Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Perły od św. Małgorzaty

To już tradycja, że w Nowym Sączu są organizowane Spotkania Imieninowe Małgorzat.

Niedziela Plus 31/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Maria Mółka

Małgorzaty odbierają perły od prezydenta Nowego Sącza

Małgorzaty odbierają perły od prezydenta Nowego Sącza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazję stanowi wspomnienie dziewicy i męczennicy św. Małgorzaty Antiocheńskiej, która jest patronką nie tylko bazyliki kolegiackiej, ale i całego miasta. To święta, która od wieków czuwa nad Nowym Sączem.

Ważna święta

Co roku w lipcu sądeczanki, które imię Małgorzata dostały na chrzcie albo przybrały je sobie same na bierzmowaniu, odwiedzają bazylikę. Uczestniczą w odpuście, a później w miejskich uroczystościach. – W moim życiu św. Małgorzata jest bardzo ważna, bo noszę jej imię. Co roku staram się przyjeżdżać do bazyliki i modlić się za wszystkie Małgosie – opowiada p. Małgorzata z okolic Nowego Sącza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Odpust ku czci św. Małgorzaty jest znacznie skromniejszy niż coroczne uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego, świętowane w sierpniu w sanktuarium – przyznał proboszcz bazyliki ks. Jerzy Jurkiewicz. – W tym przypadku to tylko jeden dzień świętowania. Ale wciąż jest to bardzo ważne wydarzenie!

– Chcemy podziękować Bogu za dar wielowiekowej opieki nad naszą parafią i naszym miastem – powiedział w czasie Mszy św. ksiądz proboszcz. Przyznał, że nie znamy wielu szczegółów z życia św. Małgorzaty, ale jesteśmy pewni, iż w chwili największej próby nie zaparła się wyznawanej wiary i przez swoją męczeńską śmierć upodobniła się do Jezusa.

Reklama

– Prośmy Boga, aby również nam dał łaskę wytrwania w wierze i miłości do samego końca, szczególnie wobec różnych doświadczeń i trudności – zachęcił w czasie Mszy św. ks. Jurkiewicz. Następnie, zwracając się do zebranych kobiet, oznajmił: – Witam szczególnie wszystkie panie, od najmniejszych do najstarszych, które noszą imię Małgorzata. W tej Mszy św. modlę się w waszych intencjach, o Boże błogosławieństwo i opiekę świętej patronki.

Miasto pamięta o Małgorzatach

Druga część spotkania zawsze ma wymiar miejski. Jest okazją do podkreślenia patronatu św. Małgorzaty nad miastem. – Imię Małgorzata w Nowym Sączu ma szczególny wydźwięk. Był taki moment, kiedy to imię było popularne, więc Małgorzat mamy bardzo wiele. Wiem też, że „moda” na nie wraca i jest nadawane coraz częściej małym dziewczynkom – – stwierdził prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Każda Małgorzata dostała, jak co roku, perłę. Wśród pań były takie, które uzbierały w ten sposób już małą bransoletkę.

Uczestnicy spotkania w Małej Galerii na sądeckich plantach mogli też m.in. obejrzeć inscenizację legendy o św. Małgorzacie w wykonaniu Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego.

Męczeńska śmierć i patronat

Od ok. 1300 r. wizerunek św. Małgorzaty walczącej z zielonym smokiem widnieje w herbie Nowego Sącza. Męczennica przedstawiona jest w białej sukni i czerwonym płaszczu, a na głowie ma koronę i nimb, a w rękach trzyma krzyż i palmę. W Nowym Sączu na jej cześć odbywają się nie tylko odpusty. Organizowane są też w lipcu Jarmarki św. Małgorzaty, które przywołują rzeczywistość średniowiecznych czasów.

Patronka Nowego Sącza żyła na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej. Była córką kapłana pogańskiego, ale nawróciła się na chrześcijaństwo za sprawą opiekunki, która zajmowała się nią po śmierci matki. Święta Małgorzata wykazała się wielkim heroizmem. Odmówiła małżeństwa z rzymskim namiestnikiem. Opowiedziała się za Chrystusem, podkreślała, że jej serce należy do Niego. Aż do śmierci była oddana swojej wierze. W czasie trwających za panowania cesarza Dioklecjana prześladowań (między 303 a 305 r.) była torturowana i poniosła śmierć męczeńską przez ścięcie.

2025-07-29 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na jedność

Niedziela małopolska 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Jubileusz parafii

600‑lecie

Archiwum parafii

Młodzież włącza się w dzieła miłosierdzia

Młodzież włącza się w dzieła miłosierdzia

Sztuczny kwiat, jakby odcięty od korzeni nie będzie pachniał. Trzymanie się historii, naszego fundamentu wyzwala niepowtarzalną woń – mówi przed jubileuszem 600-lecia parafii Ducha Świętego w Żabnie ks. Antoni Mikrut, proboszcz senior.

Wchodząc do starego kościoła, czujemy nie tylko kadzidła i świece, ale zapach drewna, wiekowych kamieni… Tak samo jest z życiem społecznym i parafialnym – ma woń i koloryt, gdy budowane jest na fundamencie – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Antoni Mikrut, poprzedni gospodarz parafii.
CZYTAJ DALEJ

KRRiT udzieliła koncesji satelitarnej spółce KANAŁ ZERO TV

2025-10-08 17:40

[ TEMATY ]

telewizja

telewizja

yt/kanał zero

Podczas środowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła koncesji satelitarnej spółce KANAŁ ZERO TV. Przyjęła też uchwały w sprawie przekazania 6 spółkom mediów publicznych środków z opłat abonamentowych oraz przedłużyła 5 podmiotom koncesję na kolejne 10 lat.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła koncesji satelitarnej spółce KANAŁ ZERO TV na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą „Kanał Zero TV”. Kanał Zero powstał w 2023 roku, jako kanał internetowy na platformie YouTube publikujący głównie treści polityczne i społeczne o charakterze publicystycznym. Założył go Krzysztof Stanowski, który w 2025 roku kandydował w wyborach prezydenckich. Kanał śledzi ponad 2 mln subskrybentów. Opublikowano na nim ponad 6500 filmów.
CZYTAJ DALEJ

Chóralne święto w Tłumaczowie i Radkowie

2025-10-09 13:46

[ TEMATY ]

Tłumaczów

Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej

Radków

Stanisław Bałabuch

Na finał wszystkie zespoły z kwintetem smyczkowym wykonały utwór „Bogarodzico”

Na finał wszystkie zespoły z kwintetem smyczkowym wykonały utwór „Bogarodzico”

W pierwszy weekend października rozbrzmiała muzyka, która połączyła ludzi z Polski i Czech. XI Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej rozpoczęły się w sobotę 4 października w kościele św. Piotra i Pawła w Tłumaczowie. Wydarzenie odbyło się pod patronatem biskupa świdnickiego Marka Mendyka, a swoją obecnością zaszczycił je bp Adam Bałabuch.

Na scenie wystąpiły cztery zespoły chóralne: Senza Rigore z Wrocławia pod batutą prof. Jolanty Szybalskiej-Matczak, Magnificat z Wałbrzycha kierowany przez Agnieszkę Skiruchę, czeski chór młodzieżowy Amicitia z Broumova pod dyr. Ivy Hlavačkovej oraz gospodarze Laudate Dominum z Radkowa i Tłumaczowa, prowadzony przez Renatę Klechę-Kozik. Każdy zespół zaprezentował własny, starannie przygotowany program, obejmujący utwory sakralne od renesansu po współczesność. Publiczność mogła usłyszeć m.in. „O Magnum Mysterium”, „Sancta Maria” czy „Cantate Domino”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję