Wydarzenie to zbiegło się z liturgicznym świętem Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 85. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę.
Symbol wiary
Zostało poprzedzone Mszą św., którą odprawił ks. Adam Polanowski, proboszcz parafii w Jesionowie, który w kazaniu przytoczył słowa papieża Benedykta XVI skierowane do młodzieży w Paryżu we wrześniu 2008 r.: „Wielu z was, nosi na szyi łańcuszek z krzyżem. Ja także go noszę, jak zresztą wszyscy biskupi. Nie jest to ozdoba ani klejnot. Jest to cenny symbol naszej wiary, widzialny i materialny znak zjednoczenia z Chrystusem”. – Jeśli chcesz być prawdziwym uczniem Jezusa, to weź swój krzyż i naśladuj Go, powiedział kapłan i dodał: – Weź swoje cierpienie, weź to co trudne, to z czym sobie nie radzisz, to co cię przerasta. Weź swój bagaż trosk, kłopotów, problemów, idź za Jezusem i naśladuj Go! I Jego słuchaj i Jego słowem kieruj się w życiu, bo inaczej krzyża nie udźwigniesz!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Znak zjednoczenia
Reklama
Kaznodzieja powiedział, że krzyż jest również symbolem zjednoczenia z Ojczyzną. Przywołał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do swoich rodaków w Skoczowie w roku 1995: „W okresach najcięższych dziejowych prób naród szukał i znajdował siłę do przetrwania i do powstania z dziejowych klęsk, właśnie w nim – Chrystusowym Krzyżu. I nigdy się nie zawiódł! Był mocny mocą i mądrością krzyża”. Papież Polak stawia pytanie: „Czy można o tym nie pamiętać?”. Ktoś powiedział: „Znak krzyża, moc z niego wypływająca, tylekroć w historii Polski, decydował o jej losach, że naturalną konsekwencją tego, jest jego trwałe zespolenie się z bytem naszej Ojczyzny i Narodu. Jest znakiem, który jednoczył, umacniał siłą, prowadził do walki, pokrzepiał nadzieją, uczył patriotyzmu i ugruntowywał w wierze”.
Słowa wieszczów
Dzisiaj krzyż usuwa się z urzędów i instytucji. Warto znać przynajmniej jedno zdanie, chociażby naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza: „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak – Polakiem”. A Zygmunt Krasiński, tworzący podobnie, jak Mickiewicz w epoce romantyzmu nazywa Polskę „krainą mogił i krzyży”. „Czy widzisz ten rząd białych krzyży? To Polak z honorem brał ślub ...” – te słowa piosenki Czerwone maki na Monte Cassino są najtrafniejszym potwierdzeniem słów, które stanowiły prawdziwy patriotyczny wyznacznik wszystkich Polaków: Bóg – Honor – Ojczyzna.
Historia Polski to także wojny, powstania, bitwy, zrywy narodu i przelewana krew Polaków w obronie jej wolności, niepodległości i suwerenności są dowodem, że Ojczyzna to rzecz święta i nie wolno oddać jej nikomu. „Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty: stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki. Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska”. Słowa podziękowania należą się wszystkim osobom, dzięki którym w Jesionowie jest nowy krzyż.