Spotkanie miało na celu wspólną modlitwę oraz omówienie planów na nadchodzący rok formacyjny. Rada rozpoczęła się Eucharystią, której przewodniczył ks. Albert Bujak, asystent oddziału KSM w Staszowie. Homilię wygłosił ks. Łukasz Kołodziej, który podkreślił znaczenie krzyża w życiu codziennym i wspólnotowym. – W naszym życiu bardzo często pojawiają się różnego rodzaju krzyże – trudności, doświadczenia. Jednak z Jezusem jesteśmy w stanie je przezwyciężyć. Niekiedy krzyżem może stać się wspólnota KSM, niekiedy krzyżem może być trudna sytuacja w oddziale, a czasem nawet przyjście na spotkanie, czy relacje z braćmi i siostrami. Ale razem z Chrystusem zawsze jesteśmy w stanie to przezwyciężyć – zaznaczył kaznodzieja. Po Mszy św. uczestnicy spotkania zapoznali się z kalendarium wydarzeń, które będzie towarzyszyć młodzieży w bieżącym roku formacyjnym. Najważniejsze z nich to: Dni Formacyjne „0” dla nowo przyjętych członków KSM, które odbędą się od 18 do 20 października w Radomyślu nad Sanem, Ogólnopolska Pielgrzymka KSM do Zabawy – 26 października, Spektakl Kształt Świętości o życiu bł. Karoliny Kózkówny – 26 października w Domu Kultury św. Józefa w Sandomierzu, Rekolekcje przed Przyrzeczeniem – 8–10 listopada, VIII Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej w Sandomierzu, Uroczyste przyrzeczenia KSM – 23 listopada w Gorzycach, połączone z zabawą andrzejkową, Rekolekcje Adwentowe – 6–8 grudnia w Radomyślu nad Sanem, Uroczyste rozpoczęcie Roku Świętego w Katedrze Sandomierskiej – 29 grudnia. Ksiądz Łukasz Chmiel, diecezjalny asystent KSM, podsumowując spotkanie, powiedział, że najbliższy rok formacyjny będzie czasem pełnym wyzwań, ale i wielkich możliwości. – Wspólnota KSM daje młodzieży nie tylko przestrzeń do rozwoju duchowego, ale i możliwość realnej odpowiedzi na wyzwania codzienności. To czas, kiedy młodzi mogą kształtować siebie w duchu wiary i odpowiedzialności – mówił.
Zaproszony gość dzielił się z obecnymi swoimi przeżyciami
Sala Miejskiej Biblioteki w Sandomierzu stała się miejscem niezwykłego spotkania ze Zbigniewem Ciszkiem, podróżnikiem i społecznikiem współpracującym z Fundacją Help Furaha.
Hasłem przewodnim wydarzenia było słowo furaha, które w języku suahili oznacza szczęście, i właśnie ono najlepiej oddawało atmosferę tego inspirującego spotkania. Zaproszony gość zaprezentował barwną opowieść o wyprawie „Rowerem na równik”, łączącej pasję podróżniczą z realnym działaniem społecznym. Trasa prowadząca przez tereny Afryki okazała się ogromnym wyzwaniem, zarówno fizycznym, jak i logistycznym. Ekstremalne warunki klimatyczne, długie dystanse oraz konieczność samodzielnego radzenia sobie z awariami technicznymi były codziennością tej niezwykłej podróży. Zbigniew Ciszek dzielił się relacjami z drogi, opowiadał o spektakularnych krajobrazach, spotkaniach z lokalnymi mieszkańcami oraz nieprzewidzianych sytuacjach, które nadawały wyprawie charakter prawdziwej przygody. Jak podkreślał, jazda rowerem w pobliżu równika była doświadczeniem trudnym, ale niezwykle inspirującym i wzmacniającym. Wyprawa miała jednak przede wszystkim wymiar społeczny. Jej efektem było zebranie środków na budowę studni oraz zbiornika wodnego dla powstającego ośrodka rehabilitacyjnego w Kenii. Inwestycja ta znacząco poprawiła dostęp do wody w regionie, gdzie wcześniej mieszkańcy musieli pokonywać wiele kilometrów do najbliższego źródła. Podczas spotkania zapowiedziana została kolejna inicjatywa „Po Równiku dla Furaha”. Projekt zakłada symboliczne okrążenie równika na rowerze, czyli pokonanie 40 075 km oraz zebranie 40 075 zł na wsparcie fundacji pomagającej dzieciom z niepełnosprawnościami. Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję połączyć się on-line z prezesem fundacji, Markiem Krakusem, który przedstawił aktualne informacje dotyczące budowy kliniki rehabilitacyjnej w Kenii i przekazał pozdrowienia dla uczestników spotkania oraz mieszkańców Sandomierza.
Delegacja polska na Najwyższą Konwencję Rycerzy Kolumba w Denver
Odbywająca się w Denver 144. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba jest czasem nie tylko pracy, lecz także „braterskiego spotkania, wspólnej modlitwy i wspólnego rozmyślania o przyszłości zakonu” – powiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News Michał Bartoszko, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.
Spotkanie rozpoczęło się 4 sierpnia uroczystą Mszą św. z udziałem kardynałów, arcybiskupów i biskupów z krajów, w których działają Rycerze Kolumba. Tego samego dnia do uczestników konwencji zwrócił się w przesłaniu wideo Papież Leon XIV.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.