Reklama

książki

Bug w roli głównej

„Baj i Bug. Portrety malowane olejem i słowem”.
„Stanisław Baj”
Andrzej Kominek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z malarstwem Stanisława Baja Andrzej Kominek zetknął się dzięki fascynacji pisarstwem Wiesława Myśliwskiego; jego uwagę zwróciły okładki powieści pisarza, których autorem był właśnie ten malarz. W ten sposób – zaznacza – zrodziła się druga jego fascynacja: obrazami artysty znad Bugu, a szczególnie obrazami tej tajemniczej rzeki. Stanisław Baj, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, profesor warszawskiej ASP, uwiecznia Bug od lat; obserwuje go z jednego miejsca, z plaży k. Kodnia, bo – jak sam mówi – o tej rzece wie niewiele, czyli tyle, co o sobie jako o malarzu; maluje, żeby się czegoś dowiedzieć. Zbiór szkiców Andrzeja Kominka, w których zgłębia m.in. symbolikę obrazów Baja i pokazuje, jak kultura, literatura i wrażliwość artysty wzbogacają odbiór sztuki, uzupełniają obrazy Bugu.

Wydany nieco wcześniej retrospektywny album prezentuje dorobek artystyczny Stanisława Baja – pokazuje m.in., jak ważne miejsce zajmują w nim portrety matki, stanowiące szczególne studium przemijania, i pejzaże okolicy nad Bugiem, z której pochodzi i z którą zawsze był mocno związany. Album wzbogacają teksty o twórczości Baja pióra jego przyjaciela Wiesława Myśliwskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-10-01 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołany 2 - kinowy hit dostępny na Youtube!

2025-12-19 10:03

[ TEMATY ]

film

Materiał prasowy

Film pt. “POWOŁANY 2” pojawił się w blisko 150 kinach w 2024 roku. Oprócz gwiazdorskiej obsady można w nim zobaczyć cztery prawdziwe historie osób, które w spektakularny sposób podniosły się z kolan i dziś świadczą o mocy i miłości Boga. W Wigilię Bożego Narodzenia film zostanie udostępniony w internecie zupełnie bezpłatnie.

Papież Benedykt XVI powiedział, że internet jest nowym kontynentem, na który trzeba wysłać misjonarzy - powiedział reżyser i producent Jan Sobierajski.
CZYTAJ DALEJ

Tarnów/Świdnica. Muzyczny sukces młodego organisty

2025-12-18 23:28

[ TEMATY ]

Świdnica

świdnickie studium organistowskie

Archiwum prywatne

Uczniowie Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Świdnicy. Z dyplomami od lewej siedzą: Filip Zabrzewski i Paweł Krawczyk, wraz pedagogami

Uczniowie Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Świdnicy. Z dyplomami od lewej siedzą: Filip Zabrzewski i Paweł Krawczyk, wraz pedagogami

Środowisko muzyki kościelnej diecezji świdnickiej ma powód do dumy.

Paweł Krawczyk, uczeń Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Świdnicy, zdobył II miejsce ex aequo w XIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich, który odbył się w Tarnowie pod koniec listopada.
CZYTAJ DALEJ

XVIII Konkurs na Wieczernikową Choinkę - drzewka już udekorowane

Świerki udekorowane przez dzieci na Jasnej Górze to już niemal stały bożonarodzeniowy zwyczaj. To w ramach Konkursu na Wieczernikową Choinkę, który odbywa się po raz 18-y, w tym roku pod hasłem: „70 lat Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zobowiązanie, które trwa”.

Dziś przedszkolaki i uczniowie z ponad 30 placówek, losowali swoje drzewka i dekorowali własnoręcznie przygotowanymi ozdobami. Organizatorami tych wyjątkowych zmagań są: Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję