Reklama

Niedziela Wrocławska

XII Forum Historyczno-Patriotyczne „Służąc Ojczyźnie 1939-1963”

Z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej 9 listopada br. odbędzie się kolejne, już XII Forum Historyczno-Patriotyczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gośćmi będą świadkowie historii – kombatanci, z których najstarszy ma 95 lat (!), a najmłodszy 85. W chwili rozpoczęcia II wojny światowej mieli od 7 do 18 lat, więc wystarczająco dużo by mogli opowiedzieć młodzieży szkolnej o przeżyciach, które były ich osobistym udziałem i ich pokolenia. Są to nieliczni już autentyczni świadkowie okropieństw minionej wojny i trudnych, często wręcz tragicznych lat powojennych, gdy wbrew woli Polaków rozpoczęto w Polsce budowę komunizmu.

Gośćmi będą Feliks Kostecki – żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, Feliks Trusiewicz - Polak, mieszkaniec Wołynia, który cudem ocalał z rzezi zgotowanej przez policję ukraińską i Niemców, Stefan Siejka - Prezes Wrocławskiego Oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego „Jaworzniacy” i Genowefa Aleksander, którą w wieku lat 16 uznano za wroga Polski Ludowej i przez dwa lata trzymano w stalinowskim więzieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Forum uczniowie i nauczyciele XVII-tki będą mogli zapoznać się też z działalnością Instytutu Pamięci Narodowej. Wojciech Trębacz - główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN opowie m.in. o prowadzonych przez IPN poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-1956. Z kolei Ilona Gosiewska - prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen opowie o działalności kierowanej przez nią organizacji, która wspiera Polaków, w tym kombatantów mieszkających na Kresach, pomaga żyjącym Żołnierzom Wyklętym i działa na rzecz zachowania pamięci o tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę.

XII Forum Historyczno-Patriotyczne zostanie otwarte przez dyrektor Małgorzatę Iwankiewicz o godzinie 8.55, a zakończy się o godz. 14.25. Specjalnym gościem Forum będzie Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który pojawi się o godz. 9.50, wygłosi krótkie przemówienie i pozostanie do końca spotkania z Wojciechem Trębaczem.

Reklama

XII Forum Historyczno-Patriotycznemu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowana „Skazani przez władzę ludową 1944–1954”, której trzy plansze będą do obejrzenia na korytarzu na trzecim piętrze naprzeciwko gabinetu 311, a wszystkie pozostałe w gabinecie 314.

Przy okazji informujemy i już zapraszamy na spotkanie z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, kierującym pracami badawczymi i poszukiwawczymi Żołnierzy Wyklętych, które odbędzie się 10 lutego 2017 r. w ramach naszych szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Program XII Forum Historyczno-Patriotycznego

Świadek historii: Feliks Kostecki, lekcja 2: godz. 8.55-9.40

„Wołyń mojego dzieciństwa. Armia Krajowa mojej młodości - wspomnienia”

Feliks Kostecki ps. Lech (ur. 1 stycznia 1925r. w Kowlu na Wołyniu) - ppłk poż. w st. spocz. Podczas drugiej wojny światowej Feliks Kostecki był żołnierzem słynnej 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej.

Wykład: Wojciech Trębacz, lekcja 3: godz. 9.50-10.35

„Instytut Pamięci Narodowej w procesie przywracania pamięci historycznej”

Wojciech Trębacz, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN; wiceprezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; autor artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz opracowań dydaktycznych (m.in. „Krok ku niepodległości. Studencki Komitet Solidarności we Wrocławiu 1977-1980”); autor i współautor wystaw (m.in. „Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy”, „Ludzie UB”, Breslau-1945-Wrocław”, „Miejsca represji i kaźni na Dolnym Śląsku 1939-1956”)

Świadek historii: Feliks Trusiewicz, lekcja 4: godz. 10.45-11.30

„Podczas drugiej wojny światowej straciłem całą rodzinę. Cudem ocalałem z masakry wioski, w której mieszkałem.”

Reklama

Feliks Trusiewicz, ur. w listopadzie 1921 r. na Wołyniu. Autor szeregu wspomnień o jego ziemi rodzinnej z okresu międzywojennego i drugiej wojny światowej. Pozycje te wzbogacają wiedzę o specyfice Wołynia z jego różnorodnością etniczną, romantyzmem kulturowym, urzekającym folklorem i krajobrazem. Wspomnienia Trusiewicza nie pomijają tragicznych losów ludności polskiej prześladowanej i deportowanej na Sybir przez okupantów sowieckich, a później represjonownej przez okupantów niemieckich. Relacjonują także zagładę Żydów i rzeź ludności polskiej dokonaną przez oddziały UPA.

Wykład: Ilona Gosiewska, lekcja 5: godz. 11.50-12.35

Stowarzyszenie „Odra - Niemen” w działaniach na rzecz ratowania polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami Polski oraz wspierania Kombatantów mieszkających na Kresach, w Polsce i na całym świecie”

Ilona Gosiewska – Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen. Stowarzyszenie jest organizacją, której głównym celem jest rozwijanie inicjatyw i projektów kresowych, polonijnych, historycznych i edukacyjnych. Stowarzyszeniu leży też na sercu sprawa budowy we Wrocławiu Pomnika Żołnierzom Wyklętym.

Świadek historii: Stefan Siejka, lekcja 6: godz. 12.45-13.30

„Dlaczego chciałem przemocą obalić ustrój PRL?”

Kpt. rez. Stefan Siejka, ur. 2 III 1931 r. Prezes wrocławskiego oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”. W 1948 r. wstąpił do tajnej organizacji Młode Wojsko Polskie, której celem było "obalenie przemocą ustroju Państwa Polskiego". Aresztowany 21 XI 1949r. w wieku lat 18. Za działalność w tej organizacji w 1950r. skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Wyrok odsiadywał m. in. w obozie pracy w Jaworznie. Zwolniony 18 V1956 na mocy amnestii.

Świadek historii: Genowefa Aleksander, lekcja 7 godz. 13:40-14:25

„Co się stało 67 lat temu, gdy z koleżankami szłam na sprawdzian z matematyki?”

Reklama

Porucznik rez. Genowefa Aleksander, ur. 10 XI 1932 r., członek Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W wieku 16 lat została w 1949 r. aresztowana za „przynależność do nielegalnej organizacji, która przemocą dążyła do obalenia organów władzy demokratycznej i ustroju państwa ludowego”. Została uznana za wroga Polski Ludowej. Pani Genowefa Aleksander spędziła cztery miesiące w areszcie Urzędu Bezpieczeństwa w Bolesławcu, a następnie została przewieziona do Wrocławia, gdzie w areszcie na ul. Sądowej spędziła 2 lata i jeden dzień.

Uwaga! Zapowiadana wcześniej obecność na naszym Forum Zbigniewa Lazarowicza (ur. 1925) nie dojdzie niestety do skutku, ze względu na nagłe pogorszenie się stanu Jego zdrowia.

2016-11-08 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Niepodległości

Niedziela lubelska 47/2018, str. I,III

[ TEMATY ]

święto niepodległości

100‑lecie niepodległości

Marek Kuś

W katedrze zgromadzili się mieszkańcy miasta i oficjalne delegacje

W katedrze zgromadzili się mieszkańcy miasta i oficjalne delegacje

Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie, w którym uczestniczyło ok. 10 tys. osób, miało bogaty program i radosną atmosferę wdzięczności Bogu i ludziom za odzyskaną 100 lat temu wolność

Oficjalne uroczystości 11 listopada rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim oraz uroczystą sesją Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Następnie w archikatedrze lubelskiej abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 100-lecie niepodległości ojczyzny. Świątynię wypełniła rzesza wiernych, poczty sztandarowe szkół i instytucji, liczne delegacje i przedstawiciele różnego szczebla władz oraz kompanie honorowe wojska i służb mundurowych. Podczas Eucharystii abp Stanisław Budzik używał stuletni pastorał, zwieńczony orłem w koronie. Ten niezwykły pastorał, przechowywany w skarbcu archikatedry, to pamiątka po bp. Adolfie Jełowickim, który 9 listopada 1918 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego lubelskiego i był pierwszym biskupem wyświęconym w odrodzonej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję