Reklama

Wiara

Elementarz biblijny

Bóg jest większy niż nasze serce

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 21

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugie czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa pochodzi z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła. Jednym z głównych tematów pisma jest miłość chrześcijańska, która stanowi wyznacznik prawdziwej wspólnoty z Bogiem. Treść listu ma charakter praktyczny – znajdujemy w nim zasady rozeznawania zdrowej nauki chrześcijańskiej, opartej na tradycji, oraz ostrzeżenia przed fałszywymi nauczycielami głoszącymi błędne doktryny. W kontekście rozeznawania należy brać pod uwagę: postępowanie samych nauczycieli, poszanowanie dla prawdy o Wcieleniu Syna Bożego oraz praktykowanie postawy autentycznej miłości. Na tych fundamentach ma się opierać ocena działania nie tylko głoszących, ale także samych wierzących. W ten sposób mogą oni zweryfikować, czy ich więź z Bogiem jest autentyczna. Autor listu podkreśla zasadniczą różnicę między światem rozumianym jako miejsce dominacji złych mocy a dziećmi Bożymi odseparowanymi od tak rozumianego świata dzięki odrodzeniu przez Chrystusa.

Rozdział 3. Pierwszego Listu św. Jana poświęcony jest tematowi dziecięctwa Bożego. Dzieci Boże powinny żyć na miarę otrzymanego daru przez przestrzeganie przykazań. Nie chodzi tu jednak o traktowanie przykazań jako zewnętrznych nakazów, ale o przyjęcie ich w duchu dwukierunkowej miłości: do Boga i wobec bliźniego. Unikanie grzechu to przede wszystkim zachowanie ducha braterskiej miłości. Świat nie może się stać naturalnym kontekstem życia wierzących. Dzięki odkupieniu przez Chrystusa i łasce Ducha Świętego są oni wyrwani ze świata, aby prowadzić nowe życie.

W tym kontekście należy odczytywać dzisiejszą perykopę. Autor listu podkreśla, że miłość przekłada się na konkretne czyny. Nie jest abstrakcją, ale jest wcieleniem prawdy Ewangelii w życie. W ten sposób staje się uwiarygodnieniem chrześcijańskiego powołania i podstawą weryfikacji jego autentyczności. Zdanie: „Bóg jest większy niż nasze serca” – jest w gruncie rzeczy orędziem nadziei. Autor listu wzywa adresatów do przyjęcia postawy ufności. Bóg jako jedyne i pewne źródło przebaczenia zna wszystko. Nasze serce – sumienie, nawet jeżeli oskarża nas, nie jest jednak ostateczną instancją i nie może zniweczyć w nas chrześcijańskiej nadziei na możliwość pojednania. Bóg doskonale zna nasze postępowanie, nie jest mu obce to, co się kryje w naszych sercach. Świadomość ta jednak nie powinna napełniać nas lękiem. Wręcz przeciwnie – ma ona prowadzić do wewnętrznego pokoju, według słów Apostoła: „Uspokoimy przed Nim nasze serca”. Bóg jako dobry Ojciec gotów jest przebaczyć zawsze i wszystko, nawet gdy nie jesteśmy w pełni świadomi naszych słabości. Bóg większy od naszego serca to Bóg nieskończenie przewyższający każdy nasz grzech. Droga powrotu jest nieustannie otwarta. Wierzący nie może jednak skupić się tylko na swoim sercu jako miejscu spotkania z Bogiem. Musi pójść dalej – w kierunku Tego, który wzywa go do nadziei i bezwarunkowego zaufania, a którego imieniem jest Miłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie rezygnuje z człowieka. Szuka go ciągle, o każdej porze dnia, zawsze

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe.Stock

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
CZYTAJ DALEJ

Zakon Maltański: nie tylko pomoc humanitarna, ale także duchowa

2025-07-11 14:49

[ TEMATY ]

pomoc humanitarna

Zakon Maltański

pomoc duchowa

Vatican Media

Wielki Szpitalnik Josef D. Blotz podczas wizyty w szkole w Limie

Wielki Szpitalnik Josef D. Blotz podczas wizyty w szkole w Limie

Wielki Szpitalnik Josef Blotz to były generał major armii niemieckiej, który uważa „etykę służby” za zasadę przewodnią misji Zakonu Maltańskiego. Obecnie zaangażowany jest w pomoc osobom na terenach objętych konfliktami, takich jak Ukraina i Gaza, gdzie dostarczanie pomocy humanitarnej łączy się ze wsparciem duchowym.

„Pielgrzymka do Lourdes odmieniła moje życie” - to doświadczenie, którym Josef D. Blotz, były generał major armii niemieckiej, dzieli się z mediami watykańskimi. Do niemieckiej sekcji Zakonu Maltańskiego wstąpił w 1992 roku po tym, jak towarzyszył chorym przed grotą Massabielle w Pirenejach. Od stycznia 2023 roku jest członkiem Rady Suwerennej Zakonu, a w lutym 2025 został wybrany Wielkim Szpitalnikiem — funkcją porównywalną do ministra zdrowia, spraw społecznych, pomocy humanitarnej i współpracy międzynarodowej. Blotz nadzoruje i koordynuje działalność humanitarną Zakonu na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję