Reklama

Aktualności

Franciszek w Paragwaju - pierwszy dzień

Ceremonia powitania na międzynarodowym lotnisku im. Silvio Pettirossiego w Asunción, wizyta u prezydenta Horacio Manuel Cartes Jary w jego rezydencji w pałacu Lopezów oraz spotkanie z władzami i korpusem dyplomatycznym w ogrodzie pałacu złożyły się na pierwszy dzień wizyty apostolskiej Franciszka w Paragwaju. Papież rozpoczął ostatni etap swej 8-dniowej podróży do Ameryki Łacińskiej. Wcześniej odwiedził Ekwador i Boliwię. Wizyta w Paragwaju potrwa do niedzieli 12 bm.

[ TEMATY ]

Franciszek w Ameryce Łacińskiej

Arthuro SantaCruz/en.wikipedia.org

Pałac Lopezów w Asunción w Paragwaju

Pałac Lopezów w Asunción w Paragwaju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radosne i rodzinne powitanie

Papież Franciszek przybył 10 lipca tuż przed godz. 15 czasu lokalnego do Paragwaju. Na lotnisku międzynarodowym im. Silvio Pettirossiego w Asunción. Powitanie miało niezwykle uroczysty, a przy tym bardzo radosny i niemal rodzinny charakter i trwało ponad 40 minut.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy samolot wylądował na płycie stołecznego lotniska, na pokład weszli nuncjusz apostolski w Paragwaju abp Antonio E. Ariotti i miejscowy szef protokołu rządu. Ojca Świętego powitał w ulewnym deszczu prezydent kraju Horacio Manuel Cartes Jara. Po czym obaj mężowie stanu z towarzyszącymi im osobami przeszli na środek lotniska.

Tam najpierw chór ubranych na biało dzieci odśpiewał hymny obu krajów, przy czym paragwajski wykonano w języku guaraní, a watykański po hiszpańsku. Następnie inny chór nieco starszych dzieci zaśpiewał - w językach indiańskich guaraní i aché i po hiszpańsku - pieśń o Jezusie. Następnie, przy akompaniamencie muzyki z filmu „Misja” na wielkim telebimie przywódcy obydwu krajów obejrzeli krótki film wspominający wizytę w tym kraju św. Jana Pawła II. Miała ona miejsce 27 lat temu, od 16 do 18 maja 1988 r. Franciszek poświęcił przy tej okazji tablicę upamiętniającą tę wizytę.

Kolejnym punktem programu powitania była inscenizacja, przedstawiająca bardzo zwięźle w formie tanecznej zarys dziejów tego kraju. Wykorzystywano zarówno motywy indiańskie, jak i zaczerpnięte z kultury hiszpańskiej, ale już zakorzenione w miejscowej tradycji.

Po części artystycznej, będącej nowością w porównaniu z wcześniejszymi etapami obecnej podróży, papież i prezydent przywitali się z obecnymi na płycie lotniska biskupami i członkami rządu, po czym Ojciec Święty odjechał do nuncjatury apostolskiej w Asunción, która będzie jego rezydencją w czasie pobytu w tym kraju.

Przelatując z Boliwii do Paragwaju przez przestrzeń powietrzną Argentyny papież Bergoglio wysłał okolicznościowy telegram do prezydent Argentyny Cristiny Fernández de Kirchner z pozdrowieniami dla swoich rodaków. „Przelatując nad umiłowaną ojczyzną Argentyną, by rozpocząć wizytę duszpasterską w Paragwaju, z radością posyłam waszej ekscelencji serdeczne pozdrowienia, wyrażając moją bliskość i miłość do tego drogiego narodu, dla którego proszę Pana o obfite łaski, które umożliwiają rozwój w wartościach humanistycznych i duchowych, pogłębiając zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i pokoju” - napisał Franciszek.

Reklama

Wizyta u prezydenta

O godz. 18 czasu lokalnego Franciszek przybył do pałacu prezydenckiego w Asunción z wizytą kurtuazyjną. Głowa państwa, Horacio Manuel Cartes Jara powitał Franciszka przy wejściu do Parku Honorowego i towarzyszył w drodze do kancelarii prezydenckiej w pałacu, gdzie odbyło się spotkanie prywatne.

Papież wpisał się do Złotej Księgi, zaś prezydent przedstawił mu swoją rodzinę. Nastąpiła wymiana darów. Ojciec Święty przekazał kopię mozaiki „Mater Ecclesiae”, którą św. Jan Paweł II po zamachu 13 maja 1981 roku kazał umieścić na ścianie Pałacu Apostolskiego tak, aby była widoczna z Placu Świętego Piotra. Jest ona znakiem macierzyńskiej opieki Maryi nad papieżem i Kościołem.

Równolegle ze spotkaniem Ojca Świętego z prezydentem Horacio Cartesem odbyła się rozmowa sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina z kanclerzem narodowym.

Na zakończenie przedstawiono obydwie delegacje. Następnie prezydent towarzyszył papieżowi do ogrodu, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz i korpusem dyplomatycznym.

Nigdy więcej bratobójczej wojny!

W spotkaniu obok członków Kancelarii Prezydenta, Kongresu Narodowego obecni też byli przedstawiciele Sądu Najwyższego, wojska, policji i korpusu dyplomatycznego.

Witając papieża prezydent Horacio Manuel Cartes Jara wyraził Ojcu Świętemu wdzięczność za przybycie do Paragwaju. Podkreślił rolę kobiety w dziejach jego ojczyzny i podziękował Franciszkowi za zaznaczenie roli kobiety w Kościele i społeczeństwie oraz jego nauczanie moralne. Nawiązał do wizyty w maju 1988 r. św. Jana Pawła II, który kanonizował pierwszego paragwajskiego świętego a także linii wytyczonych przez papieża w encyklice „Laudato si'”. Cartes zaznaczył, że przyjęcie Ojca Świętego jest największy, zaszczytem jaki przypadł mu w życiu.

Reklama

Zabierając z kolei głos Franciszek złożył hołd tysiącom zwykłych Paragwajczyków, których "imiona nie pojawią się w książkach do historii, ale którzy byli i pozostaną prawdziwymi bohaterami życia swego narodu". Ze "wzruszeniem i podziwem" papież wskazał na wyzwolicielską rolę kobiety paragwajskiej w tych dramatycznych okresach dziejów.

Franciszek podkreślił, że naród, który zapomina o swej przeszłości, swej historii i swych korzeniach, nie ma przyszłości. "Pamięć osadzona mocno na sprawiedliwości, daleka od uczuć zemsty i nienawiści, przemienia przeszłość w źródło natchnienia do budowania przyszłości współżycia i harmonii, czyniąc z nas ludzi świadomych tragedii i bezsensu wojny" - powiedział papież i dodał: "Nigdy więcej bratobójczej wojny! Budujmy zawsze pokój!".

Ojciec Święty wskazał też na wagę pokoju życia codziennego "unikając aroganckich gestów, słów, które ranią, działań w poczuciu wyższości oraz wspierając w zamian zrozumienie, dialog i współpracę".

Franciszek pochwalił przemiany demokratyczne jakie od wielu lat mają miejsce w Paragwaju i zachęcił do dalszego umacniania struktur i instytucji demokratycznych.

Zaznaczył aby w działalności publicznej umacniać dialog jako "uprzywilejowany środek sprzyjający dobru wspólnemu na gruncie kultury spotkania, szacunku i uznania uprawnionych różnic i poglądów innych osób". Zachęcał do tego aby nie zatrzymywać się na tym, co konfliktowe i przefiltrowywać "spojrzenie wynikające z przekonań jednej opcji partyjnej lub ideologicznej przez umiłowanie ojczyzny i narodu". "Ta sama miłość winna być bodźcem do zwiększania z każdym dniem przejrzystości zarządzania i do podejmowania z wielkim zapałem walki z korupcją" - zaznaczył Franciszek.

Reklama

Zwrócił uwagę, że z woli służenia i pracy dla dobra wspólnego ubodzy i potrzebujący winni zajmować pierwszoplanowe miejsce. "Niech nie ustają wysiłki wszystkich podmiotów życia społecznego, aby nie było już dzieci nie mających dostępu do oświaty, rodzin bezdomnych, robotników bez godnej pracy, rolników bez ziemi do uprawy i wielu osób zmuszonych do emigracji w niepewną przyszłość; aby nie było już nigdy ofiar przemocy, korupcji lub handlu narkotykami" - wezwał Franciszek i przypomniał, że rozwój gospodarczy, który nie liczy się z najsłabszymi i tymi, którym się nie poszczęściło, nie jest prawdziwym rozwojem.

W imieniu biskupów Paragwaju Franciszek zapewnił o zaangażowaniu i współpracy Kościoła katolickiego we wspólnym dążeniu do tworzenia społeczeństwa sprawiedliwego i włączającego, w którym można współżyć w pokoju i zgodzie.

Prosząc o błogosławieństwo dla mieszkańców kraju papież wezwał: "Niech Paragwaj będzie płodny, jak ukazuje to kwiat passiflory [męczennicy] na płaszczu Maryi, i jak ta wstęga o barwach paragwajskich, która opasuje Jej wizerunek, tak niech obejmuje on Matkę z Caacupé". Matka Boża z sanktuarium w Caacupé jest patronką kraju.

Po słowach papieża zaczął się spektakl muzyczny „Głos Boga w dżungli Paragwaju" poświęcony okresowi tzw. „redukcji jezuickich”. Były to wspólnoty Indian Guarani, założone i prowadzone przez jezuitów od 1609 r. na terenach dzisiejszego Paragwaju, Brazylii i Urugwaju – jeden z najdoskonalszych przykładów równości i sprawiedliwości w historii chrześcijaństwa, gdy od podstaw tworzono organizm społeczny całkowicie oparty na ideałach ewangelicznych. Koniec był jednak tragiczny: w ciągu kilku lat, począwszy od 1756 r., wspólnoty te brutalnie zniszczyły wojska kolonialne. W 1767 r. usunięto jezuitów z całego terytorium, na którym powstały redukcje, a kilka lat później Towarzystwo Jezusowe zostało skasowane przez papieża Klemensa XIV. Z tego okresu zachował się wielki dorobek muzyczny. Zgromadzeni usłyszeli fragmenty muzyki Domenico Zipolego (1688-1726).

Reklama

Po spotkaniu prezydent odprowadził Ojca Świętego do samochodu panoramicznego, którym Franciszek powrócił do nuncjatury apostolskiej, gdzie spędził pierwszą noc w Paragwaju.

Dzisiaj, w drugim dniu pielgrzymki do Paragwaju, Franciszek odwiedzi szpital pediatryczny im. Dzieci z Acosta Nu (Ninos de Acosta Nu), odprawi Mszę św. na placu przed sanktuarium maryjnym w Caacupé, spotka się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego na stadionie im. Leóna Condou w kolegium św. Józefa i odprawi nieszpory z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i ruchami katolickimi w katedrze pw. Matki Bożej Wniebowziętej.

2015-07-11 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież podbił serca Paragwajczyków

[ TEMATY ]

Franciszek w Ameryce Łacińskiej

Grzegorz Gałązka

Mieszkańcy Paragwaju są dumni, że Papież Franciszek tak bardzo docenił paragwajskie kobiety nazywając je najwspanialszymi w Ameryce Południowej – mówi Radiu Watykańskiemu o. Grzegorz Adamczyk OFMConv. Pracujący w tym kraju polski misjonarz wskazuje taż na mocne akcenty społeczne papieskiego przesłania.

„Do tej pory wyłoniły się trzy podstawowe tematy podróży Ojca Świętego. Po spotkaniu z prezydentem Franciszek mówił o głównych problemach naszego kraju. Wymienił korupcję, przemoc oraz problem handlu narkotykami – mówi o. Adamczyk. Papież bardzo mocno akcentował te kwestie, bardzo mocno o nich mówił. Zaakcentował też pilność odpowiedzi na te wyzwania. Mówił: «dzisiaj musimy to zmienić, dzisiaj jest ten czas, by to wszystko przekształcić dla dobra społeczeństwa». To był zasadniczy aspekt społeczno-polityczny. Jednak wydarzeniem, które prawdziwie podbiło serca Paragwajczyków były odwiedziny Ojca Świętego w szpitalu pediatrycznym. Była to wizyta bardzo mocna, niezwykle wzruszająca. Są tam dzieci, które chorują na raka, którym nie zostało już wiele życia. Przypomnienie ewangelicznych słów Jezusa: «Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie» i pełna czułości reakcja Papieża na małych pacjentów otworzyła nasze serca. Kolejnym ważnym wydarzeniem była Msza w Caacupé, które zostało ogłoszone pierwszą bazyliką mniejszą w naszym kraju i tak bardzo mocny akcent na wartość kobiety. Te słowa Papieża, które z taką niesamowitą mocą zabrzmiały i rozeszły się echem po świecie: «kobieta paragwajska jest najbardziej chwalebną kobietą Ameryki Południowej». To był bardzo mocny akcent, który wywołał nie tylko gromkie brawa ale również wiele łez. Trzeba pamiętać, że kobieta paragwajska naprawdę wiele wycierpiała. To kobiety były tymi, które obroniły Paragwaj przed upadkiem, które ocaliły nasz kraj. Te słowa Papieża były niesamowicie mocne. Cieszyli się też z tego, że powiedział, iż czuje się u mich jak w domu”.

CZYTAJ DALEJ

Papież na szczycie G7: żadna maszyna nie powinna decydować o odebraniu życia człowiekowi

2024-06-14 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Papież na szczycie G7

Vatican Media

Franciszek przemawia na szczycie w Borgo Egnazia w Apulii. Podczas wspólnej sesji ze światowymi przywódcami wskazuje na możliwości, zagrożenia i skutki sztucznej inteligencji: skazalibyśmy ludzkość na przyszłość bez nadziei, gdybyśmy pozbawili ludzi zdolności do decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na zależność od wyborów dokonywanych przez maszyny.

„Żadna maszyna nie powinna nigdy decydować, czy odebrać życie istocie ludzkiej” – podkreśla Franciszek na szczycie G7 we Włoszech. Jest on pierwszym papieżem, który bierze udział w takim wydarzeniu. Po przybyciu o godzinie 12:10 helikopterem Papież wziął udział w czterech dwustronnych rozmowach z dyrektor generalną Międzynarodowego Funuduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, prezeydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezeydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau, a następnie, w towarzystwie włoskiej premier Giorgii Meloni, udał się do hali Arena, gdzie został powitany oklaskami przez przywódców na wspólnej sesji.

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00

[ TEMATY ]

Odpust rokitniański

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście 15 czerwca zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Dlatego jeszcze przed Mszą św., zarówno świeccy, jak i kapłani, podzielili się swoim doświadczeniem zaangażowania w parafialnych radach duszpasterskich. Ponadto do Rokitna w tym roku zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji na 25-lecie ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak co roku na diecezjalne uroczystości odpustowe przybyły również całe rodziny oraz delegacje parafialne ze sztandarami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję