Reklama

Niedziela Małopolska

Nowi szafarze

Przyjmijcie ten znak zaufania Chrystusa i Kościoła w duchu odpowiedzialności za każde wzięcie do rąk Najświętszego Sakramentu – powiedział bp Jan Zając.

2026-04-07 14:11

Niedziela małopolska 15/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Kraków

Maciej Cysarz

Mężczyźni dołączyli do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Mężczyźni dołączyli do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotnie południe 28 marca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego 33 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. przyjęło błogosławieństwo. Eucharystii przewodniczył bp Jan Zając.

Odpowiedzialność

Uroczystość zgromadziła rodziny nowo powołanych, ich przyjaciół oraz duszpasterzy z parafialnych wspólnot. Posłanie nowych szafarzy to moment, który zawsze budzi wielką radość, przypominając o otwartości Kościoła i gotowości świeckich mężczyzn do wzięcia odpowiedzialności za duszpasterstwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 15/2026 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do stypendystów FDNT: dzięki wam można z nadzieją myśleć o przyszłości

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

W sobotę wieczorem odbyło się spotkanie opłatkowe metropolity krakowskiego ze stypendystami Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". "Warto było tworzyć struktury tej fundacji i zainwestować w młodych. Dzięki wam można z nadzieją myśleć o przyszłości Kościoła i Polski" - mówił do młodych abp Jędraszewski.

Stypendyści przybyli na wydarzenie z przedstawicielami zarządu Fundacji. Na wstępie głos zabrał przewodniczący organizacji, ks. Dariusz Kowalczyk, który przypomniał, że arcybiskup spotkał się już z podopiecznymi Fundacji w 2006 r., kiedy to na obozie w Poznaniu wygłosił dla nich wykład o roli Kościoła w przemianach w 1956 r.
CZYTAJ DALEJ

USA: przewodniczący episkopatu krytykuje wpis Trumpa

2026-04-13 09:26

[ TEMATY ]

Paul Stagg Coakley

allsaintsphotos/pl.wikipedia.org

„To przygnębiające, że prezydent postanowił napisać tak lekceważące słowa na temat Ojca Świętego. Papież Leon nie jest jego rywalem; papież nie jest też politykiem. Jest Namiestnikiem Chrystusa, który przemawia w imię prawdy Ewangelii i w trosce o dusze” - tymi słowami przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, arcybiskup Paul S. Coakley odniósł się do wpisu prezydenta Trumpa w mediach społecznościowych, krytykującego Leona XIV.

W długim poście Trump napisał, że Leon jest „słaby w kwestii przestępczości i fatalny w polityce zagranicznej”, że nie chce „papieża, który uważa za dopuszczalne, by Iran posiadał broń jądrową”, ani „papieża, który krytykuje prezydenta Stanów Zjednoczonych”. Dodał, że Leon XIV „nie figurował na żadnej liście kandydatów na papieża i został wybrany przez Kościół tylko dlatego, że był Amerykaninem”. Jak stwierdził: „Gdybym nie był w Białym Domu, nie byłoby Leona w Watykanie”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Augustyn - największy Ojciec Kościoła łacińskiego

2026-04-14 08:58

[ TEMATY ]

św. Augustyn

commons.wikimedia.org

Drugi dzień wizyty Leona XIV w Algierii jest poświęcony jego „duchowemu Ojcu” - św. Augustynowi. Przypominamy sylwetkę "największego Ojca Kościoła łacińskiego", „człowieka wielkiej wiary, najwyższej inteligencji i niestrudzonej troski pasterskiej", którego twórczość wywarła wielki wpływ na całą kulturę zachodnią autorstwa papieża Benedykta XVI.

O największym Ojcu Kościoła łacińskiego - świętym Augustynie: o tym wielkim świętym i doktorze Kościoła, człowieku pełnym namiętności i wiary, najwyższej inteligencji i niestrudzonej troski pasterskiej, wiedzą często, przynajmniej ze słyszenia nawet ci, którzy nie znają chrześcijaństwa czy nie mają z nim styczności, ponieważ pozostawił on głęboki ślad w życiu kulturalnym Zachodu i całego świata. Ze względu na swe wyjątkowe znaczenie św. Augustyn wywarł ogromny wpływ i można by rzec, że z jednej strony wszystkie drogi chrześcijańskiej literatury łacińskiej prowadzą do Hippony (dziś Annaby na wybrzeżu Algierii) - miejsca, gdzie był biskupem, z drugiej, że z tego miasta Afryki Rzymskiej, którego Augustyn był biskupem od 395 roku aż do śmierci w roku 430, rozchodzi się wiele dróg późniejszego chrześcijaństwa, jak i samej kultury zachodniej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję