczej jest także przed tegorocznym Adwentem.

Organizowane od kilku lat rekolekcje adwentowe „U progu Auschwitz” odbędą się 7-9 grudnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W tym roku naukom rekolekcyjnym towarzyszyć będą słowa „Bóg stał się człowiekiem – wiara po Auschwitz”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W Roku Wiary musimy pytać także o wiarę po Auschwitz. Nie możemy uciekać od trudnych pytań. Pamięć o Auschwitz stała się wyzwaniem dla wiary. Gdzie był wtedy Bóg? Kim jest człowiek?” – czytamy w zaproszeniu. „Podczas rekolekcji adwentowych chcemy przygotować się na nadchodzące święta. W Boże Narodzenie cieszymy się z naszej wiary, że Bóg stał się człowiekiem i przychodzi aby nas zbawić. Co ta tajemnica może oznaczać w kontekście Auschwitz i dla naszego teraźniejszego życia?”

Rekolekcje organizują Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Duszpasterstwo Akademickie PATMOS Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Poprowadzą je ks. Lucjan Bielas i inicjator przedsięwzięcia, niemiecki ksiądz Manfred Deselaers, który w 1989 r. rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko–niemieckiego i chrześcijańsko - żydowskiego. Rejestracja: education@cdim.pl, szczegółowe informacje na stronie www.cdim.pl

Reklama

Warsztaty muzyczno-liturgiczne połączone z rekolekcjami adwentowymi odbędą się od 30 listopada do 2 grudnia w klasztorze ojców dominikanów we Wrocławiu. Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne zaprasza do udziału w nich schole i chóry młodzieżowych, studenckie i parafialne, a także kleryków, księży, siostry zakonne, osoby śpiewające indywidualnie oraz instrumentalistów. W czasie warsztatów uczestnicy, pod okiem profesjonalistów, będą mogli rozszerzyć repertuar o nowe pieśni wielogłosowe i nowe aranżacje pieśni tradycyjnych, wzbogacić doświadczenie i umiejętności z zakresu emisji głosu, a także wysłuchać rekolekcji adwentowych” – zapowiadają organizatorzy. Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Hubert Kowalski z Krakowa i Jakub Tomalak z Kalisza. Natomiast rekolekcje wygłosi były duszpasterz akademicki krakowskiej „Beczki”, o. Adam Szustak OP. Zwieńczeniem trzydniowych warsztatów będzie uroczysta Msza św. odprawiona 2 grudnia w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha oraz koncert finałowy – z udziałem chóru i orkiestry utworzonej przez uczestników kursu.

Adwentowe dni skupienia skierowane do małżeństw borykających się z problemem niepłodności proponuje w Krakowie tamtejsze Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Rekolekcje odbędą się 8-9 grudnia w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (ul. Nazaretańska 1). Mottem rekolekcji będą słowa z 1 Listu św. Pawła do Koryntian „Teraz więc trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś największa jest Miłość”. Gościem dwudniowego spotkania będzie m.in. znany duszpasterz rodzin o. Ksawery Knotz OFMCap. Lekarz naprotechnolog Daria Mikuła-Wesołowska przybliży temat leczenia tą metodą, z kolei psycholog dr Wacław Srebro będzie mówił o psychologicznych aspektach niepłodności i sposobach radzenia sobie z tą sytuacją. Nauki rekolekcyjne poprowadzą ks. Artur Ważny i ks. Mirosław Czapla. Bliższe informacje i zapisy na stronie www.abrahamisara.pl lub email: duszpasterstwo@abrahamisara.pl

Reklama

W Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu w dniach 30 listopada - 2 grudnia odbędą się rekolekcje o przebaczeniu. Ich tematem ma być renowacja, czyli droga przebaczenia. Dotyczyć będzie owocnego przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz kwestii wewnętrznego przebaczenia. Do udziału w rekolekcjach zaproszeni są szczególnie studenci i młodzież, która uczestniczyła w sierpniowym zlocie „Golgota Młodych”. Organizatorzy rekolekcji zauważają: "Od jakiegoś czasu zauważamy, że uczestnicy Golgoty Młodych pragną kontynuować to, co otrzymali na sierpniowym spotkaniu. Niejednokrotnie myśleliśmy o rekolekcjach przygotowanych typowo dla młodzieży. Właśnie w tym roku udało nam się to zrealizować".

Rekolekcje są tematyczne, ale nie dotyczą tylko tych, którzy cierpią z powodu braku przebaczenia. Może przyjechać na nie każdy, kto chciałby pogłębić przeżywanie sakramentu pokuty i pojednania. Rekolekcje są przeznaczone dla młodzieży i studentów (17+). "Każdego dnia będziemy celebrować wspólną Eucharystię, słuchać katechez o etapach przebaczenia. W ciągu dnia będzie czas na owocne i spokojne przeżycie sakramentu pokuty i pojednania oraz medytację Słowa Bożego i adorację Najświętszego Sakramentu. Poza tym będziemy przeżywać wspólnie nabożeństwo drogi krzyżowej i liturgię dzielenia się słowem Bożym" - wyjaśniają prowadzący, br. Łukasz Pyśk i br. Adam Zwierz. Miejscem rekolekcji będzie Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości im. Ojca Benignusa Jana Sosnowskiego Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, ul. O. Honorata Koźmińskiego 36. Informacje: tel. 797 907 384 lub email: organizatorglowny@golgotamlodych.pl

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zaprasza w dniach 30-listopada - 2 grudnia na rekolekcje adwentowe na Polach Lednickich. Rekolekcje pt. „Być jak Anioł, co Boga zwiastuje” poprowadzi siostra Anna ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. „Niech to będzie mocne wejście w okres Adwentu, które przygotuje nas do przeżywania świąt Bożego Narodzenia” - zapowiadają KSM-owicze z Poznania. Bliższe informacje na stronie http://poznan.ksm.org.pl/ lub http:// www.facebook.com/events/133099173507070/

Reklama

Na rekolekcje adwentowe zapraszają także bracia doloryści (Zgromadzenie Synów Matki Bożej Bolesnej). Nauki odbędą się w dniach 30 listopada - 2 grudnia w domu zgromadzenia (Al. Przyszłości 8) w Józefowie koło Warszawy. Szczegółowych informacji udziela br. Grzegorz Matlak pod nr tel: 22/789 29 10 lub 517 184 134; e-mail: powolania@gmail.com Zapisy także na stronie www.cfd.opoka.org.pl/powolanie.html

„Jeżeli chcecie zatrzymać się, by znaleźć czas na refleksję i wspólnie rozpocząć czas adwentowej odnowy, przyjedźcie na rekolekcje adwentowe w dniach 1-2 grudnia” - informują księża rogacjoniści i zapraszają wszystkich zainteresowanych do swojego warszawskiego domu rekolekcyjnego przy ul. Stromej 30. Zgłoszenia pod nr tel. (22) 836 80 00.

Założycielem i patronem Zgromadzenia Księży Rogacjonistów jest bł. ks. Annibale Maria di Francia. Charyzmat Zgromadzenia przejawia się w nieustannej modlitwie o powołania, propagowaniu ducha modlitwy i wspieraniu powołań, a także w byciu dobrymi robotnikami, czyli w dziełach miłosierdzia na rzecz dzieci i młodzieży, zwłaszcza biednej i opuszczonej, w afirmacji godności ludzkiej i pomocy biednym. Działalność Zgromadzenia poza Włochami obejmuje kilkanaście krajów, w tym Polskę. Rogacjoniści mają dom w Warszawie i Krakowie. W stolicy działa Instytut Antoniański zajmujący się wychowaniem i kształceniem dzieci potrzebujących, jadłodajnia dla ubogich, Stowarzyszenie Modlitwy o Powołania, grupa młodzieżowa ERA. Kapłani prowadzą także posługę duszpasterską w parafiach, szkołach oraz różnych grupach kościelnych. Szczegóły na stronie www.rogacjonisci.pl

Reklama

Z kolei Adwentowe Dni Skupienia dla dziewcząt rozeznających powołanie poprowadzą w swoim klasztorze w Warszawie siostry benedyktynki sakramentki. Zgłoszenia i bliższe informacje adres e-mail: benedyktynki.sakramentki@gmail.com i pod nr tel. 22 831 49 62.< Od kilku już lat rekolekcje prowadzone są także za pośrednictwem internetu. Wybór odpowiedniej propozycji jest z roku na rok coraz większy.

Już po raz 15. Polska Misja Katolicka Amsterdam prowadzona przez księży chrystusowców organizuje i zaprasza na Internetowe Rekolekcje Adwentowe. Tegoroczne rozważania pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary” będzie prowadził ks. dr Waldemar Matusiak TChr, duszpasterz polonijny w Houston w USA.

Nauka wstępna pojawi się na stronie www.pmkamsterdam.nl tradycyjnie już w niedzielę poprzedzającą rozpoczęcie Adwentu, czyli w uroczystość Chrystusa Króla.

Na pierwsze w Polsce internetowe rekolekcje adwentowe „360 sekund przy studni”, głoszone także w języku migowym, zaprasza serwis www.profeto.pl - sercański portal ewangelizacyjny.

Wszystkie dziesięć wideokonferencji, które rozpoczną się 2 grudnia, przekazywane będą także dla tych, którzy nie słyszą, „ale tak samo pragną żywego Słowa”. Księża sercanie zachęcają „do przeżycia niesamowitych chwil, fascynującej przygody, w której Jezus z wielką mocą, będzie dotykał naszego serca”. Nauki poprowadzą ks. Michał Olszewski SCJ i ks. Radek Warenda SCJ.

Jezuici zapraszają z kolei do odwiedzenia Internetowego Domu Rekolekcyjnego (www.e-dr.deon.pl). IDR działa od 2007 r., powstał z myślą o służbie wszystkim, którzy potrzebują pomocy na duchowej drodze, dlatego współtworzą go osoby o różnego rodzaju powołaniach, należące do różnych wspólnot. Wprawdzie na stronie IDR nie ma jeszcze programu rekolekcji tegorocznych, ale dostępne są 28-dniowe rekolekcje adwentowe z ub. roku.

2012-11-22 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2001

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner

Kościół rozpoczyna Adwentem nowy rok liturgiczny. Nazwa "adwent" wywodzi się od łacińskiego słowa "adventus" i tłumaczy się jako przybycie, zbliżanie się, nadejście. W starożytnym Rzymie słowem tym określano oczekiwanie na uroczyste wkroczenie do miasta cesarza lub dygnitarza państwowego obejmującego urząd. Zaś w sensie religijnym oznaczało ono coroczne przybywanie bóstwa do świątyni. W Kościele Adwent od samego początku był oczekiwaniem na przyjście Chrystusa, zarówno w sensie Wcielenia (Święta Narodzenia Pańskiego), jak i powtórnego przyjścia (Paruzja).

Rozwój historyczny Adwentu sięga czasów starożytnych Kościoła. Najstarsze wzmianki o okresie przygotowującym do Bożego Narodzenia odnajdujemy w Liber officiorum św. Hilarego z Poitiers ( + 376 r.). W swym dziele autor zachęca wiernych, aby zachowywali post przed Narodzeniem Pańskim. O podobnym poście wspomina także biskup Perpetuus (+ 490 r.) i Grzegorz z Tours (+ 490 r.). Z kolei synod w Saragossie (389 r.) nakazuje pobożnym chrześcijanom chodzić do kościoła już od 17 grudnia. Nie tylko na Zachodzie, ale i na Wschodzie Kościół wprowadza liturgiczne przygotowanie do lepszego przeżycia i godniejszego uczczenia tajemnicy Wcielenia. Świadczą o tym wyraźnie homilie adwentowe z V w. Teodora z Ancyry, Antypasa z Bostry czy Sewera z Antiochii.

Adwent kształtowały dwie tradycje: gallikańska (Galia, Hiszpania - IV w.) i rzymska (VI w.). Tradycja gallikańska nadała Adwentowi charakter pokutny i ascetyczny (post, abstynencja, skupienie, kolor fioletowy, brak Gloria i Te Deum w liturgii). Początkowo trwał trzy tygodnie, później na wzór Wielkiego Postu nawet czterdzieści dni. Przygotowywał do Świąt Epifanii (Objawienia - 6 stycznia), a od V w. do Świąt Narodzenia Pańskiego (25 grudnia). Tymczasem w Rzymie Adwent zawsze miał charakter liturgicznego przygotowania na radosne święta. Trwał sześć niedziel, a jego rozwój nastąpił za pontyfikatu papieża Gelazego i Symplicjusza (V w.). Od czasów św. Grzegorza Wielkiego ( + 604 r.) obejmował już 4 niedziele i był wyraźnie czasem przygotowania na przyjście Chrystusa. Dopiero liturgia galijska wprowadziła do Adwentu rzymskiego aspekt eschatologiczny. Ostatecznie też w wiekach średnich obie tradycje połączyły się, dając Adwent liturgicznie rzymski, a ascetycznie gallikański. Na przełomie XII i XIII w. tak ukształtowany, został powszechnie przyjęty w całym Kościele.

Zgodnie z odnową liturgiczną Soboru Watykańskiego II ( 1962-65), Adwent rozpoczyna się w niedzielę najbliższą święta św. Andrzeja Apostoła, tj. między 29 listopada a 3 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery niedziele. Liturgicznie dzieli się na dwa okresy. Pierwszy (do 16 grudnia) podejmuje motyw oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa w chwale (Paruzja), a drugi (od 17 grudnia) skupia uwagę wiernych na bezpośrednim przygotowaniu do obchodów Świąt Narodzenia Pańskiego. W czytaniach Kościół przybliża postać proroka Izajasza z jego mesjańskimi proroctwami, działalność Jana Chrzciciela, wypowiedzi Chrystusa o swoim powtórnym przyjściu, a także wydarzenia poprzedzające samo narodzenie w Betlejem.

Charakterystyczne dla Adwentu jest sprawowanie o świcie Mszy św. wotywnej o Najświętszej Maryi Pannie (tzw. Roraty). Podczaj tej Mszy zapalana jest dodatkowa świeca (roratka), która symbolizuje Maryję - Jutrzenkę poprzedzającą przyjście Jezusa - Wschodzącego Słońca. Razem z Maryją wierni z zapalonymi świecami i lampionami, pogrążeni w ciemności oczekują na przyjście Zbawiciela. Z dodatkową świecą w Adwencie związany jest też inny polski zwyczaj. Otóż do katedry wawelskiej, w pierwszą niedzielę Adwentu, przedstawiciele siedmiu stanów niegdyś szlacheckiej Rzeczypospolitej przynosili zapalone świece. Wypowiadając słowa: "jestem gotowy na sąd Boży", kolejno do Ołtarza podchodzili: król, prymas, senator, ziemianin, rycerz, mieszczanin i chłop, umieszczając swoją świecę na siedmioramiennym świeczniku. W kościołach w Adwencie pojawia się także wieniec z czterema świecami. Zielone gałązki jodły symbolizują życie, zaś cztery świece oznaczają cztery adwentowe niedziele. Tradycja ta pochodzi z Niemiec, a jej początki sięgają XIX w., kiedy to protestant, pastor J. H. Wichern, w 1833 r. w Hamburgu, po raz pierwszy przygotował adwentowy wieniec. Zwyczaj zawieszania wieńca adwentowego w kościołach i domach prywatnych rozprzestrzenił się nie tylko wśród protestantów, ale bardzo szybko został przyjęty także przez katolików. Czasami też możemy spotkać się z tzw. kalendarzem adwentowym. Wykonany jest w formie schodów lub drabiny, po których każdego dnia figurka Dzieciątka Jezus schodzi coraz niżej ku ziemi.

Należy podkreślić, iż zgodnie z reformą ostatniego Soboru Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana. W takim też duchu powinniśmy ten okres dany nam przez Kościół przeżywać, będąc zawsze gotowymi na spotkanie z Panem, który już się zbliża.

CZYTAJ DALEJ

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

[ TEMATY ]

USA

różaniec

maj

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

„W ubiegłym roku w maju rzuciliśmy wyzwanie, aby przez miesiąc odmówić 10 tys. różańców i myśleliśmy, że to naprawdę ambitny cel; osiągnęliśmy go w 48 godzin” - wyjaśnia bp Barron. Ostatecznie w zeszłym roku liczba modlitw sięgnęła 64 tys.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

diecezja włocławska

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok biskupa diecezjalnego i biskupa seniora Stanisława Gębickiego, w wydarzeniu uczestniczyło około 300 prezbiterów. W programie dorocznej diecezjalnej pielgrzymki kapłanów znalazła się konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję