Reklama

Niedziela Małopolska

Pasjonaci liturgii

W 10. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej wzięło udział 764 uczniów ze szkół podstawowych i średnich – poinformował przedstawiciel organizatorów animator Stanisław Ogonowski.

Niedziela małopolska 17/2025, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

MFS/NIedziela

Laureaci ze szkół ponadpodstawowych z ks. Ryszardem Gackiem (pierwszy z lewej) i ks. Michałem Kanią

Laureaci ze szkół ponadpodstawowych z ks. Ryszardem Gackiem (pierwszy z lewej) i ks. Michałem Kanią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OKWL to cykliczny projekt organizowany w szkołach i parafiach. Finaliści konkursu, realizowanego w dwóch kategoriach „młodsi” (ze szkół podstawowych) i „starsi” (ze szkół ponadpodstawowych), przyjechali do Krakowa. Sto dziewięćdziesiąt dwoje uczniów i ich opiekunów gościło w sobotę 12 kwietnia krakowskie seminarium duchowne, gdzie odbył się finał i uroczyste zakończeniu konkursu (regulamin i cele konkursu można poznać na: okwl.pl/edycja-x) . Uczestnicy tegorocznej edycji zgłębiali temat „Teologia i celebracja Triduum Paschalnego”.

– Bardzo się cieszę, że w tym miejscu ten konkurs się odbywa – powiedział rektor seminarium ks. Michał Kania, witając gości. A nawiązując do zmniejszającej się liczby kleryków, zaznaczył: – Cieszymy się z tych, których możemy przygotowywać do kapłaństwa, którzy są tutaj, aby rozeznawać swe powołanie. Zauważył, że to ważne, aby każdy człowiek, szczególnie młody, odkrył swe konkretne miejsce w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Ryszard Gacek, moderator Ruchu Światło-Życie AK przypomniał pomysłodawcę konkursu, ks. Szymona Kapłona i jego rolę w realizacji kolejnych edycji projektu. Podkreślił gościnność i wsparcie ze strony kleryków. Zaznaczył zaangażowanie animatorek i animatorów krakowskiej oazy.

Reklama

W obu kategoriach wyłoniono po dziesięcioro laureatów. W kategorii I zwycięstwo wywalczyli: 1. Szymon Bordych (Poznań), 2. Jan Wierzbicki (Elbląg), 3. Marcin Łucki (Elbląg), a w II: 1. Antoni Zakrzewski (Kraków), 2. Jakub Marszałek Harklowa) i 3. Marcin Waligóra (Libiąż). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, w tym m.in. książki, czytniki e-booków, tablety i laptopy.

– Gdy usłyszałam o konkursie, postanowiłam wziąć w nim udział – przyznała jedyna laureatka w I kategorii Wiktoria Pietrzak, uczennica kl. VIII Katolickiej Szkoły Podstawowej u św. Pankracego w Jeleniej Górze. – Nauki było dużo, ale dzięki temu zgłębiłam wiedzę na temat Triduum Paschalnego, okresu Wielkanocnego i Wielkiego Postu – stwierdziła laureatka i zapewniła, że weźmie udział w kolejnej edycji projektu.

Zdobywca I miejsca w kategorii II Antoni Zakrzewski z parafii św. Jacka w Bronowicach Małych reprezentował LO Zakonu Pijarów w Krakowie. Kilkakrotnie uczestniczył w konkursie i był laureatem w kategorii młodsi. – Jestem lektorem, interesuję się liturgią, która pomaga lepiej przeżywać spotkanie z Panem Bogiem – powiedział licealista i zaznaczył: – Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc.

Organizatorzy zachęcają do udziału w kolejnej edycji projektu!

2025-04-23 08:27

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. w Bazylice św. Piotra w czasie pielgrzymki Metropolii Krakowskiej

[ TEMATY ]

Watykan

archidiecezja krakowska

Bazylika św. Piotra

#Pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Uczestnicy pielgrzymki Metropolii Krakowskiej z okazji 770-lecia kanonizacji św. Stanisława modlili się dzisiaj w bazylice watykańskiej przy grobie św. Piotra i św. Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Odwołując się do sceny cudownego połowu ryb, która opisuje historię powołania św. Piotr, abp Marek Jędraszewski wskazał na ufność apostoła do Mistrza z Nazaretu i jego pokorę. Zaznaczył, że otuchy i odwagi Piotrowi dodały słowa Jezusa: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił" – razem z bratem swoim Andrzejem „zostawili wszystko i poszli za Nim".
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Norwegia: katolicka kaplica w miejscu męczeństwa św. Olafa

2026-05-21 15:15

[ TEMATY ]

Norwegia

Vatican Media

W Norwegii ponownie oddano do użytku wiernych katolicką kaplicę na wzgórzu Stiklestad. Znajduje się ona na miejscu męczeńskiej śmierci św. Olafa. Świątynię ufundowała w 1930 r. norweska pisarka, konwertytka i noblistka Sigrid Undset. Ta kaplica to duchowe serce Norwegii – podkreślił bp Erik Varden.

Ponowne otwarcie kaplicy i konsekracja nowego ołtarza odbyły się 20 maja, w 144. rocznicę urodzin Sigrin Undset. Uroczystościom przewodniczył bp Erik Varden, ordynariusz diecezji Trondheim. W homilii podkreślił, że Stiklestad to duchowe serce Norwegii - relacjonuje Vatican News.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję