Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DAVOS
Targi o Grenlandię

Reklama

Choć wygląda na to, że rozmowy podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos przyniosły wyraźne złagodzenie napięć wokół Grenlandii, nie wiadomo, czy i jak szybko dojdzie do zawarcia porozumienia USA z Danią i Grenlandią – jej terytorium autonomicznym – na temat wzajemnych relacji. Prezydent USA Donald Trump poinformował, że razem z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem stworzył ramy przyszłej umowy dotyczącej Grenlandii i regionu arktycznego, tyle że ustalenia miały wyłącznie ustny charakter. Tak czy inaczej klamka nie zapadła i możliwe są różne rozwiązania, w tym wieczysta dzierżawa wyspy przez USA, a co najmniej aktualizacja porozumienia dotyczącego obrony Grenlandii zawartego między USA i Danią w 1951 r., na mocy którego siły amerykańskie stacjonują na Grenlandii. Dokument szczegółowo określający warunki nowej umowy ma być opracowany na kolejnym spotkaniu grupy roboczej USA, Danii i Grenlandii. Ramy umowy mają zakładać gwarancję, że Rosja i Chiny będą wykluczone z wszelkich inwestycji na wyspie. Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt oświadczyła, że szczegóły porozumienia muszą być sfinalizowane przez wszystkie zaangażowane strony i dopiero wtedy zostaną upublicznione. Rutte powiedział, że porozumienie będzie wymagało od sojuszników z NATO zwiększenia bezpieczeństwa w Arktyce, a pierwsze efekty mają być odczuwalne jeszcze w tym roku. Po rozmowie z nim Trump przekazał, że rezygnuje z zapowiedzianych ceł na towary z ośmiu państw NATO, które najmocniej sprzeciwiły się jego planom przejęcia Grenlandii. /w.d.

ZŁOTO
Wyprzedają się

Rosja zdecydowała się na intensywną sprzedaż złota i walut obcych z rezerw zgromadzonych w Funduszu Narodowego Dobrobytu. To odpowiedź na głębokie problemy fiskalne wywołane spadkiem dochodów z eksportu ropy i gazu oraz rosnącym deficytem budżetowym, który, według szacunków Gazprombanku, może sięgnąć nawet 6 bln rubli (79 mld dol.). Łącznie od początku wojny w Ukrainie rosyjskie władze sprzedały ok. trzech czwartych kruszcu zgromadzonego w FND, co zredukowało zasoby złota funduszu z ponad 400 t do ok. 160-173 t na początku grudnia 2025 r., co oznacza spadek o ponad połowę. Powodem decyzji Kremla ma być zła sytuacja finansowa związana z sektorem energetycznym. Jak podają media, tylko w ubiegłym roku gaz i ropa przyniosły znacząco mniej dochodów niż w roku poprzednim, a wpływy ze sprzedaży surowców były najniższe od czasu pandemii. Władze Rosji chcą upłynniać rezerwy złota w niespotykanym, dwa razy większym tempie niż w grudniu 2025 r., przekraczającym nawet rekordowe tempo z okresu kryzysu związanego z COVID-19. /j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PLANY PEKINU
Jak być potęgą

Reklama

Wicepremier Chin He Lifeng (na zdjęciu) przedstawił plany transformacji gospodarczej kraju zmierzające do przekształcenia go z „fabryki świata” w „światowy rynek”. Priorytetem rządu w Pekinie jest zwiększanie popytu wewnętrznego, co ma z Chin uczynić potęgę konsumpcyjną. Podczas wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wicepremier zapowiedział dalsze otwieranie gospodarki, szczególnie w sektorze usług, i zachęcił zagraniczne firmy do inwestowania w ChRL. – Chcemy być również światowym rynkiem – zadeklarował i podkreślił, że Chiny nie dążą do handlowych nadwyżek, ale często napotykają na bariery w handlu, które są uzasadniane bezpieczeństwem narodowym. Odrzucił także zarzuty o nieuczciwe wspieranie przemysłu, twierdząc, że sukces gospodarczy Chin nie wynika z subsydiów. Jak podnosi m.in. Bruksela, chińscy producenci korzystają z państwowych dotacji, dlatego mogą oferować tańsze produkty niż europejska konkurencja. /j.k.

NORWEGIA
Na wypadek wojny

Kraj najwyraźniej przygotowuje się do wojny: tysiące Norwegów otrzymało listy z informacją, że ich mienie może zostać zarekwirowane przez siły zbrojne. Nota wysłana do 13,5 tys. gospodarstw domowych ma ważność jednego roku – w tym czasie armia ma prawo przejąć nieruchomości i pojazdy. Norweskie Siły Zbrojne wyjaśniły, że takie działania mają na celu zapewnienie dostępu do zasobów niezbędnych do obrony kraju. To część strategii Roku Obrony Totalnej, przygotowującej Norwegię do możliwych zagrożeń wojennych w 2026 r. Władze zamierzają zintensyfikować działania w zakresie obrony cywilnej i przygotować obywateli na wojnę. – Znaczenie przygotowania na kryzysy i wojny dramatycznie wzrosło w ostatnich latach. Norwegia znajduje się w najpoważniejszej sytuacji bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej – przekazał w komunikacie szef norweskich wojsk logistycznych gen. Anders Jernberg. /w.d.

EKSPRESOWE ROZWODY
Rodzina bez ochrony

Reklama

Rząd zamierza ułatwić i uprościć rozwody. Według rządowego projektu ustawy, niepotrzebne będzie już postępowanie przed sądem – wystarczy spotkanie z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Zdaniem Instytutu Ordo Iuris, obniża to ochronę prawną rodziny, prowadzi do banalizacji rozwodu, zniechęcenia małżonków do dbania o związek i zwiększa – jak każde istotne zmniejszenie wymogów związanych z rozwodem, co pokazały badania – niebezpieczeństwo jego rozpadu, a zatem prowadzi do mierzalnego wzrostu liczby rozwodów. Uproszczona droga rozwiązania małżeństwa – tzw. rozwód pozasądowy – ma dotyczyć tych związków, które nie mają dzieci. /w.d.

W OBRONIE BOROWSKIEGO
Pierwszy ułaskawiony

Pierwszą osobą ułaskawioną przez prezydenta Karola Nawrockiego może być Adam Borowski. Ten działacz opozycji antykomunistycznej w PRL został skazany na bezwzględne więzienie za zniesławienie Romana Giertycha. O tym, że Borowski może zostać ułaskawiony, poinformował w rozmowie z Telewizją Republika sam prezydent Nawrocki. Zapowiedział podjęcie decyzji w tej sprawie po uzyskaniu opinii prawnych. Prezydent określił Borowskiego jako „bardzo odważnego człowieka, który zawsze stawał po stronie Polski”. /w.d.

POMOC DLA UKRAIŃCÓW
Koniec przywilejów

Rząd chce w marcu wygasić specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, uchwaloną przed 4 laty. Ukraińcy w Polsce mają być traktowani tak jak inni cudzoziemcy. A to oznacza, że nie będą mieli dotychczasowych przywilejów dotyczących: dostępu do świadczeń zdrowotnych i socjalnych, edukacji, rynku pracy, zakwaterowania i wyżywienia na koszt państwa. W przypadku świadczeń zdrowotnych opieka będzie udzielana jedynie małoletnim, osobom pracującym lub zamieszkującym ośrodki zbiorowego zakwaterowania. Nowe przepisy realizują także unijne zalecenia dotyczące udzielania ochrony tymczasowej. /j.k.

2026-01-27 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

W Europie żołnierze masowo odchodzą z wojska właśnie teRAZ, gdy NATO ich potrzebuje. Francuski minister obrony Sébastien Lecornu zachęcił personel wojskowy do pozostania w mundurze i przedstawił plan zatrzymywania wojskowych talentów. Kilka dni wcześniej do parlamentu Niemiec trafił raport na temat stanu Bundeswehry, z którego wynika, że w ub.r. niemieckie wojsko opuściło ponad 1537 żołnierzy, a liczebność armii spadła do 181 tys. Z kolei w Wielkiej Brytanii co roku brakuje 1,1 tys. żołnierzy. By zaradzić tej sytuacji, zachodnie kraje mają rozważać powrót do obowiązkowej służby wojskowej. – Rozmowy toczą się obecnie we wszystkich stolicach, we wszystkich demokracjach, które mają armie zawodowe bez poboru do wojska – powiedział Lecornu, który wymienił także USA. W reakcji na wojnę na Ukrainie część krajów, np. Chorwacja, rozważa przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej. Inne, np. Dania, planują rozszerzyć pobór o kobiety. Jednym ze sposobów na przekonanie żołnierzy, by nie rezygnowali z wojska, ma być m.in. podwyżka płac, którą zapowiedział choćby polski rząd – o ok. 20%. Już dziś francuski personel wojskowy pozostaje w siłach zbrojnych średnio o rok krócej niż dawniej. Kolejnym krokiem ma być podniesienie emerytur. Paryż oferuje też pomoc w znalezieniu mieszkania oraz dostęp do opieki nad dziećmi. W Niemczech rząd chce w ciągu kilku lat zwiększyć liczebność sił zbrojnych do 203 tys. Problemem jest stan wojskowej infrastruktury. Zapowiedziana naprawa koszar i obiektów wojskowych będzie kosztować ok. 50 mld euro, czyli połowę funduszu utworzonego przez rząd w celu modernizacji sił zbrojnych po inwazji Rosji na Ukrainę.w.d.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>
REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję