Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patronka ewangelizacji

Nawrócona grzesznica, pierwszy świadek Zmartwychwstania, równa apostołom, patronka ewangelizacji – takimi określeniami nazywana jest św. Maria Magdalena, ta, która pozostała Chrystusowi wierna do końca, ta, której On jako pierwszej ogłosił nowinę o Zmartwychwstaniu i której polecił tę wielką nowinę nieść do apostołów i na cały świat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta wyjątkowa święta na miejsce swoich jedynych objawień wybrała Ziemię Biłgorajską, kiedy to w 1603 r. na skraju Puszczy Solskiej ośmiu pastuszków usłyszało dziwne dźwięki. Udali się więc za rozchodzącym się głosem i zobaczyli na drzewie dwa wiszące dzwony. Gdy podeszli bliżej, dzwony zniknęły, a ich oczom ukazała się piękna kobieta. Uśmiechała się do nich, ale nie wypowiedziała żadnego słowa. Następnie objawienia powtórzyły się w roku 1615. Wówczas Maria Magdalena ukazała się bartnikowi wybierającemu miód w lesie. Kilka lat po pierwszym objawieniu dało się słyszeć w puszczy ponowny dźwięk dzwonów, który przywołał pasterzy. Jeden z nich pobiegł na miejsce i usłyszał wtedy wezwanie: „Idź, człowiecze, opowiedz o tym świętym miejscu, aby miano je we czci i by oddawano tu chwałę św. Marii Magdalenie”. Mężczyzna udał się do pobliskiej wsi i opowiedział innym o całym zdarzeniu.

Posłuszni temu wezwaniu od wielu lat wierni z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, dziś już w diecezjalnym sanktuarium ku jej czci, oddają Bogu chwałę za jej wstawiennictwem. Rzesze wiernych z całego kraju ściągają na uroczystości odpustowe, które mają miejsce 22 lipca. Zostały one wyniesione przez papieża Franciszka do rangi święta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczęły się już 21 lipca od Mszy św. wieczornej sprawowanej w intencji zmarłych parafian, którą odprawiał ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji, ks. dr Rafał Sarzyński. Po Eucharystii wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie modlono się o życie wieczne dla zmarłych parafian.

Główne uroczystości odpustowe ku czci patronki parafii odbyły się w poniedziałek, 22 lipca, a wszystkich zebranych kapłanów, parafian i gości witał kustosz diecezjalnego sanktuarium, ks. Witold Batycki. – Już od dnia wczorajszego radujemy się św. Marią Magdaleną, naszą wielką Patronką, o której św. Elżbieta mawiała, że jest ona jedyną świętą, której Bóg niczego nie odmówi. Wypraszajmy zatem za jej wstawiennictwem potrzebne łaski dla naszych rodzin, dla naszej Ojczyzny i dla nas samych. Bardzo serdecznie witam księdza biskupa, wszystkich kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wszystkich was, którzy modlicie się dziś za przyczyną św. Marii Magdaleny – powiedział.

Reklama

Odpustową sumę celebrował i wygłosił słowo Boże ordynariusz diecezji łuckiej w Ukrainie bp Witalij Skomarowski, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na osobę św. Marii Magdaleny jako patronki ewangelizacji. – Św. Maria Magdalena jest patronką i orędowniczką w drodze nawrócenia ku ewangelicznej doskonałości. Ona jest patronką ewangelizacji, Dobrej Nowiny, świadectwa chrześcijańskiego. Nie tak dawno papież Franciszek postanowił, aby obchód coroczny św. Marii Magdaleny posiadał stopień święta w całym Kościele. Zrobił to, aby ukazać i podkreślić godność kobiety, aby zastanowić się nad potrzebą nowej ewangelizacji i wielkością Bożego Miłosierdzia. Maria Magdalena zostaje posłana, aby zanieść Dobrą Nowinę braciom. Ona staje się apostołką nowej i wspaniałej nadziei. Św. Maria Magdalena zrozumiała, że jej życie będzie miało sens tylko wtedy, gdy poświęci je na służbę Bogu i braciom. I tak czyniła. Uwolniona od zła, które ją przygniatało, służyła razem z innymi kobietami Chrystusowi i Jego uczniom, była wierna aż po krzyż, pod którym stała. Jest obrazem wszystkich kobiet na cmentarzach, matek, córek, sióstr pełnych bólu i smutku. Niech jej wstawiennictwo pomoże nam też przeżyć doświadczenie spotkania z Chrystusem, aby w godzinie płaczu i opuszczenia usłyszeć zmartwychwstałego Jezusa, który napełnia nas radością i nadzieją. Prośmy za nas tu zebranych, szczególnie za tych, którzy przeżywają trudne momenty życia. Prośmy o umęczony naród ukraiński, o dar wytrwałości i pokoju, o zaprzestanie wojny – wzywał.

– To wielka łaska być dziś u św. Marii Magdaleny – zaznaczał w rozmowie Maciej Oleszczuk. – Św. Maria Magdalena zostawiła nam tutaj, w Puszczy Solskiej wielkie przesłanie, powiedziała, iż Bóg Najwyższy chce, aby oddawać właśnie tutaj cześć Bogu i św. Marii Magdalenie. To jest przesłanie dla całej naszej Ziemi Biłgorajskiej. Ja jako radny Młodzieżowej Rady Powiatu i jako ceremoniarz, jako młody człowiek, przychodzę tu dziś, aby razem z innymi ludźmi uwielbiać Pana Boga za dar św. Marii Magdaleny, że dał nam ją za patronkę. Została ona posłana do nas z wyjątkową misją. I dziś ufam też głęboko i wierzę, że św. Maria Magdalena jest aktualną świętą na dzisiejsze czasy, by dzisiejszy świat powrócił do Boga, do Ewangelii, do tego, co ważne, do tego, co jest w życiu cenne, czemu warto życie poświęcić – tłumaczył.

Reklama

Dziekan ks. Witold Batycki w rozmowie zaznaczył również fakt, iż św. Maria Magdalena jest oficjalnie patronką Biłgoraja. – Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą władzy nadanej jej przez papieża Franciszka, wydała dekret ustanawiający św. Marię Magdalenę patronką Miasta Biłgoraja. Biłgoraj jest związany najbardziej ze św. Marią Magdaleną i my tutaj szczególnie zapraszamy, aby do naszego sanktuarium pielgrzymować, aby modlić się za jej wstawiennictwem. Choć jest wiele miejsc związanych z kultem św. Marii Magdaleny, to my szczycimy się tym, że jesteśmy jedynym takim miejscem na świecie, gdzie ta wspaniała święta objawiała się. W 2016 r. bp Marian Rojek ustanowił tutaj diecezjalne sanktuarium św. Marii Magdaleny, a od 2019 r. posiadamy również w naszej świątyni jej relikwie, które otrzymaliśmy z katedry św. Karola Boromeusza w Mediolanie – wyjaśniał.

Po Mszy św. została odśpiewana litania do św. Marii Magdaleny i w procesji z wystawionym Najświętszym Sakramentem wierni oddawali cześć Bogu oraz modlili się za wstawiennictwem tej, która pierwsza ujrzała Zmartwychwstałego Pana i zaniosła tę nowinę apostołom. Ks. Witold Batycki na zakończenie zachęcał również do nawiedzenia kapliczki św. Marii Magdaleny, gdzie według tradycji objawiła się ta wyjątkowa święta, a gdzie także jest studnia z bijącą ze źródła wodą.

– W mojej rodzinie odpust ku czci św. Marii Magdaleny to zawsze było jedno z największych świąt w ciągu całego roku. Ze względu na to, że zawsze odbywa się on 22 lipca i nie jest przenoszony na niedzielę, moi rodzice i dziadkowie brali w pracy wolny dzień, odświętnie się ubieraliśmy i całą rodziną szliśmy do kościoła. Po sumie wspólnie odwiedzaliśmy kapliczkę, żeby pomodlić się w miejscu objawień i napić się cudownej wody. Zjeżdżała się do nas cała rodzina, i ta bliższa i ta dalsza. Piękną i cudowną patronkę tutaj mamy, bo przecież jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie się objawiła. Wybrała naszą ziemię i nie wolno nam o tym zapominać – mówiła w rozmowie jedna z parafianek.

Odpustowe świętowanie zakończyło uwielbienie ze św. Marią Magdaleną wraz z modlitwą wstawienniczą prowadzone przez Wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało w powiecie biłgorajskim

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Jest to doskonała okazja do rozważania tajemnicy Eucharystii i zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. To również jedyny dzień w roku, gdy Chrystus wychodzi na ulice naszych miast i wsi.

W sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju ks. dziekan Witold Batycki podkreślał, iż procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami miasta powinna być dziękczynieniem za Jego obecność wśród nas: – Każde uczestnictwo w ofierze Mszy świętej to wielka łaska, którą otrzymujemy do naszego duchowego wzrostu. Eucharystia jest tajemnicą, którą przeżywamy, ale też tajemnicą, którą wyznajemy i chcemy się nią dzielić. Wychodzimy dzisiaj na ulice naszego miasta, aby manifestować swoją wiarę, ale też przede wszystkim, aby podziękować Panu Bogu za Jego codzienną obecność tutaj, na wzgórzu św. Marii Magdaleny, za to, że codziennie daje się łamać dla naszego zbawienia – podkreślał.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław: Przez miasto przechodzi fala powodziowa - na ulicach mniejszy ruch niż zwykle

2024-09-19 11:46

[ TEMATY ]

Wrocław

powódź

powódź w Polsce (2024)

Dariusz Lubosz

Przez Wrocław przechodzi w czwartek fala powodziowa. Woda w Odrze płynie w bardzo wysokich stanach, ale nie wyrządziła szkód w centrum miasta i okalających dzielnicach. Na ulicach jest zdecydowanie mniejszy ruch niż zwykle. Przez centrum można przejechać bez korków, co się rzadko zdarza w środku tygodnia.

Kulminacja fali powodziowej na Odrze była w nocy ze środy na czwartek. W czwartek do południa wody Odry przemieszczają się przez centrum miasta w bardzo wysokich stanach.
CZYTAJ DALEJ

Minister Hennig-Kloska zlikwidowała Zespół ds. Rozwoju Energetyki Jądrowej

2024-09-19 23:30

[ TEMATY ]

elektrownie jądrowe

Adobe Stock

Minister Hennig-Kloska podjęła decyzję o likwidacji Zespołu ds. Rozwoju Energetyki Jądrowej.

W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska opublikowane zostało zarządzenie minister Pauliny Hennig-Kloski w sprawie zniesienia Zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję