Reklama

Parafia pw. św. Wojciecha w Pełczyskach

Pełczyńskie pejzaże

Niedziela kielecka 34/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozłożona niezwykle malowniczo na terenie Kozubowskiego Parku Krajobrazowego miejscowość Pełczyska leży w gminie Złota Pińczowska w powiecie pińczowskim. Wijąca się w pobliżu rzeka Nida sprawiła, że już w czasach starożytnych osada była zasiedlana przez różne plemiona, nawet przez Celtów. We wczesnym średniowieczu, według tradycji, nieopodal obecnego kościoła na wzgórzu Zawienica mieścił się gród z zamczyskiem. Erygowanie parafii przypada na lata 1194-95, choć pierwsza wzmianka historyczna pisana pochodzi z 1224 r. Prawdopodobnie w 1306 r. król Władysław Łokietek przekazał biskupom krakowskim grodzisko. Na przełomie XIII i XIV w. gród z zamczyskiem oddzielono od części zamieszkałej przez ludność cywilną. A na wzgórzu został wzniesiony nowy kościół. Lata wojen z Tatarami i Szwedami przyniosły ze sobą zniszczenia, które nie ominęły również świątyni w Pełczyskach. Obecny kościół powstał w 1731 r. Jego fundatorem był dziedzic Pełczysk i kasztelan wołyński Jan Paweł Pepłowski. 118 lat później kościół poświęcił biskup kielecki Tomasz Kuliński.
Plac wokół kościoła otacza stary piękny drzewostan, tak, że w lecie zieleń jego liści niemal całkowicie zakrywa widok świątyni. Tylko z daleka rysuje się dach. Ze wzgórza rozciąga się niezwykle urokliwa panorama. Kościół reprezentuje styl baroku. W ołtarzach bocznych znajdują się wizerunki św. Katarzyny oraz św. Wojciecha - patrona parafii. W ołtarzu głównym zaś, umieszczony jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Pełczyńskiej. Matka Boża ma kołpak wielkoksiążęcy na głowie, a w ręku trzyma 3 złote róże. Obraz przykrywa srebrna suknia. Jego pochodzenie nie jest do końca poznane, ale Pani Pełczyńska otaczana jest wielką czcią. Do dziś przed Jej oblicze parafianie zanoszą swoje prośby i podziękowania, i zawieszają wokół obrazu wota. Takie wota ofiarowała również młodzież, która przystąpiła do sakramentu bierzmowania, jak i dzieci pierwszokomunijne.
Prace wokół świątyni i w jej wnętrzu trwają od lat. Wiele z nich wykonali księża Stanisław Stokłosa i Józef Kubicza - poprzednicy ks. Jana Bila, który od 1999 r. jest proboszczem w Pełczyskach. Dobrą okazją do renowacyjnych prac był jubileusz parafii w 1994 r., kiedy parafia obchodziła 800-lecie istnienia. Odnowiono zewnętrzną elewację, wymieniono instalację elektryczną, uzupełniono umeblowanie. Ks. Jan Bil również stara się kontynuować konieczne prace. Dzwony mają nowy napęd elektryczny, a świątynia nowe oświetlenie. Udało się też zrobić parking wokół kościoła. Potrzeb jest, oczywiście, wiele. Planowane są nowe ławy w kościele. Drewno na nie już schnie. Ławy wykonają miejscowi cieśle - to też będzie ich wkład w budowanie wspólnoty parafialnej. „Trzeba doglądać wszystko, ale na szczęście na życzliwość i pomoc parafian można liczyć, choć w sezonie mają dużo zajęć i prac polowych” - mówi Ksiądz Proboszcz. Mieszkańcy dbają o świątynię, porządkują, przynoszą świeże kwiaty. Strażacy czyszczą rynny z liści.
W skład parafii wchodzą miejscowości: Stawiszyce, Pełczyska, Kostrzeszyn. Mieszkańcy tych wiosek utrzymują się obecnie głównie z rolnictwa i warzywnictwa. Ze wzgórza kościelnego widać ogromne zagony kapusty, buraków. Prace przy warzywach trwają od wczesnej wiosny do późnej jesieni, do ostatnich zbiorów. Warto podkreślić, iż parafianie każdego roku włączają się w zbiórkę płodów rolnych dla Wyższego Seminarium Duchownego. Wyznaczani są mężczyźni odpowiedzialni za zbiór i dowóz. Warzywa i zboże są przywożone tu przed kościół. Nie szczędzą na Seminarium. Dzielą się tym, co mają. „To jest znaczna pomoc. Udaje się zebrać 3 żuki żywności” - dodaje Ksiądz Proboszcz.
Styl pracy duszpasterskiej w parafii wyznacza głównie rolniczy charakter miejscowości, które wchodzą w jej skład.
Ks. Bil podkreśla dużą frekwencję podczas niedzielnych Mszy św. „Cieszy mnie również duża liczba udzielonych komunii św. W ciągu ubiegłego roku udzieliłem ponad 19,5 tys. komunii św. Ponadto już drugi rok jest wystarczająca ilość intencji mszalnych” - mówi Ksiądz Proboszcz.
Troską duszpasterską objęci są chorzy, których ks. Bil odwiedza przed świętami wielkanocnymi oraz przed świętami Bożego Narodzenia, udzielając im sakramentu pokuty i Komunii św. Zaś w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych sprawowane jest specjalne nabożeństwo i Msza św. dla osób chorych i starszych.
Na terenie parafii nie ma szkoły. Młodzież uczęszcza do Gimnazjum w Złotej Pińczowskiej. Dojazd zajmuje sporo czasu. Dodatkowo młodzi pomagają w pracach polowych - tak więc ciężko jest ich wszystkich zebrać i zorganizować jakąś wspólnotę czy oazę. Jednak kwestia przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii św. czy młodych do bierzmowania jest traktowana zawsze priorytetowo. W przypadku dzieci, nauki, które prowadzi Ksiądz Proboszcz, trwają od września do maja i odbywają się w każdą niedzielę. Przygotowania do bierzmowania trwają 2 lata i odbywają się w każdą sobotę. Młodzi starają się angażować w życie duszpasterskie. Kilkunastu chłopców służy do Mszy św. Kilku ministrantów to dorośli ludzie, studenci. Dziewczęta angażują się jako lektorki i kantorki podczas każdej niedzielnej Eucharystii.
„Na nowe tysiąclecie chciałbym, aby parafia włączyła się w wielką modlitwę o to, aby wieś polska wytrwała w swoich postanowieniach w wierze. Taka modlitwa trwa w kołach różańcowych i podczas niedzielnej Mszy św.” - mówi Ksiądz Proboszcz. A zobowiązanie to zostało upamiętnione na marmurowej tablicy, wmurowanej w 1997 r. W tym duchu również odbywała się niedawno peregrynacja Różańca św. „Do modlitwy różańcowej nawoływał Ojciec Święty w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae. Myślę, że dzięki peregrynacji udało się przypomnieć parafianom wielką wartość modlitwy różańcowej” - dodaje ks. Bil.

* * *

Co roku 10 lipca przez okoliczne miejscowości przechodzi Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka Przemyska zmierzająca na Jasną Górę. Część pielgrzymów zatrzymuje się w Stawiszycach. Księża i biskup przemyski Adam Szal korzystają z gościny Księdza Proboszcza i pozostają na nocleg na plebanii.

Po odkryciach archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego przy udziale firmy Lafarge Nida Gips udało się zorganizować imprezę etnograficzną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moje dziecko odeszło z Kościoła. Co zrobić?

2024-10-22 06:50

[ TEMATY ]

wiara

dziecko

Karol Porwich/Niedziela

Monika i Marcin Gajdowie

Monika i Marcin Gajdowie

O bezwarunkowej miłości, cierpliwości i o tym, że Jezus nie zrezygnuje z nikogo. Tak można podsumować świadectwa młodych oraz rodziców, których dzieci przeżywają problemy moralne i odchodzą z Kościoła. W Tarnowie zakończył się VII Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem “Droga do domu”.

Podziel się cytatem Jezus taki był, spotykał się z ludźmi inaczej myślącymi, celnikami – dodaje żona, Monika Gajda. Nasze dzieci, które odeszły od Kościoła w pewnym sensie stały się osobami nie wierzącymi, ale są naszymi dziećmi. Najważniejsze jest to, że poczują się przyjęte, kochane, wysłuchane jako osoby ludzkie. Podziel się cytatem Nie znam innej miłości niż ta bezwarunkowa. Chodzi o to, aby być z każdym człowiekiem, choć miłość stawia wymagania i stawia pewne granice, ale nie stawia go już tym ludziom, którzy są naszymi dorosłymi dziećmi – uzupełnia wypowiedź Marcin Gajda. Podziel się cytatem Zamknij X Na zakończony już Kongres złożyły się m.in. wykłady, modlitwy i świadectwa, była też okazja do rozmów. Tak podsumował to wydarzenie bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji:
CZYTAJ DALEJ

Włochy: zmarł kard. Eugenio Dal Corso

2024-10-22 15:26

[ TEMATY ]

śmierć

Włochy

pixabay

W wieku 85 lat zmarł 20 października włoski kardynał Eugenio Dal Corso, emerytowany biskup Bengueli w Angoli. Swe życie poświęcił ewangelizacji mieszkańców Ameryki Łacińskiej i Afryki. Nawet po nominacji kardynalskiej z 2019 roku był duszpasterzem w jednej z najbiedniejszych parafii w Angoli.

Eugenio Dal Corso urodził się 16 maja 1939 roku w Lago di Valpantena di Grezzana koło Werony. Święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Ubogich Sług Opatrzności Bożej przyjął 17 lipca 1963 roku, po czym uzupełniał studia w Rzymie a następnie pracował duszpastersko w w Weronie i Neapolu. W 1975 roku rozpoczął posługę duszpasterską w Argentynie, a następnie po 11 latach wyjechał do Angoli i tam w stolicy - Luandzie pracował wśród najsłabszych i najuboższych. 15 grudnia 1995 roku Jan Paweł II mianował go biskupem koadiutorem Saurimo - sakrę przyjął 3 marca 1996 roku, a 15 stycznia 1997 roku objął rządy w tej diecezji jako jej ordynariusz. Stamtąd Benedykt XVI przeniósł go 18 lutego 2008 roku na urząd biskupa Bengueli, który pełnił do 26 marca 2018 roku. Na konsystorzu 5 października 2019 roku został kardynałem. Mimo to nadal był duszpasterzem w parafii św. Józefiny Bakhity w Caiundo, w diecezji Menongue, w południowo-wschodniej Angoli.
CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni za wiarę przodków

2024-10-22 21:45

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu modlono się w intencji Kościoła Sandomierskiego oraz za zmarłych prałatów i kanoników Kapituły Katedralnej. Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali prałaci i kanonicy na czele z ks. prał. Janem Biedroniem, dziekanem kapituły.

Na początku Eucharystii bp Nitkiewicz mówił o znaczeniu świątyni katedralnej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję