Na to wydarzenie każdego roku przybywa kilka tysięcy wiernych z diecezji legnickiej i diecezji sąsiednich. Nie brakuje także gości wypoczywających w tym czasie w Karkonoszach. Tradycją uroczystości odpustowych jest także to, że z okolicznych miejscowości przybywają pieszo pielgrzymi, by wziąć udział w odpuście.
Triduum
To wyjątkowe wydarzenie obejmuje 3 dni. – Pierwszego dnia, we wtorek odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej po Kalwarii, z rozważaniem 33 stacji Męki Pańskiej. Na to nabożeństwo przybywają najbardziej wytrwali wierni. Trwa ono bowiem kilka godzin, gdyż trasa prowadzi po kapliczkach rozsianych wokół Krzeszowa – podkreśla kustosz sanktuarium ks. Łukasz Langenfeld.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W środę dotarli piesi pielgrzymi, którzy 3 dni wcześniej wyruszyli z Legnicy. Wieczorem wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, po którym wyruszyła nocna procesja maryjna z ikoną Matki Bożej Łaskawej i ze świecami po okolicznych kapliczkach. Zakończyła się pasterką maryjną w bazylice. W czwartek głównej sumie odpustowej przewodniczył bp Jacek Kiciński z Wrocławia. W uroczystości udział wzięli także: bp Andrzej Siemieniewski, księża, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, samorządowcy oraz rzesza wiernych, którzy każdego roku nawiedzają w tym dniu sanktuarium.
Synteza
Reklama
W homilii bp Jacek podkreślił, że ta uroczystość to niejako synteza historii zbawienia. – Wybranie Maryi na Matkę Zbawiciela zostało zapowiedziane po dramacie grzechu pierwszych ludzi. W raju człowiek opuścił Boga, ale Bóg nie opuścił człowieka. Miłość Boga do człowieka objawiła się w miłosiernym Chrystusie. Dziś jesteśmy świadkami realizacji dzieła zbawienia, w którym Maryja odgrywa ważną rolę – mówił.
Zwrócił też uwagę na to, że choć Maryja była wybrana, nie była wolna od cierpienia, życiowych doświadczeń. – W sposób prosty i wierny przeszła przez życie. Uczy nas, jak najpiękniej przeżyć życie, uczy nas wierności. Pokazuje, jak możemy dojść do życia wiecznego. Przypomina nam, że żyjemy na ziemi, ale naszą ojczyzną jest niebo – podkreślił.
Dziękczynienie za plony
Na zakończenie Eucharystii bp Jacek poświęcił przyniesione bukiety zbóż, kwiatów i ziół. Poświęcił także przygotowany przez parafian wieniec dożynkowy. Jak dodaje ksiądz proboszcz – decyzją biskupa legnickiego dzień odpustu krzeszowskiego będzie także diecezjalnym świętem dziękczynienia za plony. Po poświęceniu odbyła się procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej (najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce) po placu klasztornym.
Po zakończonej modlitwie odbył się koncert patriotyczno-maryjny, w wykonaniu Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi. Uczestnicy odpustu mogli też skorzystać z ofert straganów.
Relacja z uroczystości odpustowych dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.