Reklama

Wiara

TEOLOG ODPOWIADA

Co oznacza gest łamania chleba w Liturgii?

Podczas Mszy św. wierni, zwłaszcza ci, którzy siedzą blisko ołtarza, lub ci, którzy należą do Liturgicznej Służby Ołtarza, mogą zauważyć moment, w którym kapłan trzyma w swoich dłoniach Hostię i łamie ją na pół. Jest to gest, który swoją historię ma już w Starym Testamencie, ale nawiązuje on także do gestu, który Pan Jezus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy. Po geście łamania chleba poznają Chrystusa uczniowie idący do Emaus. Na „łamaniu chleba”, czyli na Eucharystii, gromadzą się pierwsi chrześcijanie.

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 18

[ TEMATY ]

Hostia

łamanie chleba

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy przyglądamy się wydarzeniom z Ostatniej Wieczerzy, widzimy, że Pan Jezus „wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał swoim uczniom” (Łk 22, 19). To moment, w którym Chrystus nadaje nowe znaczenie temu gestowi. Łamanie chleba stało się symbolem Jego ciała, które zostanie „złamane” w momencie męki i śmierci. Do tej pory gest łamania chleba oznaczał początek posiłku. Od Ostatniej Wieczerzy natomiast stał się centralnym rytem w życiu pierwszych chrześcijan. Warto mieć na uwadze to, że podczas każdej Mszy św. kapłan powtarza ten gest, a Kościół nie tylko wspomina tamto wydarzenie, ale realnie uobecnia Chrystusa i Jego ofiarę.

W innym znaczeniu gest łamania chleba oznacza jedność Kościoła. Zauważmy, że konsekrowany chleb staje się Ciałem Chrystusa, jednym i tym samym. Rozdawany w czasie Komunii św. wskazuje na jedność wspólnoty. Mówi o tym m.in. św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno ciało” ( 10, 17).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trzecim znaczeniu gest ten symbolizuje ofiarę Chrystusa, który oddał życie za zbawienie świata. Eucharystia, nie tylko w tym geście, jest uobecnieniem jedynej i niepowtarzalnej ofiary Chrystusa, który oddał swoje życie na krzyżu.

Reklama

Rozwijając symbolikę łamania chleba, możemy nawiązać także do uczynku miłosierdzia – dzielenia się z innymi. To postawa dzielenia się z najuboższymi i potrzebującymi. Taka postawa była widoczna w pierwszych wiekach chrześcijaństwa i pierwotnego Kościoła, który „trwał na łamaniu chleba”. Stwierdzenie to, pochodzące z Dziejów Apostolskich, mówiło nie tylko o Eucharystii, ale także o zwykłym, codziennym dzieleniu się posiłkiem.

Dziś, gdy lud śpiewa Baranku Boży, kapłan przełamuje Hostię na dwie części oraz wrzuca jej małą cząstkę do kielicha z Krwią Pańską, co symbolizuje jedność Ciała i Krwi Chrystusa oraz jedność Kościoła, i wypowiada słowa: „Ciało i krew naszego Pana Jezusa Chrystusa, które łączymy i będziemy przyjmować, niech nam pomaga osiągnąć życie wieczne”. Po chwili kapłan pochyla się i mówi m.in. „ Panie Jezu Chryste, niech przyjęcie Ciała i Krwi Twojej nie ściągnie na mnie wyroku potępienia, lecz dzięki Twemu miłosierdziu niech mnie chroni oraz skutecznie leczy duszę i ciało”.

Można zauważyć, że łamanie chleba podczas Eucharystii nie jest tylko zwykłą czynnością, ale jest uczestnictwem w męce i śmierci Pana Jezusa.

2025-04-08 15:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: wychowanie do „konsumpcji seksualnej”, czyli kontrowersyjny program edukacyjny

2025-09-11 10:19

[ TEMATY ]

Francja

rodzice

edukacja

edukacja seksualna

Adobe Stock

Wbrew zastrzeżeniom środowisk rodzinnych do francuskich szkół wprowadzony został kontrowersyjny program edukacji seksualnej. Pascale Morinière, przewodnicząca Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych potwierdza, że rodzice mają powody do obaw. Zachęca ich do rozmowy z własnymi dziećmi o tym, czego uczą się w szkole. Seksualność jest tam bowiem promowana jako przestrzeń wzajemnej konsumpcji, a nie spełnienia.

Morinière zauważa, że choć w programie są elementy pozytywne, to jednak ukazuje on uczniom ich seksualność nie jako drogę do spełnienia w małżeństwie, lecz jako przestrzeń wzajemnej konsumpcji, która musi być dobrowolna i zgodna z naszymi uczuciami. Zapomina się, że człowiek kieruje się również wolą i rozumem, a uczucia mogą być dobre lub złe i nie zawsze muszą służyć naszemu dobru. „Szkoła jest miejscem, które kształtuje inteligencję, „kartezjanizm” – przypomina Morinière. – Powinna wykraczać poza uczucia, a nie wykracza”.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Najpierw Msza, potem rzeźba, czyli… parafialna siłownia!

2025-09-11 21:50

[ TEMATY ]

Radomsko

siłownia

Maja Piotrowska

Ks. Zbigniew Wojtysek zachęca do korzystania z parafialnej siłowni

Ks. Zbigniew Wojtysek zachęca do korzystania z parafialnej siłowni

Kościół chce dbać nie tylko o duszę, ale i o całokształt, bo jak to mówią w zdrowym ciele, zdrowy duch! W parafii świętego Maksymiliana w Radomsku powstała więc... siłownia. Siłka u Maksa była przede wszystkim pomysłem młodzieży przy naszym duszpasterskim wsparciu – mówi wikariusz ksiądz Zbigniew Wojtysek.

– Cieszymy się, kiedy młodzi mogą się rozwijać całościowo, duchowo, ale też fizycznie. W haśle w zdrowym ciele, zdrowy duch odnajduje się również kształtowanie młodego człowieka i stąd inicjatywa Siłki u Maksa – mówi portalowi niedziela.pl ks. Wojtysek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję