Reklama

Zgierz

Minął rok

Niedziela łódzka 4/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej POAK przy parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu rozpoczyna właśnie drugi rok działalności. Jest to jedyny, jak dotąd, oddział tego stowarzyszenia w naszym mieście. Jego asystentem kościelnym jest proboszcz naszej parafii ks. kan. Henryk Góra, prezesem zaś mgr Marianna Strugińska-Felczyńska. Spotkania członków POAK odbywają się raz w miesiącu i są poprzedzone Mszą św. W czasie spotkań omawiamy ważne sprawy dotyczące życia Kościoła, Polski, naszego miasta i parafii. Wiele czasu poświęcamy naszej działalności. Uczestniczyliśmy w I Kongresie AK Archidiecezji Łódzkiej, którego hasłem było Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie (listopad 2002 r.) oraz w konferencji na temat Demokracja, ale jaka? zorganizowanej przez Akcję Katolicką Archidiecezji Warszawskiej (maj 2003 r.). Wiceprezes naszego Oddziału mgr Ryszard Bieńczak został wybrany delegatem Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej do Krajowego Instytutu w Warszawie. Zawsze możemy liczyć na wsparcie asystenta kościelnego naszej archidiecezji ks. dr. Marka Stępniaka.
Zarząd POAK opracował 3-letni plan pracy oraz plan współpracy z innymi organizacjami i instytucjami. Zgodnie z nim współpracujemy z placówkami oświatowymi oraz z wieloma instytucjami z terenu Zgierza i Łodzi. Pozyskujemy również sponsorów, którzy wspierają nas w przygotowaniu paczek dla dzieci. Pod patronatem POAK działa Ośrodek Pomocy Dydaktycznej z siedzibą w domu parafialnym. W zajęciach uczestniczy 200 dzieci i młodzieży z różnych rodzin: niewydolnych wychowawczo i dysfunkcyjnych. Spotkania odbywają się od wtorku do czwartku w godz. 15.30-17. 30. Są one indywidualne lub w 2-,3-osobowych zespołach. Obejmują zakresem wszystkie przedmioty na poziomie: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej. Z dziećmi i młodzieżą pracuje 90 wolontariuszy. Są to zarówno nauczyciele emerytowani, jak i czynni zawodowo oraz studenci, w tym liczna grupa z Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu. Prowadzona jest praca dydaktyczna i wychowawcza. W piątki odbywają się zajęcia dzieci w kołach zainteresowań: teatralnym i plastycznym. W ośrodku przyjmują również specjaliści: logopeda, masażysta oraz kurator rodzinny.
W grudniu zorganizowaliśmy Wigilię dla osób samotnych i bezdomnych, w styczniu - choinkę dla dzieci i młodzieży. Na początku 2003 r. zorganizowano badanie lekarskie, z którego skorzystało blisko 150 osób w starszym wieku. W kwietniu 2003 r. odbyło się spotkanie wielkanocne. W maju z inicjatywy POAK odbyła się „Szkolna Majówka”, w której uczestniczyło około 200 dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Zgierza i Łodzi. W organizację włączyli się nauczyciele i studenci Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu. W czerwcu w Kolegium Nauczycielskim odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego Ośrodka Pomocy Dydaktycznej. Nasi wolontariusze otrzymali podziękowania, które wręczał im prezydent Miasta Zgierza Karol Maśliński.
Odbyła się również pielgrzymka-wycieczka do Kalisza z udziałem proboszcza ks. H. Góry. Wypoczynek letni dla 30 dzieci i młodzieży zorganizowano w Zakopanem. Pod patronatem POAK prowadzona jest biblioteka parafialna. Na uwagę zasługuje również „grupa organizacyjna”, która dba o czystość i porządek w domu parafialnym, gdzie odbywa się nasza różnorodna działalność. W nawie kościoła znajduje się gablota informacyjna, tak aby parafianie mogli na bieżąco śledzić działania podejmowane przez POAK.
Wielką pomocą w naszych działaniach jest życzliwość i wsparcie duchowe, ale również finansowe naszego Księdza Proboszcza. Wciąż rozwijamy nowe formy działalności. W październiku rozpoczęła działalność świetlica profilaktyczna, która jest miejscem pracy z dziećmi i rodzicami. Obecnie nasi członkowie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych w ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej w Łodzi. Nasze działania rodzą się z potrzeb środowiska. To dzięki wspaniałym ludziom i wolontariuszom, członkom POAK, jak również sympatykom, możemy prowadzić tyle różnorodnych działań na rzecz dzieci, młodzieży, rodziny, ludzi starszych i ubogich. Wszystkim, którzy się w tę pracę włączają, składamy serdeczne Bóg zapłać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stanowisko Rady KEP w sprawie ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa

2026-05-22 12:58

[ TEMATY ]

KEP

Konferencj Episkopatu Polski

BP KEP

Małżeństwo kobiety i mężczyzny posiada wyjątkowe znaczenie społeczne, antropologiczne i duchowe, dlatego debata dotycząca jego miejsca w porządku prawnym i społecznym powinna być prowadzona z odpowiedzialnością, spokojem oraz autentyczną troską o dobro wspólne – apelują biskupi w Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny w sprawie ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa.

Członkowie Rady KEP ds. Rodziny „z troską i niepokojem obserwują kolejne działania i interpretacje prawne odnoszące się do rozumienia małżeństwa” w związku z pojawiającymi się ostatnio orzeczeniami sądów administracyjnych dotyczącymi transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci. Przypominają, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 18 wskazuje, iż „małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny i jako takie znajduje się pod ochroną oraz opieką państwa”.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Jak co roku w oczekiwaniu na to Święto Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

1. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu można zaśpiewać hymn: "O Stworzycielu, Duchu, przyjdź" lub sekwencję: "Przybądź, Duchu Święty" czy też inną pieśń do Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

„Dekada u boku Świętego” – spotkanie otwarte z ks. prałatem Pawłem Ptasznikiem z Watykanu

2026-05-22 17:24

[ TEMATY ]

spotkanie

Materiał prasowy

Watykańska Fundacja Jana Pawła II wraz z Duszpasterstwem Akademickim Archidiecezji Częstochowskiej oraz Parafią pw. Ducha Świętego w Szczecinie zapraszają na spotkania z naocznym świadkiem życia i świętości św. Jana Pawła II, ks. prałatem Pawłem Ptasznikiem z Watykanu. Wydarzenie pt. „Dekada u boku Świętego” odbędzie się 25 maja w Częstochowie oraz 3 czerwca w Szczecinie. W przyszłości planowane są podobne spotkania w innych polskich miastach.

Częstochowskie spotkanie z ks. Ptasznikiem odbędzie się w poniedziałek 25 maja 2026 roku w kościele akademickim przy ul. Kilińskiego 132. Wydarzenie rozpocznie Msza święta o godz. 19:00 pod przewodnictwem i z kazaniem księdza prałata. Następnie, o godz. 20:00 rozpocznie się wieczór wspomnieniowy, w czasie którego ks. Ptasznik, po raz pierwszy w archidiecezji częstochowskiej, podzieli się osobistym świadectwem bliskiej współpracy, podróży apostolskich i watykańskiej codzienności z Papieżem Polakiem. Wydarzenie objął swoim patronatem abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Spotkanie z możliwością zadawania pytań przez zebranych poprowadzi ks. Tomasz Podlewski. Wydarzeniu towarzyszyć będzie obecność mediów. Wstęp wolny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję