Reklama

Nauka

P(L)rodukty przyszłości

Jak wyłonić i promować polskie innowacyjne urządzenia i technologie? Starają się o to twórcy „Polskiego Produktu Przyszłości” – konkursu dla naukowców i specjalistów z różnych dziedzin.

2026-01-27 15:23

Niedziela Ogólnopolska 5/2026, str. 58-59

[ TEMATY ]

Świat pod lupą

Adobe Stock

Tworzenie sztucznej trzustki na drukarce trójwymiarowej, koncepcja druku 3D w medycynie

Tworzenie sztucznej trzustki na drukarce trójwymiarowej, koncepcja druku 3D w medycynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I w jakimś stopniu to się udaje. Bo trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez innowacyjnych rozwiązań, dających szanse na rozwój dla ludzi, społeczeństwa i gospodarki.

Do konkursu można zgłaszać wyroby i technologie ułatwiające codzienne życie, automatyzujące produkcję, wspomagające ochronę zdrowia czy środowisko. Takie właśnie rozwiązania – zgłaszane, a następnie nagradzane w trzech kategoriach – od ponad 25 lat wyróżnia konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Doceniane są najbardziej obiecujące projekty, które mają potencjał, by zaistnieć szerzej i stać się wizytówką Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 5/2026 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzieja na powrót pamięci

Po ponad stu latach bezradności w walce z alzheimerem naukowcy odkrywają ścieżki, które potencjalnie mogą odwrócić bieg choroby. Czy stoimy u progu przełomu w starciu z największym złodziejem ludzkich wspomnień?

Alzheimer uchodzi za twierdzę nie do zdobycia. Biolodzy, farmaceuci i neurolodzy, którzy szturmowali „mury” tej choroby, za każdym razem zostali odparci. Porażki te sprawiały, że kolejne pokolenia medyków bezradnie powtarzały rodzinom chorych: Alzheimer to biologiczny wyrok zapisany w neuronach. Wasz bliski już stracił pamięć i orientację, a niedługo zamknie się w swoim świecie pełnym luk i zacierających się twarzy. Niestety, nie możemy pomóc.
CZYTAJ DALEJ

Nigeria: nie ustają prześladowania chrześcijan

2026-02-03 20:26

[ TEMATY ]

Nigeria

prześladowania chrześcijan

nie ustają

Adobe Stock

Nie ustają prześladowania chrześcijan w Nigerii

Nie ustają prześladowania chrześcijan w Nigerii

Kolejne porwania, ataki na świątynie i rosnąca niepewność mieszkańców północnej Nigerii pokazują skalę kryzysu bezpieczeństwa w kraju. W Agwarze spalono kościół metodystyczny i zaatakowano posterunek policji, w innych regionach trwają działania zbrojne przeciwko ugrupowaniom dżihadystycznym. Katoliccy biskupi ostrzegają, że bez odpowiedzialności politycznej i wzmocnienia instytucji państwo nie wyjdzie z spirali przemocy.

Atak w Agwarze
CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za 20 lat biskupiej posługi abp. Józefa Kupnego

2026-02-04 11:35

Maciej Rajfur

Msza św. w kaplicy MWSD we Wrocławiu

Msza św. w kaplicy MWSD we Wrocławiu

W Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu abp Józef Kupny sprawował Eucharystię dziękczynną za 20 lat swojej posługi biskupiej. We Mszy świętej uczestniczyli klerycy i przełożeni wrocławskiego “Domu Ziarna”.

Arcybiskup Józef Kupny przyjął sakrę biskupią 4 lutego 2006 roku w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Głównym konsekratorem był abp Damian Zimoń, a współkonsekratorami bp Stefan Cichy i bp Wiktor Skworc. Liturgii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Nowo mianowany biskup jako swoje zawołanie wybrał słowa: „Christus dilexit nos” – „Chrystus nas umiłował”, które od początku wyznaczają duchowy kierunek jego pasterskiej drogi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję