Reklama

Z wizytą w parafii

Bogata historia i młodzieńczy zapał

Należąca do najstarszych na Mazowszu parafia Sońsk przechodziła różne koleje losu. Z jej terytorium powstały wspólnoty parafialne w Ciemniewku, Łopacinie i Gąsocinie, przez kilka lat była także siedzibą dekanatu sońskiego. Na jej terenie znajduje się wiele placówek oświatowych, w których edukację pobiera młodzież z okolicznych miejscowości. To powoduje, że w sońskim kościele widać nie tylko osoby dojrzałe. Prężnie działa tu bowiem duszpasterstwo młodzieży, co w warunkach wiejskiej parafii należy do rzadkości. 19 maja tę bogatą w tradycję, a jednocześnie pełną młodzieńczego zapału wspólnotę odwiedził w ramach wizytacji kanonicznej biskup płocki prof. Stanisław Wielgus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Wita Modesta i Krescencji w Sońsku

Patroni parafii: Święci Wit, Modest i Krescencja, męczennicy
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego
Dekanat: Ciechanów-Wschód
Miejscowości: Bieńki Karkuty, Bieńki Śmietanki, Chrościce, Damięty, Drążewo, Gołotczyzna, Komory Błotne, Komory Dąbrowne, Kosmy, Marusy, Niesłuchy, Sarnowa Góra, Sońsk, Strusin, Strusinek, Szwejki
Proboszcz: ks. kan. mgr Andrzej Fabisiak
Wikariusz: ks. mgr Krzysztof Jędrzejewski
Rezydent: ks. Jan Fabisiak
W parafii działają: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, poradnictwo rodzinne, parafialny zespół Caritas, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, koła Żywego Różańca (6), Papieskie Dzieło Misyjne, Rada Duszpasterska, Rada Gospodarcza, ministranci, lektorzy, chór, asysta procesyjna, zespół muzyczny, chórek dziecięcy
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę:
w ciągu roku szkolnego: 9.00, 10.30, 12.00, 16.00,
w czasie wakacji: 9.00, 11.00, 16.00
w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym: 15.00

Charakterystyka parafii

Proboszcz sońskiej wspólnoty ks. kan. Andrzej Fabisiak, składając w czasie ingresowej Mszy św. sprawozdanie z działalności parafii, dokonał też jej charakterystyki. Przypomniał, że Sońsk jest jedną z najstarszych parafii na Mazowszu, która w ciągu swych długich dziejów stała się matką 3 innych wspólnot. „Parafie te są nadal szczególnie związane ze swą macierzą, zwłaszcza przez uczącą się tu młodzież” - podkreślił Ksiądz Kanonik. A szkół w sońskiej wspólnocie jest niemało: począwszy od Szkoły Podstawowej poprzez Gimnazjum im. Jana Pawła II, słynny Zespół Szkół w Gołotczyźnie, aż po specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Należy wspomnieć też Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych i przedszkole.
Tak wszechstronnie rozwinięta działalność edukacyjna to z całą pewnością zasługa pracujących tu w XIX w. i XX w. wielkich społeczników: Aleksandry Bąkowskiej i Aleksandra Świętochowskiego. Ich pracę upamiętnia funkcjonujące w Gołotczyźnie Muzeum Pozytywizmu i Dworek Aleksandry Bąkowskiej.
Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, teren parafii zamieszkuje przede wszystkim ludność rolnicza. „Mimo że rolnictwo przeżywa głęboki kryzys, to rolnicy się nie poddają, próbując znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji. Opierając się na Bogu, budują przyszłość” - zaznaczył Duszpasterz.
Ksiądz Kanonik podkreślił również doskonałą współpracę placówek edukacyjnych z parafią. Wyraża się to m.in. ustawicznym umożliwianiem uczestnictwa dzieci i młodzieży w uroczystościach religijnych, także cywilnie zniesionych. „Dziękuję również za troskę o dzieci, młodzież, o kształtowanie osobowości w duchu chrześcijańskim” - mówił ks. Fabisiak.

Duszpasterstwo

Różnorodność specjalistycznych placówek działających na terenie parafii wymaga od duszpasterzy wielkiej elastyczności. Obok nurtu sakramentalnego i głoszenia Słowa Bożego sońscy kapłani i katecheci wiele czasu poświęcają młodzieży. Z uwagi na funkcjonujący tu specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących konieczna jest też stała współpraca z diecezjalnym duszpasterstwem osób głuchych i niedosłyszących. Szczególne miejsce w życiu duszpasterskim zajmuje troska o chorych - pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Sprawujący nad nimi pieczę Ksiądz Proboszcz zna każdą znajdującą się tu osobę z imienia i nazwiska.
Ważnym nurtem parafialnego życia jest praca z grupami, skupiającymi osoby świeckie. Formy swojego zaangażowania na rzecz parafii należący do grup zaprezentowali podczas oddzielnego spotkania z Biskupem Wizytatorem.
W parafii działa Akcja Katolicka, która zajmuje się m.in. organizacją imprez kulturalnych i sportowych dla dzieci i młodzieży, a także różnego rodzaju spotkań, m.in. odczytów, konkursów czy przeglądów.
Do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich należy 20 osób. Członkowie SRK spotykają się 16. dnia każdego miesiąca na Mszy św., po której następuje praca formacyjna. Jej celem jest pogłębianie kultury życia rodzinnego i małżeńskiego, podejmowanie inicjatyw służących rodzinie. SRK organizuje także pielgrzymki do sanktuariów maryjnych i innych miejsc kultu. Członkowie biorą systematycznie udział w pielgrzymce małżeństw na Jasną Górę, zaś z okazji 20-lecia pontyfikatu udali się do Watykanu. W czasie wizyt Papieża w Ojczyźnie uczestniczą w spotkaniach z Ojcem Świętym. Uroczyście obchodzone są w parafii jubileusze małżeńskie - ich organizacją zajmuje się również SRK. Członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili też zbiórkę podpisów pod protestem przeciwko liberalizacji ustawy antyaborcyjnej.
Sońska wspólnota może poszczycić się także bardzo prężnie działającym poradnictwem rodzinnym, prowadzonym aż przez dziewiętnaścioro instruktorów. Parafia nie zanidbuje również działalności charytatywnej, za którą odpowiada parafialny zespół Caritas. Jego zadania to: organizacja wypoczynku dla dzieci z rodzin potrzebujących, szkolenie wychowawców, organizacja choinki ze św. Mikołajem, zbiórka i przygotowanie paczek, wsparcie duchowe dla chorych, samotnych, uczenie ludzi, jak nie tracić nadziei, a także propagowanie zdrowego stylu życia.
15 osób wchodzi w skład Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, istniejącego już od 1993 r.
Obok pracy formacyjnej, uczestnictwa w rekolekcjach i nabożeństwach, zadaniem KSM jest m.in. rozprowadzanie kart świątecznych, kalendarzy, organizacja konkursów dla dzieci i młodzieży, a także redagowanie gazetki „Pośród nas”
Nieustanną modlitwę różańcową zanosi do Boga przez ręce Matki Bożej sześć kół Żywego Różańca. Cenną inicjatywą członkiń kół było zapoczątkowanie w Roku Różańca modlitwy różańcowej w każdej rodzinie.
O pomoc misjom troszczy się natomiast Papieskie Dzieło Misyjne liczące 25 osób. Jak podkreślali przedstawiciele Dzieła, parafia jest blisko związana z misjami: stąd pochodzi pracujący w Brazylii ks. kan. Wiesław Morawski, ks. Marek Figurski (również pracujący w Brazylii) był tu niegdyś wikariuszem, zaś mieszkający w Peru ks. Marek Bruliński jest absolwentem Zespołu Szkół w Gołotczyźnie. W 2000 r. parafia Sońsk została najofiarniejszą wspólnotą na rzecz misji spośród parafii naszej diecezji. Parafia opłaca też prenumeratę „Gościa Niedzielnego” i „Przewodnika Katolickiego” dla ks. Morawskiego.
Duszpasterzy parafialnych wspierają w Sońsku dwie rady: duszpasterska i gospodarcza. Pierwsza wspomaga organizację przedsięwzięć duszpasterskich, druga - dopomaga przy prowadzeniu dzieł materialnych.
Ważnym sektorem parafialnego życia jest dbałość o piękno Liturgii. Troszczy się o to kilka grup: ponad 40 ministrantów i lektorów, 7-osobowy zespół muzyczny, licząca aż 109 osób asysta procesyjna, chór, a także powstały przy okazji nadania imienia Jana Pawła II miejscowemu Gimnazjum chórek dziecięcy.
Jak niemal wszędzie, tak też i w Sońsku z parafią współpracują druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Duszpasterstwo, mimo że jest zawsze pierwszorzędnym zadaniem każdej parafii, jest tylko częścią jej życia. Poszczególne wspólnoty dbają również o swoje materialne zasoby, podejmując wiele różnych prac. Jak poinformował w sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz, od ostatniej wizytacji w Sońsku dokończono budowę kamiennego ogrodzenia nowej części cmentarza, wyremontowano istniejące ogrodzenie, zbudowano nową trzyczęściową bramę oraz wyremontowano pozostałe dwie bramy, nawieziono ziemię dla podniesienia terenu cmentarza, usunięto zagrażające nagrobkom i ludziom drzewa, na zbrojonej podmurówce kamiennej z pełnych prętów żelaznych zbudowano ogrodzenie plebanii. Dokonano przeglądu i konserwacji przewodów elektrycznych na kościele, zainstalowano nowe nagłośnienie i alarm, zakupiono także nowe przenośne urządzenie nagłaśniające. Nastąpiła również częściowa wymiana rynien na kościele i plebanii, zbudowano podjazd dla niepełnosprawnych i naprawiono dach na prezbiterium. Na ukończeniu jest kapitalny remont sali katechetycznej, zaś w zaawansowanym stadium znajduje się budowa parkingu między kościołem a rzeką Soną.

Wizytacja

Biskupia wizytę w parafii rozpoczęła Msza św. dla uczniów sońskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II, podczas której Ksiądz Biskup zachęcał młodzież, by swym postępowaniem przynosiła chlubę swemu Patronowi. „Znane francuskie przysłowie głosi »szlachectwo zobowiązuje«. Przyjmując postać Ojca Świętego za Patrona, dostąpiliście wielkiego honoru, którego nie wolno splamić złymi czynami” - mówił Biskup Stanisław.
Po Eucharystii zebrani przeszli do budynku Gimnazjum, gdzie odbyła się interesująca akademia z okazji 84. urodzin Papieża. W obrazowy sposób, w formie lekcji poświęconej osobie Patrona, przekazano główne informacje z jego życia i idee nauczania. Po akademii Biskup Płocki spotkał się z nauczycielami.
Po południu Ksiądz Biskup odwiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, spotykając się z jego pensjonariuszami i wspólnie z nimi przeżywając nabożeństwo majowe. W swoim słowie Biskup Stanisław podkreślił uczestnictwo chorych w krzyżu Chrystusa, a także podziękował personelowi za samarytańską posługę. „Realizujecie słowa Jezusa: »coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili«” - mówił Pasterz.
Kolejne wizytacyjne spotkanie miało miejsce w kościele, gdzie zaprezentowały się grupy parafialne. Zwracając się do zaangażowanych w życie parafii, Pasterz powiedział m.in.: „Wasza parafia żyje dynamicznym życiem Bożym. Cieszę się, że mogę być na tej ziemi, która wydała wspaniałych ludzi, gdzie pracowali wielcy społecznicy, świeccy i kapłani. Dziękuję za wszelkie dobro, jakie dzięki wam się rozwinęło. Nasze czasy potrzebują ludzi mocnych, jednoznacznych, inaczej naród zginie, jeśli nie będzie silny moralnie i nie będzie trwał przy Chrystusie. Za tę jednoznaczną postawę bardzo wam dziękuję”. Bezpośrednio po spotkaniu z grupami Pasterz wraz z towarzyszącymi kapłanami udał się na cmentarz, gdzie poprowadził modlitwę za zmarłych.
Ostatnim punktem programu była uroczysta Msza św. ingresowa połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Podczas homilii Biskup Płocki powiedział m.in.: Dziękuję za to, że jest tyle dobra w waszej parafii. Jesteście dobrzy i dobro rozsiewacie. Bóg wam zapłać przede wszystkim za dobro w wymiarze duchowym, za uczestnictwo we Mszach św., rekolekcjach, za spowiedź, za to, że się wspieracie, wspomagacie, że dbacie o misjonarzy, że chcecie być lepsi - za to wam z całego serca dziękuję. Dziękuję również za stronę materialną. Wielu ludzi dziś zubożało, są bardzo biedni. Ludzie tracą niejednokrotnie nadzieję. Mimo to stać was było, by dać może wdowi grosz, żeby wasz kościół stawał się piękniejszy. Wasz entuzjazm i ofiarność może nie wystarczyłyby, gdyby nie wasi kapłani z Księdzem Kanonikiem na czele - ich wiara, bezwzględna wierność Bogu i Kościołowi. Żyją dla was i dla was poświęcają każdą chwilę życia. Za ich piękną postawę kapłańską, za to, że są mądrymi i świątobliwymi kapłanami, teraz im dziękuję. (…) Kierujący do mnie przemówienia rodzice bierzmowanych mówili, że nie decydują o wielkich sprawach tego świata, że są zwyczajnymi ludźmi i powierzają Kościołowi swoje dzieci, bo się lękają zagrożeń, jakie na nie czyhają. Z całego serca chylę czoło przed rodzicami, którzy przekazali i przekazują skarb wiary dzieciom” - mówił Ksiądz Biskup. Po homilii Pasterz udzielił sakramentu bierzmowania.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Stanisław, Biskup i Męczennik

[ TEMATY ]

święty

patron

św. Stanisław

I, Bogitor / pl.wikipedia.org

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

Św. Stanisław urodził się między 1030 a 1035 r. w Szczepanowie. Na miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Świętego postawiono kaplicę.

Przypuszcza się, że Stanisław pobierał nauki najpierw w opactwie tynieckim, a potem za granicą w szkole katedralnej w Liege w Belgii oraz w Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał ok. 1060 r. Po śmierci biskupa krakowskiego Lamberta został mianowany jego następcą, ale papież Aleksander II zatwierdził ten wybór dopiero po dwóch latach, czyli ok. 1072 r. Św. Stanisław prawdopodobnie bardzo popierał reformy papieża Grzegorza VII.

CZYTAJ DALEJ

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

2024-04-15 14:16

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

Środa, 8 maja. Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję