Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uroczystości w Dolinach

W sobotę, 30 sierpnia w Dolinach k. Cieszanowa odbyły się dożynki gminno-parafialne połączone z odpustem MB Częstochowskiej i obchodami 100-lecia kaplicy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2025, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Arch. ks. Stanisława Solilaka

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystościom przewodził bp Marian Buczek – rodak cieszanowski. O godz. 14 celebrował on uroczystą Mszę św. Starostami dożynkowymi byli Edward Sperczyński i Bożena Wójcik z Dolin. Obecni byli również: burmistrz MiG Cieszanów – Zdzisław Zadworny, starosta lubaczowski – Barbara Broź, przedstawiciele zaprzyjaźnionej gminy partnerskiej z Węgier, członkowie Rady Gminy, sołtysi oraz kilkanaście delegacji z wieńcami. Proboszcz witając gości przedstawił krótko historię Dolin i kaplicy.

Doliny to niewielka miejscowość licząca kilkanaście rodzin, kiedyś przysiółek Żukowa i Kowalówki, a od 2024 r. samodzielne sołectwo. Tutaj w okresie zaboru austriackiego stacjonował pułk huzarów węgierskich. Mieściły się także budynki koszar, strzelnicy, a nawet poczty. W 1915 r. stacjonowała tu artyleria rosyjska. Podczas II wojny światowej, w wyniku wyznaczenia linii demarkacyjnej między Niemcami a ZSRR, miejscowość znalazła się pod okupacją niemiecką. W czerwcu 1943 r. Niemcy wysiedlili większość mieszkańców Dolin przewożąc ich do obozów. Część z nich zginęła, a inni zostali wysłani na przymusowe roboty do Niemiec. 30 kwietnia 1944 r. miejscowość została spalona przez Ukraińców z UPA. 2 maja 1945 r. Doliny były miejscem spotkania członków UPA z przedstawicielami polskiej DSZ. Rozmowy poskutkowały osiągnięciem lokalnego zawieszenia broni na terenie powiatu lubaczowskiego i powiatów sąsiednich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Budowę kaplicy rozpoczął ks. Czesław Masny, ówczesny proboszcz cieszanowski, aby uczcić święcenia kapłańskie ks. Józefa Kłosa z Folwarków. Prace budowlane trwały 2 lata. Użyto do tego cegieł z istniejących wcześniej w miejscowości koszar. Po II wojnie światowej tenże ks. Józef Kłos wygnany ze Lwowa pracował w rodzinnej parafii. Przeprowadził remont kaplicy: dobudowano zakrystię, położono posadzkę, lamperie oraz założono w niej instalację elektryczną. Kolejne większe prace były podejmowane przez ks. kan. Stanisława Mizaka, tj.: nowe okna, ławki, elewacja zewnętrzna, ogrodzenie. W 2017 r. na frontowej ścianie umieszczono tablicę upamiętniająca mieszkańców Dolin, którzy zostali wysiedleni przez Niemców w czerwcu 1943 r.

W ramach przygotowań do stulecia poświęcenia kaplicy, rok temu pomalowano wnętrze budynku, powstała nowa nastawa ołtarzowa z nowym obrazem Pani Jasnogórskiej, zainstalowano tabernakulum, wybudowano chodniki, zakupiono nowe paramenty liturgiczne. W każdą niedziele i święta odprawiana jest tutaj Msza św. o godz. 10.15.

Po homilii biskup wraz z proboszczem poświęcili wieńce dożynkowe. W darach ofiarnych parafianie przynieśli m.in. monstrancję, którą ufundowali na 100-lecie kaplicy oraz inne paramenty liturgiczne. Wystąpiła cieszanowska orkiestra dęta. Kaplica mogła pomieścić tyko 30 osób, a inni uczestnicy, dzięki słonecznej pogodzie, stali na zewnątrz. Po Mszy św. korowód dożynkowy przemaszerował na plac za kaplicą, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

2025-09-09 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki w Sichowie

Niedziela legnicka 38/2017, str. 3

[ TEMATY ]

dożynki

bp Kiernikowski

ks. Piotr Nowosielski

Sichów w parafii Słup, w gminie Męcinka, był 3 września br., gospodarzem diecezjalnych dożynek. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
CZYTAJ DALEJ

W Predazzo pizza na cześć Kacpra Tomasiaka

2026-02-23 12:41

[ TEMATY ]

pizza

Kacper Tomasiak

Predazzo

PAP/Grzegorz Momot

Predazzo we włoskim Trydencie, gdzie od ponad 20 lat wspominane są wyczyny Adama Małysza na tamtejszej skoczni, ma drugiego polskiego bohatera - Kacpra Tomasiaka. Najwyższym wyrazem uznania jest tam nazwanie pizzy na cześć potrójnego medalisty olimpijskiego, która w ofercie dołączyła do „Małysz 136”.

W popularnej pizzerii w Predazzo wśród dodatków na pizzy nazwanej na cześć 19-letniego zdobywcy trzech medali tegorocznych igrzysk Mediolan-Cortina są papryka, kurczak i kukurydza. Wypiek powstał niemal natychmiast po sukcesach Tomasiaka.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Papieża: O Bożej pomocy, gdy wali się nam świat

2026-02-23 18:12

[ TEMATY ]

Bp Erik Varden

Papież Leon XIV

Vatican Media

W trzeciej nauce rekolekcji wielkopostnych dla Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej bp Erik Varden mówi o Bożej pomocy. Co z sytuacjami, gdy ludzie bojący się Boga wołają do nieba i nie otrzymują żadnej dostrzegalnej odpowiedzi, słysząc jedynie pusty pogłos własnego głosu? – pyta. Bóg może sprawić, że wyłoni się nowy świat, gdy zburzy mury, które braliśmy za cały świat — mury, w których w rzeczywistości się dusiliśmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję