Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin znajduje się w kościele farnym Świętej Trójcy w Kościerzynie. Od XVII wieku czczony jest tam obraz Matki Bożej zwanej Madonną Kościerską.
Od ponad 20 lat we współpracy z parafialnym zespołem Caritas w maju jest tu organizowany Konkurs Poezji Maryjnej. Jego celem jest popularyzacja sanktuariów maryjnych na Kaszubach i Pomorzu – a szczególnie Matki Bożej Królowej Rodzin i Matki Bożej Bolesnej w Kościerzynie – oraz popularyzacja literatury maryjnej w językach polskim i kaszubskim.
Konkurs ma zasięg ogólnodiecezjalny i odbywa się w trzech kategoriach wiekowych autorów wierszy: uczniowie szkoły podstawowej, młodzież do lat 19 i dorośli, oraz pięciu kategoriach dla recytatorów: grupa przedszkolna, uczniowie szkoły podstawowej klas 0-I, klas II-IV, klas V-VIII, młodzież szkół ponadpodstawowych i dorośli.
Spośród nadesłanych wierszy komisja konkursowa wyłania laureatów, którzy zapraszani są na diecezjalny finał do Kościerzyny. Podczas finału odbywają się przesłuchania recytatorów oraz zwycięzców konkursu autorów poezji na etapie szkolnym i parafialnym. Efektem są wydane przez parafię cztery antologie najlepszych wierszy konkursowych. W ub.r. swoje autorskie wiersze nadesłało pięćdziesięcioro dziewięcioro uczestników, a w części recytatorskiej konkursu wzięło udział pięćdziesiąt osiem osób.
Tegoroczny finał konkursu odbędzie się 11 maja. Patronat nad wydarzeniem objął biskup pelpliński Ryszard Kasyna.
Wizyta w DPS w Bielawkach przyniosła podopiecznym wiele radości
Jak wiosna ukwieca ogrody, sady, lasy i łąki, tak dobrymi uczynkami powinny być „ukwiecone” nasze serca , a ich piękno zaprowadzi nas do samego źródła, którym jest Jezus Chrystus – podkreśla o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin.
Są miejsca szczególne, tj. hospicja, szpitale, domy pomocy społecznej i domy seniora, w których przebywają ludzie o wielkich i otwartych sercach. W tych miejscach osoby chore są otaczane opieką medyczną, materialną, a także duchową, dlatego ogromne uznanie należy się wszystkim, którzy się nimi opiekują.
Drewniany talerz z wizerunkiem Ostatniej Wieczerzy - dar Iryny Płechowej dla abp. Gallaghera
Rosyjskie ataki zniszczyły kijowskie mieszkanie Iryny Płechowej, a wraz z nim ponad 5 tys. książek, dzieła sztuki i świadectwa historii Ukrainy. Z pogorzeliska ocalał drewniany talerz z wizerunkiem Ostatniej Wieczerzy. Ukraińska działaczka kulturalna przekazała go papieskiemu wysłannikowi abp. Paulowi Richardowi Gallagherowi. Dziś, w 35. rocznicę ogłoszenia niepodległości Ukrainy, Płechowa podkreśla, że jej kraj nadal walczy o zachowanie wolności i własnej tożsamości - informuje Vatican News.
Iryna Płechowa jest doktorem nauk o komunikacji społecznej i zastępczynią dyrektora Kijowskiego Klastra Kultury, miejskiej sieci centrów kulturalnych. Jej mąż jest reżyserem. Ich trzypokojowe mieszkanie w centrum Kijowa przypominało galerię i bibliotekę: znajdowało się w nim ponad 5 tys. książek, a ściany pokrywały prace ukraińskich artystów.
W orędziu podpisanym przez sekretarza stanu kard. Pietra Parolina Papież przesłał pozdrowienia Kościołom metodystycznym i waldenskim z okazji otwarcia ich synodu. Jak informuje Vatican News, zwrócił szczególną uwagę na sztuczną inteligencję, podkreślając potrzebę rozwijania techniki, nie zapominając o sercu.
Synod Kościołów metodystycznych i waldenskich rozpoczął się w sobotę 22 sierpnia w Torre Pellice w Piemoncie. W przesłaniu Papież nawiązał do tematu sztucznej inteligencji, który był głównym przedmiotem refleksji poprzedzających Synod. W obliczu rewolucji cyfrowej, która wydaje się sugerować przezwyciężenie tego, co ludzkie, Leon XIV wskazał, że chrześcijanie są powołani do wspólnego świadczenia o wolności ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo Boga. Przywołując fragment encykliki „Magnifica humanitas”, Leon XIV podkreślił, że konieczne jest, aby „rozwijać technikę, nie dopuszczając do cofania się serca”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.