Nieustannie przekraczamy siebie, od naiwności do mądrości, od kłamstwa do prawdy, wreszcie od oziębłości do wiary. Przekraczanie niejako wpisane jest w bycie człowiekiem. Nie każdy jednak jest w stanie pokonać swoje słabości. Wybitny holenderski ksiądz katolicki Henri J.M. Nouwen wyciąga rękę do takich osób. Książka Przekroczyć siebie. Trzy ruchy życia duchowego jest swoistym poradnikiem dla tych, którzy chcą wyruszyć w podróż w głąb siebie. Autor dał się poznać jako wytrawny pisarz, w swoich książkach dzielił się duchowym doświadczeniem, którego centrum było dla niego nieustanne napięcie między najgłębszymi pragnieniami a ludzką ułomną kondycją. Jest to dla niego doświadczenie głębokiego zranienia, które może uzdrowić jedynie Bóg.
Przekroczyć siebie... to, jak przyznał sam autor, jego najbardziej osobista publikacja, w której zawarł myśli na temat bycia chrześcijaninem. Książka została podzielona na trzy części. Każda z nich przedstawia inny aspekt duchowego życia zgodny z logiką ks. Nouwena, a więc ukazaniem ciągłego napięcia istniejącego w każdym człowieku. W pierwszym rozdziale autor koncentruje się na przejściu od osamotnienia do samotności, mając na uwadze ukazanie życia duchowego w odniesieniu do doświadczenia naszego „ja”. W drugim przedstawia przejście od wrogości do gościnności. Jest to społeczny wątek duchowości ukazujący życie człowieka, jego duchowy rozwój jako wkład dla innych osób. Trzecia część książki ukazuje przejście od złudzenia do modlitwy – pod tym hasłem kryje się, zdaniem ks. Nouwena, najcenniejsza i najbardziej tajemnicza relacja, która jest źródłem wszelkiego życia duchowego – osobista relacja człowieka z Bogiem.
Przekroczyć siebie. Trzy ruchy życia duchowego
Henri J.M. Nouwen
Wydawnictwo: Unitas
Książka do nabycia w księgarni Niedziela
Urodził się w 1953 r. w żydowskiej rodzinie w dzielnicy Coney Island w Nowym Jorku. Jego ojciec był ogrodnikiem, a matka gospodynią domową. Chociaż nigdy nie ukończył studiów, pracował jako nauczyciel fizyki i matematyki w Dalton School, w dzielnicy Upper East Side na Manhattanie. W pracy poznał Alana Greenberga, menedżera „Bear Stearns” – słynnej nowojorskiej firmy inwestycyjnej. Greenberg był pod tak wielkim wrażeniem jego inteligencji, że zaoferował mu stanowisko młodszego asystenta w swojej firmie. Epstein bardzo szybko piął się po szczeblach zawodowej kariery, dlatego już w 1982 r., dzięki szerokim znajomościom w świecie finansów, mógł założyć własną spółkę finansową: J. Epstein & Co., która później przekształciła się w Financial Trust Company. Amerykańskie media przedstawiały Epsteina jako nowego Gatsby’ego, który zbudował swoją fortunę od zera, człowieka pełnego tajemnic, tak jak w większości nieznani byli jego klienci, którzy powierzali mu swoje kapitały, oprócz jednego – Lesliego Wexnera, właściciela firmy odzieżowej Victoria’s Secret. – Inwestuję w ludzi, niezależnie od tego, czy są to politycy czy naukowcy – powiedział kiedyś Epstein o swoich prestiżowych znajomych i klientach. Wśród ludzi zaprzyjaźnionych z finansistą byli Bill i Hillary Clintonowie, a także brytyjski książę Andrzej, brat księcia Karola. Wśród jego znajomych był również obecny prezydent USA Donald Trump.
Konferencja prasowa zapowiadająca XXXIV Światowy Dzień Chorego
Nasza moc, nasza wielkość, nasza służebność są zakorzenione w Bogu. Z tej mocy Bożej możemy zadysponować, kiedy jesteśmy prawdziwie na służbie drugiego człowieka – mówił bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, podczas konferencji prasowej zapowiadającej XXXIV Światowy Dzień Chorego, który będziemy obchodzić 11 lutego.
Na rozpoczęcie konferencji prasowej, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ przyznał, że „dobro chorych jest punktem odniesienia, dla których podejmujemy dzisiaj refleksję”.
- Dotarliśmy do nagrania rozmowy, w trakcie której oficer Służby Ochrony Państwa opowiadał o planach brutalnego zabójstwa dziennikarza Republiki - czytamy na stronie internetowej telewizji. W trakcie rozmowy wulgarnie wypowiadano się także na temat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Funkcjonariusz SOP, który ochrania wicepremiera planował morderstwo dziennikarza za krytyczny artykuł na swój temat - donosi Telewizja Republika:
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.