Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kolędowanie czas zacząć

Już tylko kilka dni dzieli nas od 31. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Niedziela sosnowiecka 2/2025, str. V

[ TEMATY ]

Będzin

Piotr Wyparło MFKiP

Za anielskimi głosami czasem idą w parze anielskie przebrania

Za anielskimi głosami czasem idą w parze anielskie przebrania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po Będzinie hula wkoło okrzyk: „Heja, hej kolęda!”. Niech wołanie słyszą wszyscy za miastem i w mieście. Cała Polska niech usłyszy – ludzie przykład bierzcie! Niech się słowa kolęd niosą, wtóruje muzyka, tak jak brzmiały już za czasów proboszcza Szwarlika!

Przytoczony wiersz powstał na 25-lecie Festiwalu i wciąż jest aktualny – organizatorzy zapraszają mieszkańców nie tylko Będzina, ale także miast ościennych, diecezji sosnowieckiej i województwa śląskiego, by wraz z najlepszymi kolędnikami z Polski i zagranicy kontemplować obraz Bożego Narodzenia zawarty w naszych cudownych świątecznych utworach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przesłuchania

Finaliści Festiwalu zostali wyłonieni w eliminacjach, jakie w grudniu odbywały się w Polsce, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Zgłosiło się do nich 1300 solistów i grup, co oznacza wzrost w stosunku do kilku ubiegłych lat. Do finału można było dopuścić zaledwie 10% zgłoszonych, a i tak ich przesłuchanie zajmuje dwa i pół dnia. Nie ma się co dziwić – wszak wyśpiewają oni ponad 300 świątecznych utworów – zarówno tych bardziej znanych, jak i regionalnych, odgrzebanych w starych śpiewnikach lub przeciwnie – powstałych niedawno i szybko zyskujących popularność, albo wręcz stworzonych na będziński Festiwal.

Reklama

Występy w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena można będzie oglądać bezpłatnie od 16 do 19 stycznia, czyli w czwartek i piątek w godz. 9-20 oraz w sobotę w godz. 9-14. Warto wcześniej sprawdzić szczegółowy harmonogram przesłuchań, dostępny na stronie www.mfkip.pl (klikając zakładkę „Bieżąca edycja”, a następnie „Finał festiwalu”). Miejsca na pewno nie zabraknie, a uczestnikom, którzy nierzadko przebyli w drodze na występ setki kilometrów, będzie miło, jeśli słuchać i oklaskiwać będą ich nie tylko jurorzy. Oni – wybitni znawcy i profesorowie muzycznych uczelni – zwracają uwagę na poprawność wszystkich dźwięków. I to bardzo cenne, ale nie mniej cenna jest radość i wzruszenie, jakie przeżywają nierzadko słuchacze, dający się otulić puszystą otoczką kolędowych dźwięków

Koncert Galowy

Scenariusza nie ma jeszcze Koncert Galowy, a losy tego, kto w nim wystąpi, ważą się do ostatniej chwili. Artystyczna wizja doboru najlepszych wykonań – niekoniecznie tylko nagrodzonych, czasem po prostu wyjątkowo barwnych, oryginalnych, przykuwających uwagę, nawet jeśli nie wybranych przez jury do ujęcia w protokole – to dzieło reżysera, Dariusza Wiktorowicza. To Festiwal w pigułce dla tych, którzy cenią skondensowaną formę. Na Koncert Galowy zapraszamy w niedzielę, 19 stycznia o godz. 16 (wstęp jest wolny i otwarty dla wszystkich – nie są potrzebne wejściówki, a nowoczesna hala gwarantuje, że miejsc wystarczy dla wszystkich).

Możliwość udziału w Festiwalu i wysłuchania wszystkich występów, zarówno podczas przesłuchań jak i Koncertu Galowego, mają także bez wychodzenia z domu internauci – wystarczy obejrzeć transmisję dostępną na stronie www.mfkip.pl . Choć to wygodna opcja, to nie ma wątpliwości, że na żywo Festiwalowi towarzyszą zupełnie inne emocje, dlatego warto zarezerwować sobie czas i wybrać się do Będzin Areny między 16 a 19 stycznia, by jeszcze raz zanurzyć się w tajemnicy betlejemskiej nocy.

Tradycyjnie Festiwal odbywa się pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego Niedziela i portalu niedziela.pl .

2025-01-07 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chwała Ojcu, i Synowi, i Duchowi Świętemu

Niedziela sosnowiecka 17/2025, str. III

[ TEMATY ]

Będzin

Jarosław Ciszek

Zabytkowy kościół Świętej Trójcy w Będzinie

Zabytkowy kościół Świętej Trójcy w Będzinie

Wędrując po kościołach jubileuszowych diecezji sosnowieckiej, odwiedzamy dziś Będzin i świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy, malowniczo położoną na wzgórzu, opodal średniowiecznego zamku.

Początki najstarszej będzińskiej parafii sięgają I połowy XIII wieku, choć pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1308 r. Drewniany kościół został zastąpiony murowanym w czasach Kazimierza Wielkiego, gdy powstawał zamek, a później był stopniowo rozbudowywany aż do XIX wieku i odbudowywany po kolejnych zniszczeniach.
CZYTAJ DALEJ

Jak często sięgam po Pismo Święte?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 19-21.

Wtorek, 23 września. Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

ONZ/ Nawrocki: Rosja musi zakończyć wojnę i przyjąć za nią pełną odpowiedzialność

2025-09-24 07:11

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Karol Nawrocki podkreślił podczas debaty w ONZ, że Rosja musi zakończyć wojnę i przyjąć za nią pełną odpowiedzialność. Zaznaczył, że sprawcy wszystkich zbrodni międzynarodowych muszą być sądzeni przed właściwymi sądami.

Prezydent ocenił, że obecne działania Rosji nie wskazują na gotowość do prawdziwego pokoju. - Deklaracjom o dialogu towarzyszą ofensywy militarne i ataki na ukraińskie miasta, których ofiarami są cywile, w tym dzieci. Kiedy Moskwa mówi „pokój”, w praktyce ma na myśli kapitulację Ukrainy. Rozmowy pokojowe muszą obejmować udział władz Ukrainy i mieć mandat jej obywateli - podkreślił Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję