Reklama

Polska

Rzecznik KEP: Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej

Liczba pątników przybywających na Jasną Górę i do innych sanktuariów jest świadectwem duchowości maryjnej oraz wiary. Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

[ TEMATY ]

pielgrzymka 2017

Graziako/Niedziela

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wskazuje on, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma trzy wymiary. „Pierwszy - teologiczny, w którym Kościół czci dogmat mówiący, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba. Jest to tak ważna uroczystość, że obecność w tym dniu na Mszy świętej jest dla katolików obowiązkowa tak jak w niedzielę. W tym dniu powstrzymujemy się także od prac niekoniecznych. 15 sierpnia jest znany także jako uroczystość Matki Bożej Zielnej. Tradycja chrześcijańska przekazuje, że następnego dnia po złożeniu ciała Maryi u podnóża Góry Oliwnej apostołowie znaleźli w tym miejscu zioła i kwiaty. Stąd wziął się zwyczaj święcenia ich 15 sierpnia w kościołach. W tym dniu rolnicy dziękują za plony i proszą o błogosławieństwo dla swojej pracy. 15 sierpnia to również Święto Wojska Polskiego i rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. zwanej Cudem nad Wisłą, który powstrzymał ekspansję bolszewickiej rewolucji na Zachód” - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Reklama

Rzecznik KEP podkreślił, że apokryfy z pierwszych wieków chrześcijaństwa przekazują, że śmierć Maryi miała nastąpić w obecności apostołów. Według literatury wczesnochrześcijańskiej zjawił się przy niej sam Chrystus, który przekazał jej duszę Archaniołowi Michałowi, a ten poprowadził ją do nieba. „Ta uroczystość to kolejna okazja do zawierzenia swojego życia Maryi na wzór św. Jana Pawła II, który mawiał „Cały Twój”. To też okazja do uświadomienia sobie, że Maryja króluje, to znaczy gazduje i matkuje - jak mówił Papież Polak w Ludźmierzu. W Polsce przywiązanie do Matki Bożej od wieków ma szczególny wymiar, zarówno w życiu prywatnym Polaków, jak i narodowym. Szczególną rolę w tej narodowej duchowości maryjnej odgrywają sanktuaria maryjne, a szczególnie Jasna Góra” - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę docierają dziesiątki tysięcy pielgrzymów. „To centralny punkt sezonu pieszych pielgrzymek, w dniu lub w przeddzień tej uroczystości przybywa ich najwięcej. Liczba pątników jest świadectwem duchowości maryjnej oraz wiary. Śmiało można powiedzieć, że Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej. W tym roku doszło ponad 100 tys. osób pieszo, a jeszcze kilka pielgrzymek diecezjalnych dojdzie na 26 sierpnia, uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej” - podkreślił rzecznik KEP.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego od roku 1950 - ustanowił go papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg). Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj „Zaśnięciem Matki Bożej”.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z trzech głównych świąt maryjnych. Największe i najbardziej znane obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej. Centralne uroczystości z udziałem biskupów odbywają się na Jasnej Górze, dokąd na ten dzień przybywają pielgrzymi z całej Polski.

2017-08-14 13:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: wieczór pielgrzyma

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymka 2017

Jolanta Kobojek

250 kg bigosu i prawie 150 litrów zupy wystarczyło do nakarmienia ok. 1400 pątników grup „17-tych” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Ciepły posiłek wydawany był podczas 4. Wieczoru Pielgrzyma, który odbywał się w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej w częstochowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Oprócz spróbowania specjałów kuchni pallotyńskiej była także możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania ze spowiedzi (dla obolałej duszy) i skorzystania z pomocy ambulatorium (dla obolałego ciała). Odbył się także prawie 3-godzinny koncert uwielbienia, który poprowadziła grupa szara Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV na Mszy za Franciszka i innych zmarłych biskupów

2025-11-03 12:36

[ TEMATY ]

Leon XIV

Msza za zmarłych

Vatican Media

Leon XIV w grotach watykańskich, przy grobach papieży

Leon XIV w grotach watykańskich, przy grobach papieży

Chrześcijanie nie nazywają miejsc pochówku nekropoliami, czyli miastami umarłych, ale cmentarzami, czyli miejscami spoczynku, w których zmarli oczekują na zmartwychwstanie - powiedział Leon XIV podczas Mszy za zmarłych ostatnio biskupów i kardynałów, w tym za papieża Franciszka. „Niech zostaną oczyszczeni ze wszelkiej skazy i świecą jak gwiazdy na niebie” - powiedział Ojciec Święty.

W homilii Papież zaznaczył, że dzisiejsza Eucharystia nabiera dla niego szczególnej wymowy, świadczy o chrześcijańskiej nadziei. Biblijnym obrazem tej nadziei jest ewangeliczna opowieść o uczniach idących do Emaus. Punktem wyjścia tej opowieści jest doświadczenie śmierci i to w najgorszej postaci. Śmierć, która zabija niewinnych, pozostawia po sobie zniechęcenie i rozpacz - powiedział Papież.
CZYTAJ DALEJ

Spłonął historyczny klasztor kartuzów we Francji

2025-11-03 16:55

[ TEMATY ]

pożar

klasztor

pl. wikipedia.org

Jeden z najstarszych klasztorów kartuzów we Francji spłonął doszczętnie i grozi mu zawalenie. Pożar, który wybuchł w niedzielę 2 listopada, zniszczył główny budynek dawnego klasztoru w Le Mont-Dieu we francuskich Ardenach, znanego pod wezwaniem Matki Bożej Ardenów, poinformowały francuskie media.

Według tych informacji, spacerujący w niedzielny poranek zauważyli dym unoszący się z budynku, który od 1946 roku jest zabytkiem i zaalarmowali straż pożarną. Pożar ugaszono dopiero po kilku godzinach, na razie nie wiadomo, co było jego przyczyną. Założony w XII wieku klasztor znajduje się na odludziu, w gęstym lesie. Został odbudowany w XVII wieku, jednak podczas rewolucji francuskiej mnisi zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru kartuzów. Nie zachowały się tam żadne dzieła sztuki ani cenne wyposażenie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję