Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Przekonujący przekaz

Jest wielu młodych ludzi, którzy chcą poznać prawdę o polskim papieżu – zapewnia ks. Tomasz Koźbiał.

Niedziela Plus 25/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Ks. Tomasz Koźbiał

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej, we współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie i jej prezesem Urszulą Własiuk, po raz 19. zorganizował Gwiaździsty Rajd Szlakami św. Jana Pawła II. W ramach wydarzenia organizatorzy propagują szlaki, którymi przed laty wędrował przyszły papież, i przybliżają jego nauczanie. Ponadto uczestnicy rajdu poznają region, jego kulturę, historię i tradycje.

Pierwszy punkt

W tegorocznej edycji uczestniczyło ok. 600 uczniów ze szkół powiatu limanowskiego. Rajd rozpoczął się we wtorek 30 maja i trwał 2 dni. Zaangażowany w realizację projektu ks. Tomasz Koźbiał – wikariusz parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej i katecheta w ZSTiO oraz przewodnik beskidzki – podkreśla: – Wędrówkę rozpoczęliśmy od udziału w Eucharystii w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Kapłan zwraca uwagę, że jest to pierwszy punkt na szlaku papieskim w Beskidzie Wyspowym, i przypomina: – 16 czerwca 1999 r. Jan Paweł II, zmierzając do Starego Sącza na kanonizację św. Kingi, zatrzymał się przy bazylice, gdzie czekali na niego parafianie z ówczesnym proboszczem ks. prał. Józefem Porębą oraz pochodzącym z Limanowej bp. Piotrem Bednarczykiem, a także mieszkańcy Limanowej i okolicznych miejscowości. Ojciec Święty pobłogosławił wtedy krzyż na Miejskiej Górze w Limanowej. Pamiątką tego spotkania jest wotum Jana Pawła II – piuska, umieszczona pod cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej w bazylice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reprezentująca organizatorów nauczycielka i wychowawczyni kolejnych pokoleń uczniów limanowskiego ZSTiO Maria Gawron zaznacza, że przeniesienie Eucharystii z zakończenia rajdu na jego początek jest dobrym pomysłem. Relacjonuje: – Po Mszy św. uczniowie zapalili znicz i złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, przed bazyliką, i utrwalili te chwile na fotografiach oraz na filmikach.

Po wspólnej modlitwie uczniowie wyruszyli na szlaki Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, Gorców i Pienin. – W tym czasie integrowaliśmy się, odkrywaliśmy Pana Boga w pięknie stworzonego świata, przyrody, gór i poznawaliśmy miejsca związane z Janem Pawłem II, który jako ks. Karol Wojtyła, potem biskup i kardynał przemierzał te ścieżki – informuje ks. Tomasz i przekazuje, że w trakcie wędrówki uczniowie poznawali także ubogacające ich lokalne historie, o których nie ma informacji w szkolnych podręcznikach. Był też czas na wspólne ognisko i zaśpiewanie Barki.

Reklama

Hasło

Uczniowie kl. I PTP – Kinga Madoń i Patryk Radosz uczestniczyli w rajdzie po raz pierwszy. – Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, szliśmy w dużej grupie, pod opieką nauczycieli, śpiewaliśmy piosenki – opowiada Kinga, która z satysfakcją podkreśla, że w trakcie wędrówki zbierała materiały do kroniki. Dodaje, że praca ich grupy zdobyła w konkursie na kronikę rajdu I miejsce! Patryk, który szedł w grupie ok. 50 osób, przyznaje, że lubi chodzić po górach, i zauważa, iż były odcinki łatwiejsze i trudniejsze do pokonania.

19. edycji rajdu przyświecało hasło: „Którą drogą iść przez życie – Jan Paweł II papież wartości”. Ksiądz Koźbiał informuje: – W tym roku skupiliśmy uwagę na nauczaniu Jana Pawła II odnoszącym się do wartości, którymi człowiek, zwłaszcza młody, powinien kierować się w życiu. Uczestnicy rajdu poznali treść listu Jana Pawła II z 1985 r., napisanego z okazji ogłoszenia przez ONZ roku 1985 Rokiem Młodzieży na świecie.

Maria Gawron stwierdza, że coraz popularniejsze staje się wychowywanie bez wartości. Przyznaje: – Widzimy na co dzień, że młodzież nie kieruje się wzorcami, o których Ojciec Święty wspominał w liście. A ks. Tomasz dodaje: – Dzisiaj młodzi mają wiele przeróżnych ofert podpowiadających im, jak mają sobie układać życie, w którym kierunku iść. A odpowiedzi na te pytania znajdują się w liście Jana Pawła II, który zwraca przede wszystkim uwagę na Ewangelię, na Jezusa Chrystusa, przekonuje młodych, że trzeba budować na trwałym, mocnym fundamencie, którym jest Bóg.

Reklama

Żywe świadectwo

Z rozmów wynika, że dla współczesnej młodzieży papież jest postacią historyczną, o której mimo starań ze strony dorosłych, wie ona coraz mniej. Gdy dopytuję uczniów, jak odbierają rozpowszechniane przez media komentarze podważające autorytet Jana Pawła II, stwierdzają, że nie należy wierzyć we wszystko, co ludzie mówią, co jest napisane. – Zazwyczaj ignoruję takie niesprawdzone informacje, wiem, że zawsze znajdą się ludzie, którzy będą podważać autorytet papieża – przekonuje Patryk. A Kinga uzupełnia: – Myślę, że młodzi mają dystans do tego, co jest w internecie, i nie wierzą we wszystko, co tam znajdują. Ksiądz Tomasz przyznaje, że uczniowie pytali na lekcjach religii, jak było naprawdę, gdy pojawiły się kolejne informacje szkalujące Jana Pawła II. – Chcieli rozmawiać na ten temat i takie dyskusje na katechezie prowadziliśmy – zaznacza katecheta.

– Myślę, że najpełniej przemawia do uczniów żywe świadectwo – stwierdza Maria Gawron. I dodaje: – Na zakończenie rajdu, w ramach podsumowania, z jego uczestnikami spotkali się Urszula Własiuk i Jerzy Rieger. Uczestnik wypraw górskich z „wujkiem Karolem” (tak studenci nazywali ks. Karola Wojtyłę – przyp. red.) opowiadał o tych wędrówkach. Uczniowie słuchali opowieści z zainteresowaniem. Takie historie są niezwykle cenne. Ksiądz Tomasz wyjaśnia, że ten przekaz jest zdecydowanie bardziej przekonujący niż uogólnione informacje biograficzne. – Jest wielu młodych ludzi, którzy chcą poznać prawdę o Janie Pawle II – zapewnia.

Rajd zakończył się 31 maja w budynku ZSTiO. Maria Gawron informuje: – Na spotkanie z uczestnikami rajdu i jego podsumowanie przybyli zaproszeni goście. Był czas na wspólną modlitwę, na podsumowanie konkursów i rozdanie nagród.

Reklama

Moi rozmówcy widzą plusy tego cyklicznego projektu. Wielu uczniów po powrocie pyta, kiedy będzie kolejna edycja. Maria Gawron przypomina, że każda taka wyprawa w góry to dobra okazja, by się poznać w grupie i uczyć odpowiedzialności za siebie i innych. Stwierdza: – Tu nie chodzi tylko o zdobywanie szczytów. To okazja, aby podziwiać piękno otaczającego świata, gór, aby uczyć się poruszania po szlakach.

Inny świat

Ksiądz Tomasz zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt takich wędrówek. Zauważa, że uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda codzienność pasterzy wypasających owce na halach. – Rajd stwarza możliwość poznania innego życia. To zupełnie inny świat, bez internetu, bez samochodów, sklepów, szumu, miejskiego zgiełku – podkreśla. I dodaje: – Uczniowie mogli zauważyć, że ludzie tam żyją i że w tej górskiej przestrzeni jest im dobrze. Wszyscy na wszystko mają czas, bo „wszystko ma swój czas”, jak pisze Kohelet. Ludzie żyją razem, we wspólnocie, rozmawiają ze sobą i się odwiedzają.

2023-06-14 08:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunek dla strapionych

Niedziela małopolska 6/2021, str. V

[ TEMATY ]

wspólnota

Tarnów

Archiwum wspólnoty

Tuchów; o. Stanisław, Anna oraz Mariusz, uratowany Bożą miłością 3 lata temu

Tuchów; o. Stanisław, Anna oraz Mariusz, uratowany Bożą miłością 3 lata temu

Jeśli spotkacie człowieka ubogiego, bezdomnego, uzależnionego, który na pytanie, „czy chcesz poznać Boga?” odpowie „tak” – przywieźcie go do nas. Wyspowiadamy go, nakarmimy, wyślemy na terapię, będziemy odwiedzać – czytamy na stronie apostolowiemilosci.pl.

Dzieło Ewangelizacji Ubogich i Strapionych powstało w 2017 r. z natchnienia Ducha Świętego, który posłał Annę Wyrzykowską i o. Stanisława Janigę, redemptorystę, by głosili Chrystusa „tym najmniejszym”. Wspólnota rozpoczęła działalność w Toruniu, a dziś swojego duszpasterza ma w Lubaszowej. – Podczas mojej posługi w Toruniu, razem z Anią wychodziliśmy do bezdomnych i ubogich i zapraszaliśmy ich do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – mówi o. Stanisław Janiga, który obecnie pracuje w Domu Modlitwy i Ewangelizacji „Góra Tabor” w Lubaszowej. – Jesteśmy rodziną ludzi dotkniętych Bożą miłością. Wychodzimy spontanicznie, pod natchnieniem, na ulice i nie tylko. To bezdomni, przez nas wcześniej spotkani, stają się apostołami, którzy przyprowadzają kolejne osoby – informuje Anna Wyrzykowska. 

CZYTAJ DALEJ

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Mężczyzna szuka miejsca. Męskie forum w Częstochowie

2024-05-15 13:25

[ TEMATY ]

Częstochowa

forum

mężczyźni

Karol Porwich/Niedziela

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – to hasło męskiego forum w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia każdy uczestnik otrzyma wskazówki pomagające w odnalezieniu swojego miejsca. Możliwa będzie również wymiana osobistych doświadczeń związanych z poszukiwaniem własnego miejsca w ramach panelu dyskusyjnego.

W kontekście powszechnej narracji o zagubieniu przez mężczyznę jego tożsamości oraz o tzw. kryzysie męskości i ojcostwa forum ma stanowić zachętę do podejmowania odpowiedzialnej aktywności mężczyzny oraz jego pełniejszej integracji z rodziną i społeczeństwem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję