Święty Otton, biskup z Bambergu jest drugim, oprócz Najświętszej Maryi Panny patronem naszej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. „Jednakże znajomość tej wybitnej postaci pośród naszych wiernych jest, niestety, słaba, albo bardzo słaba”, oceniał sytuację ks. prof. Grzegorz Wejman. Za ten stan rzeczy można było winić także brak przez długi czas pozycji książkowych poświęconych osobie Apostoła Pomorza.
Pisali o nim, ale dawno Gracjan Bojar-Fijałkowski (1986) i Lech Fabiańczyk (2001). Zawstydzał fakt, że biografię świętego można było bez trudu nabyć po drugiej stronie Odry, w świątyniach protestanckich. Mam na myśli pracę Aloisa Albrechta i Norberta Buske ilustrowaną cyklem 28 obrazów z życia świętego eksponowanych w Bambergu. Nie zaniedbywał tej tematyki Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. W jego ramach ukazały się dwie książki ks. prof. G. Wejmana. Pierwsza napisana wspólnie z ks. prof. Zdzisławem Lecem, nosi tytuł Św. Otton z Bambergu. Jego kult do czasów współczesnych (2004). Druga pt. Biskup Otton z Bambergu w przestrzeni pomorskiego Kościoła (2021). W 2011 r. ukazała się pierwsza książeczka adresowana specjalnie dla uczniów klas młodszych pt. O Józiu, który wędrował szlakiem misji Świętego Ottona autorstwa Longiny Cywińskiej i Marii Freli. W 2021 r. została wznowiona, jest jeszcze do nabycia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Otrzymaliśmy kolejną pozycję, zatytułowaną Chrzest Pomorza. W 900-lecie pierwszej wyprawy misyjnej św. Ottona z Bambergu. Jej autorem jest prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się w historii powszechnej i Polski ze szczególnym uwzględnieniem chrystianizacji Pomorza. To on w 2010 r. opublikował obszerne dzieło pt. Conversio gentis Pomeranorum. Studium świadectwa o wydarzeniu (XII wiek). Poddał w nim badaniu trzy świadectwa hagiograficzne o życiu biskupa bamberskiego, uwzględniające jego wyprawy na Pomorze. W recenzji książki prof. Andrzej Pleszczyński chwali ją słowami „Tekst spełnia znakomicie cel przybliżenia wszystkim zainteresowanym szeroko pojętej problematyki nawrócenia Pomorzan na chrześcijaństwo oraz znaczenia przełomu, jaki dokonał się w ich kraju za sprawą św. Ottona z Bambergu i Bolesława Krzywoustego”.
Książka ukazała się w Wydawnictwie Chronicon we Wrocławiu (2024). Wzbogacają ją wybrane fragmenty z żywotów św. Ottona. Bibliografia podaję źródła i wybraną literaturę. Są też dwa itineraria, czyli zestawienie odwiedzanych miejsc, ułożonych w chronologicznej kolejności ich nawiedzenia przez św. Ottona podczas obu jego misji. Jest też kilka wiążących się z tematem ilustracji autora.
Przyjmując z radością tę publikację, która może w odbiorze zyskać szersze grono czytelników, jednocześnie czekamy na kolejna pracę prof. S. Rosika. Podjął się on bowiem oczekiwanego od lat pełnego tłumaczenia trzech piszących o życiu św. Ottona jego hagiografów (to Mnich z Prüfening, Ebon i Herbord). Dotychczas mieliśmy ich naukowe wydania w języku oryginału (ale kto dziś zna średniowieczną łacinę, gdy odstąpiono od klasycznego kształcenia) oraz niepełne polskie przekłady. Teraz otrzymamy całość tego cennego źródła tak do działalności Ottona z Bambergu, jak i do wczesnośredniowiecznej historii Pomorza.