FRANCISZEK
Testament papieża
W Imię Przenajświętszej Trójcy. Amen.
Czując, że zbliża się zmierzch mojego życia ziemskiego, z żywą nadzieją na życie wieczne, pragnę wyrazić moją wolę w testamencie jedynie w odniesieniu do miejsca mojego pochówku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Moje życie oraz posługę kapłańską i biskupią zawsze powierzałem Matce naszego Pana, Najświętszej Maryi Pannie. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły – oczekując dnia zmartwychwstania – w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej.
Pragnę, by moja ostatnia ziemska droga zakończyła się właśnie w tym wielowiekowym sanktuarium maryjnym, do którego udawałem się na modlitwę na początku i na końcu każdej podróży apostolskiej, aby powierzyć ufnie moje intencje Niepokalanej Matce oraz dziękować za Jej czułą i macierzyńską opiekę.
Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej, między kaplicą Paulińską (kaplicą Salus Populi Romani) a kaplicą Sforzów we wspomnianej Bazylice Papieskiej, zgodnie z załączonym dokumentem.
Mój grób winien być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia, z jedynym napisem: Franciscus.
Reklama
Koszty przygotowania mojego pochówku zostaną pokryte z kwoty od dobroczyńcy, którą przeznaczyłem na ten cel i którą należy przekazać Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej. Odpowiednie instrukcje w tej sprawie przekazałem Jego Ekscelencji abp. Rolandasowi Makrickasowi, komisarzowi nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej.
Niech Pan obdarzy zasłużoną nagrodą tych, którzy mnie miłowali i nadal będą modlić się za mnie. Cierpienie, które stało się udziałem ostatniego etapu mojego życia, ofiarowałem Panu o pokój na świecie i braterstwo między narodami.
Franciszek, Dom św. Marty, 29 czerwca 2022 r.”.
Testament jest krótki, prosty – taki, jaki był papież Franciszek. Przebija z niego głęboka pobożność do Matki Bożej, o czym świadczy wybrane miejsce pochówku. Przy Niej będzie oczekiwał na dzień zmartwychwstania.
KOŚCIÓŁ W POLSCE
Modlili się za Franciszka
Reklama
Przez 12 lat papież Franciszek był niestrudzonym pasterzem Kościoła powszechnego, poświęcał całą swoją energię dla niego i dla całej ludzkości, nie szczędząc wysiłków, co widzieliśmy zwłaszcza w końcowym etapie jego pontyfikatu, naznaczonym chorobą, bólem i zmęczeniem – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze warszawskiej 23 kwietnia w intencji śp. papieża Franciszka. Eucharystie w tej intencji były sprawowane we wszystkich polskich diecezjach. W archidiecezji łódzkiej kard. Grzegorz Ryś zarządził dodatkowo, aby Eucharystie w intencji papieża były odprawiane we wszystkich parafiach. Taka była wola Franciszka, który wielokrotnie prosił o modlitwę. W archikatedrze warszawskiej nuncjusz apostolski uzasadniał potrzebę takiej modlitwy w następujący sposób: „Kościół i świat mają wiele powodów do wdzięczności papieżowi Franciszkowi za to, kim był i czego dokonał (...). Nie możemy jednak zapominać, że Jezus powiedział do pierwszego papieża: «Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą» (Łk 12, 48). Jakaż to ogromna odpowiedzialność być następcą Piotra! Dlatego też naszą modlitwą musimy towarzyszyć Franciszkowi w spotkaniu ze sprawiedliwym i miłosiernym Sędzią, błagając dla niego o pełne przebaczenie i wieczny pokój”.
BETLEJEM
Na pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej
Wielkanocna akcja papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przyniosła wsparcie chrześcijanom mieszkającym w Betlejem, by mogli godnie przeżyć święta Zmartwychwstania Pańskiego. Jak podsumował ks. Jan Witold Żelazny, dyrektor PKWP, planowano przekazać 150 paczek z żywnością i ze środkami czystości, a dzięki hojności darczyńców udało się przekazać 213 paczek oraz 250 talonów na odzież. Każda paczka miała wartość 400 zł, a talon na ubrania i obuwie – 220 zł. Zakupy były realizowane w lokalnych sklepach prowadzonych przez chrześcijan, by dodatkowo wesprzeć tamtejszą wspólnotę. Również wolontariusze z Betlejem poświęcili swój czas i energię, aby paczki dotarły do potrzebujących. Dystrybucję paczek koordynowały siostry elżbietanki z sierocińca „Dom Pokoju”, które od lat wspierają lokalną społeczność, prowadzą dom pielgrzyma i tworzą miejsca pracy – w kuchni, szwalni czy przy sprzątaniu.
Sytuacja chrześcijan w Betlejem jest niezwykle trudna od jesieni 2023 r., kiedy zamarł ruch pielgrzymkowy. Brak turystów oznacza zamknięte hotele, restauracje i puste miejsca pracy. – Nie możemy zostawić ich samych. Liczymy na kolejne gesty solidarności: darowizny, zamówienia na ręcznie wykonane dewocjonalia, dostępne przez cały rok, i przede wszystkim na modlitwę – apeluje ks. Żelazny.
a.k.
STREFA GAZY
Dla nas umarł ojciec
Reklama
Dla nas, w Gazie, umarł ojciec – tymi słowami skomentował śmierć papieża Franciszka tamtejszy proboszcz ks. Gabriel Romanelli. Franciszek miał zwyczaj dzwonienia co dzień do jedynej w Strefie Gazy katolickiej parafii Świętej Rodziny, aby pozdrowić uchodźców, którzy schronili się w niej przed atakami izraelskiej armii, pobłogosławić dzieci i znać na bieżąco warunki, w których żyje ta niewielka wspólnota chrześcijańska.
Ksiądz Romanelli wyraził wdzięczność za bliskość i modlitwę papieża. O śmierci Franciszka dowiedział się, gdy wraz z delegacją katolików składał życzenia świąteczne w prawosławnej parafii św. Porfiriusza. – Wiadomość zasmuciła nas wszystkich – podkreślił. Wspólnota parafii katolickiej zgromadziła się na modlitwie: podjęto adorację eucharystyczną z udziałem osób konsekrowanych i świeckich, odmówiono Różaniec i odprawiono żałobną Mszę św. – Nigdy nie zapomnimy tego, co papież Franciszek dla nas zrobił, jego ojcostwa, serdeczności, bliskości i dobroci. Wszyscy odczuwali w sercach tę serdeczność – powiedział ks. Romanelli.
a.k.
SEDE VACANTE
Regulacje liturgiczne
Reklama
W związku ze śmiercią papieża Franciszka Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych w tej sytuacji. A zatem: „w okresie wakatu na stolicy św. Piotra (łac. sede apostolica vacante) opuszcza się imię papieża w modlitwie eucharystycznej”; „wypada wspominać imię zmarłego papieża Franciszka w części modlitwy eucharystycznej poświęconej modlitwie za zmarłych”; oraz „po pogrzebie papieża, szczególnie bezpośrednio, przed i w trakcie konklawe, wskazane jest celebrowanie Mszy o wybór nowego papieża”. Imię nowego papieża usłyszymy podczas Mszy św. w modlitwie eucharystycznej praktycznie tuż po zakończeniu konklawe, gdy wybrany przyjmie wybór kardynałów, a przed uroczystym rozpoczęciem pontyfikatu.
PORTUGALIA
Co z eutanazją?
Poszczególni portugalscy biskupi z zadowoleniem przyjęli opublikowany 22 kwietnia werdykt Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepisy dotyczące eutanazji za niezgodne z konstytucją. Podobnie zareagowały organizacje katolików świeckich. Przepisy te zostały przyjęte przez jednoizbowy parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, w maju 2023 r., a następnie odesłane do TK przez prezydenta kraju Marcela Rebela de Sousę. Sędziowie TK uznali, że mimo używania w ustawie terminu „eutanazja” ta została zarezerwowana w przepisach jedynie dla osób, które nie są w stanie samodzielnie „dawkować śmiertelnych substancji”. Zwrócili też uwagę na to, że autorzy ustawy w sposób mało precyzyjny określili warunki dotyczące zasad dopuszczenia pacjentów do eutanazji, co może prowadzić do różnorodnych interpretacji przepisów.
Z jednej strony należy się cieszyć, bo na razie ustawa upadła, ale z drugiej – trzeba się martwić, bo portugalski TK zwrócił uwagę na detale ustawy, a nie zajął się fundamentalnym prawem do życia.