Reklama

książki

Podróże po Kresach

W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach
Wielkie Księstwo Litewskie. Podróż po bliskich Kresach
Sławomir Koper

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla miłośników Kresów, a chociażby dla ciekawych dawnej Rzeczypospolitej, obie książki to lektura zalecana. W żywej, wciągającej formie reportażu historycznego – łączącego relacje sprzed lat z aktualnymi obserwacjami – autor wyraźnie zachęca do udania się jego śladem. Na razie to niemożliwe: w stepie szerokim, na ukraińskich Kresach trwa wojna, a duże połacie dawnego Księstwa Litewskiego, czyli Białorusi, są dla nas niedostępne. Ale w przyszłości, trzeba wierzyć, że się uda, tym bardziej że aż zazdrość bierze, iż autor tam był i widział, a my na ogół nie. Podróż ze Sławomirem Koprem po Ukrainie i Białorusi to wędrówka śladami naszej przeszłości – często wspólnej z sąsiadami, kościołów, zamków i dworów, ale i ludzi. Sowietom nie udało się zniszczyć kilkuset lat polskiej tradycji. Można ruszyć, jak autor, śladami bohaterów Ogniem i mieczem – i skonfrontować np. prawdę z legendą o Małym Rycerzu, śladami Adama Mickiewicza i jego wielkiej miłości, marszałka Józefa Piłsudskiego, a także szlakami Dzikich Pól i Wołynia – pięknej, choć dziś zaniedbanej krainy, kojarzącej się nam głównie z tragedią sprzed 80 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-23 12:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jestem świadomy, że wszystko, co mam, jest darem Bożym?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 19, 16-22. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 17 sierpnia. Wspomnienie św. Jacka, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Izrael: dalszy wzrost liczby aktów antychrześcijańskich

2026-08-17 19:39

[ TEMATY ]

Izrael

Monika Książek

Po akcie wandalizmu w kościele katolickim św. Antoniego w Jaffie izraelska policja aresztowała podejrzanego o jego dokonanie. Według dzisiejszej informacji policji, jest on mieszkańcem Jaffy.

Mężczyzna, w wieku około dwudziestu kilku lat, jest podejrzany o zniszczenie kilku figur świętych oraz krzyża w kościele należącym do zakonu franciszkanów. Do incydentu doszło w niedzielę 16 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Zebrano 40 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydenta Rafała Trzaskowskiego

2026-08-18 07:13

[ TEMATY ]

Warszawa

referendum

Autorstwa Adrian Tync/commons.wikimedia.org

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Przez ponad dwa tygodnie zebrano 40 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i rady miasta - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych inicjator akcji Maciej Wilk.

Stołeczna Operacja Referendalna rozpoczęła zbieranie podpisów 30 lipca. Po czterech dniach zebrano 15 tys. podpisów, a w kolejnym tygodniu podpisów zebrano 12,5 tys. W ostatnim tygodniu zebrano także 12,5 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję