Papieska Rada ds. Kultury o postępie w genetyce, neuronauce i sztucznej inteligencji
Rozpoczęcie „dialogu o przyszłości ludzkości” w świetle niezwykłego postępu w badaniach genetycznych, neuronauce i sztucznej inteligencji, które mogą „zmienić wiele wymiarów naszego życia”, zmuszają nas do „przemyślenia naszego pojmowania odpowiedzialności człowieka i wolnej woli”, a także wymagają „nie tylko zwykłej oceny moralnej, ale - bardziej radykalnie - narzucają przegląd kategorii antropologicznych i etycznych”. Taki jest cel rozpoczynającego się 15 listopada zgromadzenia plenarnego Papieskiej Rady ds. Kultury.
Obrady będą przebiegać pod hasłem „Przyszłość ludzkości: nowe wyzwania dla antropologii”. Zakończy je 18 listopada audiencja u papieża Franciszka.
Nowy sekretarz Rady bp Paul Tighe poinformował, że cztery sesje zgromadzenia zostaną poświęcone modelom antropologicznym, medycynie i genetyce, neuronauce oraz sztucznej inteligencji. Chodzi o „lepsze zrozumienie kontekstu kulturowego, w którym zachodzi wspomniany postęp naukowy.
Naukowcy z różnych dziedzin przedstawią stan badań i wskażą potencjalne zastosowania najnowszych odkryć i innowacji. - Chcemy ich wysłuchać i podjąć z nimi dyskusję, próbując przezwyciężyć dychotomię między naukami ścisłymi i humanistycznymi - oświadczył bp Tighe.
Szczególnym celem będzie „promowanie świadomości, że pytania o przyszłość ludzkości oraz wpływ nauk ścisłych i technologii powinny być przedmiotem uwagi szerszej publiczności i że nie można ich zostawić wyłącznie naukowcom i technologom”.
- Musimy wspierać wielość podejść i interdyscyplinarną syntezę, aby uniknąć tego, co papież Franciszek w „Laudato si’” nazywa „paradygmatem technokratycznym”, a w zamian dając pierwszeństwo wiedzy „integralnej”, która sprzyja innemu spojrzeniu, postulowanemu przez papieża - powiedział irlandzki hierarcha.
Przewodniczący Caritas, abp Tarcisio Isao Kikuchi, arcybiskup Tokio.
W dniach 11-16 maja w Rzymie odbyło się XXII Zgromadzenie Ogólne Caritas Internationalis, w którym wzięło udział około 400 delegatów reprezentujących 162 organizacje Caritas działające w 200 krajach na całym świecie. Zgromadzenie rozpoczęło się 11 maja prywatną audiencją u papieża Franciszka. Podczas tegorocznego Zgromadzenia, którego temat „Budowanie nowych dróg braterstwa” inspirowany był encykliką „Fratelli Tutti”, zostały wybrane nowe władze, w tym przewodniczący Caritas Internationalis oraz sekretarz generalny, którzy będą zarządzać organizacją przez kolejne cztery lata, do 2027 r.
Nowym przewodniczącym Caritas, został wybrany abp Tarcisio Isao Kikuchi, arcybiskup Tokio. Urodził się w Iwate 1 listopada 1958 r. i już jako młody człowiek wstąpił do zgromadzenia werbistów - 15 marca 1986 r. został wyświęcony na kapłana. Służył jako misjonarz w Ghanie, będąc przez 8 lat proboszczem wiejskiej parafii. Od 1995 r. pracował dla Caritas - pełnił funkcję dyrektora wykonawczego i przewodniczącego japońskiego oddziału tej organizacji. W 2004 r. przyjął sakrę biskupią, zostając wpierw ordynariuszem Niigaty, a od 2017 r. arcybiskupem, metropolitą Tokio. Jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Japonii i sekretarzem generalnym Federacji Konferencji Episkopatów Azji.
Katolicka Nauka Społeczna powołana jest do dostarczenia kluczy interpretacyjnych, które wprowadzają dialog między nauką a sumieniem, dając tym samym zasadniczy wkład w wiedzę, nadzieję i pokój – wskazał Ojciec Święty podczas spotkania z członkami Fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice. W Rzymie odbywa się doroczna międzynarodowa konferencja i zgromadzenie ogólne.
Indoktrynacja jest niemoralna, gdyż „uniemożliwia krytyczne myślenie, narusza świętą wolność sumienia – nawet jeśli jest ono błędne – i zamyka się na nowe refleksje, bo odrzuca ruch, zmianę, ewolucję idei wobec nowych wyzwań” – powiedział Papież. Nauczanie Kościoła zaś jest poważną, spokojną i rygorystyczną refleksją; ono chce nas nauczyć jak zbliżać się do sytuacji i do ludzi. „To właśnie poważne podejście, rygor i spokój są tym, czego należy uczyć się z każdej doktryny – również Katolickiej Nauki Społecznej” – dodał Leon XIV.
- To znak wielkiej miłości i wiary naszego ludu – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Włodzimierz Kurek, proboszcz parafii w Biórkowie Wielkim.
Jan Kowalski: - Księże Proboszczu, 25 maja 2025 roku w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biórkowie Wielkim odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – koronacja obrazu Matki Bożej Wniebowziętej. Jak doszło do tej inicjatywy?
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.