Reklama

książka

Zapomniany dowódca

Oto żołnierz – Polak. Generał broni Tadeusz Jordan-Rozwadowski 1866 – 1928
Mariusz Patelski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze zwycięstwem w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. i obroną niepodległości w starciu z bolszewikami kojarzeni są na ogół Józef Piłsudski i Wincenty Witos. O gen. Tadeuszu Jordanie-Rozwadowskim pamięta się na ogół dużo mniej. Stało się to po tym, jak podczas zamachu majowego w 1926 r. stanął w obronie legalnego rządu. Dowodził wojskami wiernymi przysiędze i legalnym władzom. Zamach przeżył tylko o 2 lata, w tym rok przesiedział w areszcie, z którego wyszedł bardzo schorowany. Mimo wielu zasług dla Polski i Wojska Polskiego postać gen. Rozwadowskiego przez wiele lat była zapomniana. Przyczyniła się do tego cenzura sanacyjna, a po II wojnie światowej – komunistyczna, blokowane były inicjatywy zmierzające do upamiętnienia postaci generała. Tymczasem był on jednym z najważniejszych dowódców Wojska Polskiego w pierwszych latach Niepodległej, organizatorem naczelnych władz wojskowych oraz poszczególnych formacji wojskowych. Dwukrotnie pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego WP, był dowódcą Armii „Wschód” w wojnie polsko-ukraińskiej o Lwów i Galicję Wschodnią na przełomie lat 1918 i 1919. I to on był faktycznym autorem planów Bitwy Warszawskiej oraz dowódcą odgrywającym kluczową rolę w jej toku w Warszawie. Nazwisko generała figuruje pod większością rozkazów z tego okresu, w tym pod rozkazem nr 10 000 modyfikującym plany bitwy. Książka Mariusza Patelskiego – w większej części w formie albumu fotograficznego – ma się przyczynić do przywracania pamięci o tym wybitnym dowódcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-08-12 14:35

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna do św. Maksymiliana M. Kolbego w oparciu o teksty z "Pism" świętego. Modlitwę rozpoczynamy 5 sierpnia.

Święty Maksymilianie, zapalony miłością Boga, opromieniony światłem Niepokalanej Dziewicy, wskazywałeś ludowi Bożemu rozliczne formy apostołowania do zwycięstwa dobra i dla rozszerzenia królestwa Bożego na całym świecie. Uproś nam światło i siłę, abyśmy mogli czynić dobro i pociągać innych do Chrystusowej miłości. Wstaw się do Pana o łaskę dla nas, abyśmy owładnięci tym samym zapałem miłości, wiarą i czynem mogli świadczyć o Chrystusie wśród naszych braci i dojść razem z Tobą do posiadania Boga w chwale wiecznej. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź na zło

2026-08-08 21:06

[ TEMATY ]

Zbigniew Strzałkowski

bł. o. Michał Tomaszek

bł o. Zbigniew Strzałkowski

o. BOGDAN PŁAWECKI OFMConv

Kaplica w miejscu zamordowania męczenników

Kaplica w miejscu zamordowania męczenników

35 lat temu, 9 sierpnia 1991 r., w Pariacoto w Peru strzałami w tył głowy zostali zamordowani dwaj polscy zakonnicy: o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski. O tym tragicznym wydarzeniu opowiada o. Stanisław Olbrycht.

Krzysztof Tadej: Ojciec jest wyjątkowym świadkiem życia o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego...
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję