Reklama

W wolnej chwili

W domu i ogrodzie

Kwiat miłości

Agapant – to jedna z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich roślin wieloletnich do ogrodu i na taras.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazwa tej rośliny wywodzi się z języka greckiego. Słowo agapant tworzą dwa wyrazy agape, które oznacza miłość, oraz anthos, czyli kwiat. Jest to kłącze, z którego wyrastają błyszczące ciemnozielone liście i długie łodygi zakończone kwiatostanami o wysokości od 60 do 100 cm. Kwitnie od lipca do września, tworząc fioletowe, niebieskie lub białe kwiatostany przypominające kulę.

Agapant pochodzi z Afryki Południowej. W warunkach naturalnych rośnie w krajach o ciepłym klimacie. Możemy go spotkać także w krajach Europy Południowej. Gdy jest posadzony w grupie, jego kwiaty wyglądają spektakularnie, zarówno w ogrodach przydomowych, jak i parkach. W naszym klimacie piękne kwiaty tej rośliny coraz częściej możemy podziwiać na placach miast. Najlepiej się prezentują, kiedy kilka sadzonek rośnie w tej samej donicy. Lubię na nie patrzeć, gdy porusza je lekki wiatr. Wówczas wyglądają, jakby tańczyły. Kiedyś agapanty nie były dostępne w sprzedaży w Polsce, jedynie mogliśmy je przywieźć jako pamiątkę z ciepłych krajów. Dzisiaj każdy może je kupić. W naszym kraju roślina ta musi być sadzona w donicach (albo w połowie maja w gruncie i wykopywana jesienią) i przechowywana przed przemarznięciem. Nie jest wymagająca w uprawie i przechowywaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Agapant rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych, ale najbardziej odpowiednie są miejsca nasłonecznione od strony południa i osłonięte od wiatru. Jako podłoże dobrze się sprawdza gleba gliniasta, wymieszana z torfem i piaskiem. Roślinę umieszczamy na zewnątrz w połowie maja. Pielęgnacja tych wspaniałych kwiatów jest prosta. W czasie wegetacji letniej, aby cieszyć się wspaniałym kwitnieniem, agapanty nawozi się odżywką dla roślin kwitnących z wysoką zawartością fosforu co 2-3 tygodnie do końca września. Uprawiając roślinę w donicach, od wiosny i przez całe lato trzeba uważać, aby gleba była zawsze wilgotna, ale nigdy nadmiernie mokra, gdyż agapant nie lubi stagnacji wody i wilgoci. Ci, którzy uznają, że roślina się rozrosła, mogą ją rozmnażać pod koniec lata, dzieląc kłącza lub wysiewając nasiona w marcu. W przypadku uprawy doniczkowej pojemnik powinien być niewiele większy od samego kłącza.

Przechowywanie zimą

Zaleca się, aby zimą w pomieszczeniu była temperatura od 1-8°C. Niektóre źródła podają, że roślina ta jest wytrzymała nawet na temperatury poniżej 8°C. W ubiegłym roku dostałem trzy sadzonki w Rzymie. Przetrwały w nieogrzewanym, lekko zaciemnionym pomieszczeniu. Zauważyłem, że agapant najlepiej sobie radzi zimą, kiedy doniczki nie są postawione na zimnej posadzce, ale wyżej, na jakimś podwyższeniu. Zimą roślina ta nie wymaga podlewania, ale tam, gdzie gleba wysycha, warto ją od czasu do czasu podlać niewielką ilością wody.

2025-07-29 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Smakołyki dla dzieci

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 76-77

[ TEMATY ]

przepisy

Bliżej Życia z wiarą

Adobe Stock

Szukasz pomysłów na desery dla dzieci, które możesz przygotować na co dzień i od święta, np. na urodziny czy Dzień Dziecka? Zainspiruj się naszymi i stwórz słodkości, które pokochają najmłodsi.

SKŁADNIKI : *100 g kaszy jaglanej *400 ml mleczka kokosowego *10 szt. suszonych daktyli *6 łyżek wiórek kokosowych *100 g migdałów siekanych *1 łyżka oleju kokosowego
CZYTAJ DALEJ

Polacy krytyczni wobec Tuska - ponad 60 proc. osób niezadowolonych z rządów. Nowy sondaż

2026-03-14 10:24

[ TEMATY ]

Donald Tusk

PAP/Radek Pietruszka

Donald Tusk

Donald Tusk

Ponad 60 proc. Polaków jest niezadowolonych z rządów premiera Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu IBRiS. Przeciwnego zdania jest nieco ponad jedna trzecia respondentów. Największym poparciem premier cieszy się wśród elektoratu koalicji rządzącej, choć i tam pojawiają się głosy niezdecydowania - informuje Polsat News.

Niezadowolonych z działań premiera jest aż 60,3 proc. respondentów. "Zdecydowanie źle" ocenia je 31,1 proc. osób, a opcję "raczej źle" wskazało 29,2 proc. 
CZYTAJ DALEJ

Łódź: ingres kard. Krajewskiego 28 marca

2026-03-14 12:54

Piotr Drzewiecki

Kard Krajewski Konrad

Kard Krajewski Konrad

Za dwa tygodnie - 28 marca kardynał Konrad Krajewski kanonicznie obejmie rządy archidiecezją łódzką i dokona ingresu do katedry pw. św. Stanisława Koski w sobotę 28 marca - poinformowano w Łodzi.

Oto komunikat Kurii Metropolitalnej Łódzkiej:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję