Reklama

W diecezjach

Kalisz

Ogród św. Józefa

To miejsce jest zaproszeniem, żeby wraz ze św. Józefem uczyć się przeżywania życia po Bożemu – podkreślił biskup kaliski Damian Bryl.

Niedziela Plus 44/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Kalisz

diecezja.kalisz.pl

Przed wejściem do ogrodu stoi wykonana z brązu figura św. Józefa

Przed wejściem do ogrodu stoi wykonana z brązu figura św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sąsiedztwie Narodowego Sanktuarium św. Józefa powstał Ogród św. Józefa, gdzie wierni będą mogli odprawiać nabożeństwo siedmiu smutków i siedmiu radości św. Józefa. Pomysłodawcą stworzenia ogrodu świętego jest ks. prał. Jacek Plota, który wyjaśnił, że o takie miejsce, gdzie można pobyć i pokontemplować w ciszy, pytali pielgrzymi, turyści, parafianie i mieszkańcy Kalisza.

Ogród św. Józefa znajduje się na terenie będącym własnością parafii, w bezpośrednim sąsiedztwie kaliskiej bazyliki, obok najstarszego w Polsce Parku Miejskiego. Umieszczono w nim siedem postumentów z piaskowca w formie prostopadłościanów z podświetlanymi witrażami ilustrującymi radości i smutki św. Józefa. Przed wejściem do ogrodu stoi wykonana z brązu figura św. Józefa, który jedną ręką wskazuje na bazylikę i zachęca do wejścia, a drugą przytula Pana Jezusa, jako Jego opiekun.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość poświęcenia poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla, który w homilii pogratulował ks. prał. Plocie inicjatywy i podziękował osobom, dzięki którym powstał ogród. – Niech to miejsce daje nam doświadczenie pokoju, harmonii, spotkania z przyrodą, ale przede wszystkim niech będzie spotkaniem ze św. Józefem, który nie tylko chce być naszym orędownikiem i nie tylko wstawia się za nami przed Bożym majestatem, ale też chce nas wprowadzać w sposób Bożego życia – zaznaczył hierarcha.

Po poświęceniu ogrodu odprawiono nabożeństwo siedmiu smutków i siedmiu radości św. Józefa.

Oprac. za: diecezja.kalisz.pl

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Niepokalaną i św. Maksymilianem – pielgrzymka biegowa w 80. rocznicę śmierci franciszkanina

[ TEMATY ]

pielgrzymka

św. Maksymilian Kolbe

Kalisz

Mat.prasowy

Za Ojczyznę, Kościół i rodziny modlą się uczestnicy Pielgrzymki Biegowej Śladami św. Maksymiliana Kolbego z Kalisza do Oświęcimia przez Jasną Górę. Jej uczestnicy chcą w ten sposób uczcić 80. rocznicę śmierci Męczennika z Auschwitz. Najmłodszy biegacz ma 13 lat. Pielgrzymkę zakończą jutro modlitwą w celi śmierci głodowej franciszkanina.

Marek Dymowski z parafii Podwyższenia Krzyża św. w Kaliszu zauważył, że intencje tych, którzy im powierzyli swoje sprawy, „niosą” do celu, mimo trudu powodowanego też kiepską pogodą. - Byśmy bieg ukończyli i byli pełni wiary, miłości, radości – podkreślił pątnik.
CZYTAJ DALEJ

Ronald Hicks arcybiskupem Nowego Jorku. Zastępuje kard. Dolana

2025-12-18 17:44

[ TEMATY ]

Nowy Jork

Papież Leon XIV

Bp Ronald Hicks

@Vatican Media

Ronald Hicks, nowo mianowany arcybiskup Nowego Jorku

Ronald Hicks, nowo mianowany arcybiskup Nowego Jorku

Biskup Ronald Hicks, został mianowany przez Papieża Leona XIV nowym arcybiskupem Nowego Jorku. Zastępuje w tej funkcji kardynała Tymothy’ego Dolana, który osiągnął wiek emerytalny i złożył rezygnację na ręce Ojca Świętego. Nowy arcybiskup dorastał niedaleko miejsca, gdzie wychowywał się obecny Papież. Przez kilka lat współpracował z kard. Blase Cupichem.

Nominowany przez Papieża nowy arcybiskup ma 58 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku, a sakrę biskupią otrzymał w 2018 roku. Oo 2020 roku był biskupem diecezji Joliet w amerykańskim stanie Illinois. Wcześniej, od 2015 roku pomagał kardynałowi Blase’owi Cupichowi w kierowaniu Archidiecezją Chicago jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny.
CZYTAJ DALEJ

Milczenie jest lekiem na niewiarę

2025-12-18 23:16

Biuro Prasowe AK

Podczas rekolekcji przed swoim ingresem do katedry na Wawelu, kard. Grzegorz Ryś wskazał na postawę kapłana, który powinien być „dla ludzi”. Podkreślił także, że milczenie jest lekarstwem na niewiarę. - To bardzo piękna podpowiedź, by tak jak dbamy o liturgię, zadbać o milczenie, które jest lekiem na niewiarę – mówił metropolita krakowski-nominat.

Na początku metropolita krakowski-nominat nawiązał do oryginalnego zapisu rodowodu Jezusa z Ewangelii św. Mateusza. – Pierwszą księgą jaką Bóg pisze, jaką Bóg się posługuje, pierwszą księgą jest zawsze człowiek – mówił, przywołując przykład dziecka, które dostaje pierwszą lekcję od swoich rodziców. – Bóg przemawia do dziecka najpierw przez osoby rodziców, a potem dopiero przez wszystkie książki, jakie będzie miało czas czytać w życiu. Rekolekcje są pewnie po to, żebyśmy byli czytelni, żeby ludzie mogli nas czytać – zauważył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję