Reklama

Niedziela Legnicka

Karta z historii

9 kwietnia 1241 r. książę Henryk Pobożny wraz z rycerzami wyruszył na Legnickie Pola, by stoczyć walkę z mongolskimi najeźdźcami. Bitwę przegrał, oddając swoje życie, jednak marsz najeźdźców na zachód został powstrzymany.

Niedziela legnicka 20/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Marsz jest hołdem dla tych, którzy walczyli w obronie wartości, ziemi, domów

Marsz jest hołdem dla tych, którzy walczyli w obronie wartości, ziemi, domów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na pamiątkę tamtych wydarzeń kolejny raz odbył się Marsz Henryka II Pobożnego z Legnicy do Legnickiego Pola. Jak podkreśla wójt gminy Rafał Plezia, to nie tylko kartka z historii, ale zachęta do obrony swoich wartości także dzisiaj. – Marsz symbolizuje zjednoczony świat zachodni, który pod wodzą księcia Henryka bronił swoich wartości, ziemi, domów. Symbolicznie oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli i walczą o swoje małe ojczyzny – powiedział. Rzeczywiście, do obrony tych ziem stawili się rycerze, zakony rycerskie, górnicy. Książę Henryk umiał zjednoczyć różne stany w jednej ważnej sprawie – w obronie swojej ziemi. – Dzisiaj też musimy pamiętać, że wolności nie mamy po wsze czasy, o wolność nieustannie trzeba walczyć i trzeba ją pielęgnować – podkreśla Rafał Plezia.

W marszu wzięli udział harcerze, skauci, drużyna Strzelecka z Chojnowa oraz drużyny organizacji harcerskiej „Cichociemni”, które otrzymały ufundowane przez darczyńców proporce. – Mam nadzieję, że Legnickie Pole i to wydarzenie będzie miejscem integracji środowisk harcerskich. To dobre miejsce na wspólne spotkanie, dialog, w końcu „harcerz harcerzowi ma być bratem” – dodał wójt. W marszu wzięli udział także strażacy, którzy przybyli do Legnickiego Pola wozami ratowniczymi oraz motocykliści, którzy w ten sposób rozpoczęli sezon motocyklowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolejny raz w postać Henryka II Pobożnego wcielił się Marek Mojecki, rekonstruktor, który szedł na czele marszu. – Pamiętamy o przeszłości, by mieć przed sobą przyszłość. Książę Henryk stanął nie tylko w obronie swojej ziemi, ale też swojego ludu, wiary i wartości chrześcijańskich. Oddajemy im cześć i uświadamiamy sobie, że dzisiaj też mamy troszczyć się o te wartości, jeśli chcemy myśleć o przyszłości – podkreślił.

Po przybyciu na plac przed bazyliką miała miejsce uroczystość z udziałem licznych pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji społecznych, kombatanci i władze lokalne.

Obecny był także bp Andrzej Siemieniewski, który poświęcił proporce, które przekazano drużynom Harcerskiej Organizacji Wychowawczo-Patriotycznej „Cichociemni”. Wydarzenie to wpisało się w obchody 80-lecia harcerstwa na ziemiach legnickich.

Na zakończenie w bazylice Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

2025-05-13 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane lub zapomniane zabytki i miejsca Krzeszowa

[ TEMATY ]

Legnica

Corocznie ponad 120 tysięcy pielgrzymów i turystów przybywa do krzeszowskiego Sanktuarium. Wielu z nich nie po raz pierwszy. Często są przekonani, że w Krzeszowie nic nowego zobaczyć się nie da. Nic bardziej mylnego! Prezentujemy przykładową listę 10 obiektów bądź punktów, które są mniej znane albo ich dawna funkcja została zapomniana. Znalazły się tu zarówno budynki doskonale widoczne, jak i takie miejsca, do których dostać się nie jest łatwo.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Bilczewski - pasterz archidiecezji lwowskiej

Na trasie pielgrzymki apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainę, która odbywa się w dniach 23-27 czerwca br., znajduje się również archidiecezja lwowska. Jan Paweł II udał się tam z darem beatyfikacji Męczenników ukraińskich z czasów komunizmu, ks. Zygmunta Gorazdowskiego - założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Józefa oraz abp. Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. Warto przypomnieć postać abp. Józefa Bilczewskiego i jego przesłanie na nasze czasy w codziennym dawaniu świadectwa wiary i miłości.Proces beatyfikacyjny rozpoczął się jeszcze przed drugą wojną światową we Lwowie. Po wojnie był kontynuowany w archidiecezji krakowskiej. Zakończył się w bieżącym roku dzięki wytrwałym staraniom kard. Mariana Jaworskiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego.
CZYTAJ DALEJ

Różaniec - modlitwa, która ma moc Cię uzdrowić

2025-10-23 20:55

[ TEMATY ]

różaniec

rozważania różańcowe

Karol Porwich/Niedziela

Jeśli z zaangażowaniem odmawiamy Różaniec, dostajemy w zamian więcej, niż moglibyśmy dać – ogromny spokój, dobre samopoczucie i o wiele więcej. Różaniec jest jednym z najlepszych sposobów ucieczki od przykrych wydarzeń naszego świata.

Każda z tajemnic Różańca (Radosna, Światła, Bolesna i Chwalebna) podzielona jest w tej książce na dwie główne części: pierwsza to temat biblijny, opis wydarzenia, odnoszące się do niego przemyślenia oraz modlitwa; drugą stanowią rozważania świętych dotyczące danej tajemnicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję