Reklama

Niedziela Świdnicka

Szczęść Boże! – górniczy kod genetyczny

Górnicy wiedzą, że wiara była i jest tym elementem, który pozwalał pokonać lęk przed zagrożeniami w kopalni – powiedział bp Marek Mendyk podczas uroczystości barbórkowych w Wałbrzychu, mieście z bogatą historią górniczą.

Niedziela świdnicka 51/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Tegorocznej Barbórce towarzyszyły parady i marsze górnicze, w których uczestniczyli górnicy w galowych strojach

Tegorocznej Barbórce towarzyszyły parady i marsze górnicze, w których uczestniczyli górnicy w galowych strojach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wałbrzych, znany ze swoich zasobów węgla kamiennego, od wieków był centrum górniczym. Rozwój przemysłu wydobywczego w tym regionie datuje się od średniowiecza, a szczyt prosperity przypadał na XIX i XX wiek. W tym czasie miasto przekształciło się w ważny ośrodek przemysłowy. – Mimo iż wałbrzyskie kopalnie zostały dawno zamknięte, to brać górnicza czyni wszystko, aby pamiętać o trudzie ich niebezpiecznej pracy w kopalniach, o tradycjach górniczych, które na wałbrzyskiej ziemi przez całe lata były kultywowane – powiedział 4 grudnia biskup świdnicki, który przewodniczył Eucharystii w centralnej świątyni Wałbrzycha.

W wałbrzyskiej kolegiacie

– Górnicy, przy swoich licznych zaletach i słabościach, zawsze odznaczali się wiarą. Z wiarą powierzali siebie i swoją trudną pracę św. Barbarze. To nie przypadek, że zjeżdżającym na dół towarzyszyło pozdrowienie, które górnicy zachowują jako swoisty kod genetyczny. Myślę o pozdrowieniu: „Szczęść Boże!”. Górnicy wiedzą, że wiara była i jest tym elementem, który pozwalał pokonać lęk przed zagrożeniami w kopalni. Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, jak trudna i niebezpieczna jest, a przed laty było to jeszcze bardziej widoczne, praca w kopalni. Wierzyli, że chroni i broni przed złem św. Barbara, patronka dobrej śmierci – podkreślił w homilii bp Mendyk, porównując postawę górników do biblijnego setnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup Mendyk zwrócił uwagę na to, jak ważne jest zachowanie pamięci o historii i kulturze górniczej. – Z uznaniem przyjęliśmy informację, że w 2022 r. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zostało jednym z „Najlepszych Produktów Turystycznych Polski”. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej to wyjątkowy projekt wyłaniający najlepsze produkty turystyczne oraz rekomendujący je turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promocji atrakcji turystycznych Polski. W doskonale zachowanym kompleksie poprzemysłowym zawiera się wiedza o historii i kulturze górnictwa węglowego na Dolnym Śląsku. W strukturach Starej Kopalni działa m.in. Muzeum Przemysłu i Techniki, gdzie można poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach. W zbiorach muzeum znajdują się maszyny górnicze oraz ich elementy, pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich – zauważył biskup diecezjalny.

Kaznodzieja wyraził wdzięczność za trud i mobilizację górników, podkreślając ich siłę i zrozumienie sytuacji. Porównał ich działania do pracy karetki pogotowia, która przyjeżdża na ratunek w kryzysowych momentach. Biskup Mendyk podkreślił również potrzebę stałego wsparcia dla górników oraz ich rodzin, szczególnie tych, którzy ucierpieli w wyniku katastrof górniczych. Homilia zakończyła się apelem o jedność i solidarność w obliczu wyzwań, z którymi mierzy się Polska.

Ludzie mocni Bogiem

Do głęboko zakorzenionego w chrześcijaństwie pozdrowienia „Szczęść Boże!” tego samego dnia w Nowej Rudzie-Słupcu nawiązał w homilii bp Adam Bałabuch. – Modlimy się dzisiaj za ludzi, którzy wymieniają między sobą pozdrowienie „Szczęść Boże!”. Bo wiedzą, że tylko ludzie mocni Bogiem zdolni są do sensownej pracy i poświęcenia. Przez słowa „Szczęść Boże!” także ludzką pracę odnoszą do Boga – zaznaczył biskup pomocniczy, zawierzając Bogu przez św. Barbarę, w duchu solidarności wraz z górnikami, wszystko, co jest im potrzebne na dzisiaj i na jutro.

Reklama

– Dlatego każdemu z nas, a szczególnie górnikom, potrzebna jest pomoc z nieba. I tej pomocy przyzywamy przez wstawiennictwo św. Barbary: przyzywamy Bożego błogosławieństwa dla wszystkich górników; modlimy się o pomyślność dla ich rodzin; prosimy o zdrowie dla chorych i potrzebne wsparcie w dochodzeniu do zdrowia; wypraszamy Boże miłosierdzie i radość wiecznego życia dla zmarłych górników, a szczególnie dla tych, którzy zginęli w tragicznych wypadkach – wymieniał bp Bałabuch.

Są naszą chlubą

Dzień wcześniej, 3 grudnia, na wałbrzyskim Białym Kamieniu z emerytowanymi górnikami spotkał się bp Ignacy Dec, który sprawując Mszę świętą w kościele św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej podkreślił, że wałbrzyscy górnicy zapisali swoją pracą i postawą piękne karty historii miasta. – Możemy powiedzieć, że są naszą chlubą. Chcemy im na nowo dziękować za ich trud, za pracę na rzecz indywidualnych i zbiorowych odbiorców tego ważnego przez tyle lat źródła energii. Z wdzięcznością wspominamy tych górników, którzy już nie żyją. Wypraszamy dla nich wieczną szczęśliwość – podkreślił biskup senior diecezji świdnickiej.

Hierarcha podzielił się refleksjami na temat unikalnych cech, które wyróżniają górników, wskazując na ich głęboką wiarę i solidarność. Jego słowa odzwierciedlały głębokie zrozumienie i szacunek dla ciężkiej pracy, jaką wykonują górnicy każdego dnia, często w niebezpiecznych i trudnych warunkach. – Moi drodzy, chwała takim ludziom, chwała takim górnikom. Możemy przedłużać nasze górnicze zawołanie: „Niech żyje nam górniczy stan!” – wiwatował bp Dec.

Tegorocznej Barbórce, oprócz wspólnej modlitwy, towarzyszyły parady i marsze górnicze. Były też uroczystości i przemówienia podkreślające znaczenie górnictwa dla regionu, wystawy i pokazy dotyczące historii górnictwa oraz koncerty i występy celebrujące lokalną kulturę. Tradycyjnie do Wałbrzycha na Barbórkę przybyli zaprzyjaźnieni górnicy z niemieckiego Freiberga. Dzień Górnika świętowano także w Strzegomiu, Złotym Stoku, Boguszowie-Gorcach i na wałbrzyskim Sobiecinie. 4 grudnia także w kościele św. Barbary na Starym Zdroju parafialnemu odpustowi przewodniczył ks. prał. Marek Korgul.

2023-12-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meldunek ułanów u niepokalanek

Niedziela świdnicka 1/2020, str. 3

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ułani

Niepokalanki

Krystyna Smerd

Ułański meldunek złożony siostrze przełożonej

Ułański meldunek złożony siostrze przełożonej

Od siedmiu lat w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, obchodząc dzień swojej patronki bł. Marceliny Darowskiej, siostry niepokalanki z wałbrzyskiego Sobiecina podejmują kawalerzystów 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich we Wrocławiu, którzy przybywają na obchody tego święta w klasztorze w siodle, ubrani w historyczne ułańskie mundury w barwach pułku.

Parada tego wyjątkowego szwadronu przemierzającego konno z lancami w rękach ciche ulice Wałbrzycha jest nawiązaniem do historycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w Polsce przedwojennej, gdy w dowód wdzięczności za uratowanie życia w bitwie o klasztor jazłowiecki w lipcu 1919 r. ułan ochotnik Władysław Nowacki, który modlił się o to podczas krwawej bitwy do Najświętszej Panienki, postanowił wypełnić swój ślub i złożyć Jej w niezwykły sposób hołd. Pokonał konno w pełnym żołnierskim rynsztunku bojowym ok. 150 km z koszar we Lwowie, stając na końcu swojej drogi u bram klasztoru w Jazłowcu i meldując się uroczyście siostrze przełożonej na obchodach święta Pani Jazłowieckiej. Jako wotum złożył lancę z proporcem, a także tekst napisanej przez siebie ułańskiej modlitwy, do której muzykę napisał waleczny por. Jan Dłutek – trębacz 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, zmarły 24 września 1956 r., pochowany na cmentarzu parafialnym w Wałbrzychu. Przed rokiem jego mogiła została odznaczona symbolicznym medalem „Ojczyzna swemu obrońcy”.
CZYTAJ DALEJ

Terapia serca ojca Dolindo. Nowenna, która zmienia wszystko

2025-05-14 21:13

[ TEMATY ]

o. Dolindo

Mat.prasowy

W świecie pełnym hałasu, presji, lęku i wewnętrznego chaosu, wielu z nas poszukuje ratunku: psychoterapii, rozwoju osobistego, warsztatów radzenia sobie z emocjami. To dobry kierunek. Ale są takie zranienia i braki, których nie uleczy żaden człowiek – bo ich źródło leży głębiej niż sięga jakakolwiek ziemska pomoc. Tam, gdzie nie dociera już psychologia ani rozum – sięga miłość Boga.

Właśnie o takiej terapii pisze Joanna Bątkiewicz-Brożek – znana biografka ojca Dolindo Ruotolo i jedna z najbliższych mu duchowo autorek – w swojej najnowszej książce „Jezu, Ty się MNĄ zajmij”. To duchowa alternatywa dla 33-dniowych rekolekcji zawierzenia – zwłaszcza dla tych, którzy nie mają siły, czasu ani systematyczności, by wejść w długie przygotowania. A jednocześnie – to mocna droga wewnętrznego uzdrowienia, pokoju i nowego początku.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław: Abp Kupny reaguje ws. praktyk przebierania chłopców za dziewczynki

2025-05-14 20:20

[ TEMATY ]

homoseksualizm

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Kupny skomentował sytuację w Szkole Podstawowej nr 22 we Wrocławiu. W placówce w ramach Europejskiego Miesiąca Różnorodności zaplanowano przebieranie się chłopców za dziewczyny i odwrotnie. Wzburzeni rodzice zaprotestowali. Wsparł ich metropolita wrocławski.

Podstawówka z Wrocławia włączyła się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności. Jako jeden z elementów tych obchodów postanowiła zorganizować 16 maja Dzień Różnorodności Płciowej i Nieheteronormatywnej. Jedna z psychologów w tej placówce wymyśliła, by uczniowie właśnie tego dnia przebrali się za płeć przeciwną lub w kolorach tęczy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję