Reklama

Niedziela Wrocławska

Z młodzieżą i dla młodzieży

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Zanim jednak młodzi wyruszą do Portugalii, czeka ich oficjalne rozesłanie, które odbędzie się 24 czerwca.

Niedziela wrocławska 24/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Małgorzata Cichoń/Archiwum Niedzieli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się po zakończeniu ŚDM w Panamie. Najintensywniejszy czas to ubiegły rok, który upłynął na inauguracji kolejnych punktów przygotowań wielu spotkań, modlitwy, integracji. Wszystko po to, aby młodzi ludzie mogli się lepiej poznać, a przez to stworzyć prawdziwą przyjacielską atmosferę. To także dobra okazja do wspólnego dzielenia się wiarą i radością z bycia katolikiem.

Światowe Dni Młodzieży

W ramach przygotowań uczestnicy ŚDM spotkają się na wrocławskim Ostrowie Tumskim, a także w Oleśnicy, Oławie, Wołowie, Brzegu, Namysłowie, Wrocławiu-Leśnicy i Brochowie DA „Wawrzyny”, Bierutowie, Brzegu Dolnym. – Nasze lokalne przygotowania są już bardzo zaawansowane. Obecnie tworzymy listę z rzeczami, które warto zabrać ze sobą. Ma to pomóc młodym ludziom w przygotowaniu bagażu. Rodzice osób niepełnoletnich podpisują zgody notarialne na wyjazd ich dzieci. Jest dużo tzw. “mrówczej” pracy, ale finisz jest już widoczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z archidiecezji wrocławskiej na Światowe Dni Młodzieży wyruszy ok. trzysta młodych osób. – Do Lizbony wyjeżdżają nie tylko duże grupy ze wspólnot parafialnych, ale jest wielu uczestników indywidualnych, czy udających się tam w małych grupach. Chcemy, aby wszyscy uczestnicy ŚDM z terenu naszej archidiecezji się poznali. Na pewno ułatwi to komunikację już tam na miejscu, bo zapewne niejednokrotnie nasze drogi w Lizbonie się skrzyżują. Dlatego 24 czerwca zapraszamy osoby jadące do Lizbony na wrocławski Ostrów Tumski – zaznacza diecezjalny duszpasterz młodzieży i dodaje: – Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 16, w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przewodniczył jej będzie bp Maciej Małyga. Po niej będzie okazja do integracji, spotkania dla grup, a także grill, zabawa i dyskoteka. Ma to pokazać młodym, że Światowe Dni Młodzieży przeżywane są w radości.

Wyjazdy grup planowane są na 24 i 25 lipca. – Większość grup udaje się do Portugalii samolotami. Są też takie, jak np. z Brzegu, które jadą autobusem. Mają oni w planie też zobaczenie kilku ciekawych i pięknych miejsc w Europie – mówi ks. Piotr.

Reklama

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Dużą pracę w przygotowaniach do ŚDM wykonuje Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży. – DDM jest organem koordynującym i pierwszym ośrodkiem do kontaktu w sprawach formalnych. Mamy też bezpośredni kontakt z Krajowym Biurem Organizacji ŚDM w Warszawie. Naszą rolą jest także zadbanie szczegółu pobytu w Coimbrze, czyli podczas dni w diecezjach. W tym portugalskim mieście byliśmy w lutym i tam, wraz z lokalnym komitetem przygotowań, ustalaliśmy szczegóły naszego pobytu. Jest wiele spraw, na które nie mamy wpływu, ale o wszystkim jesteśmy informowani na bieżąco.

Sprawy organizacyjne są ważne, ale kluczowe są przeżycia duchowe. Spotkanie Młodzieży to okazja do zobaczenia młodego oblicza Kościoła, takiego, które rzadko jest pokazywane w mass mediach. Oblicza, które łamie stereotypy, a ukazuje żywy Kościół. – Młode oblicze Kościoła to piękny obraz pokazujący, że wiara jest przekazywana mimo wielu przeciwności. Zależy nam, aby nasi młodzi archidiecezjanie zobaczyli, jak wygląda relacja z Jezusem u ich rówieśników z różnych stron świata. Dostrzegamy, że w Europie spada ilość osób wierzących, ale są kraje, gdzie chrześcijaństwo się rozwija. Światowe Dni Młodzieży to dobra okazja, aby się spotkać, poznać młodych i porozmawiać z nimi, z rozentuzjazmowanymi ludźmi, którzy nie boją się przyznać do Jezusa, a wręcz cieszą się z tego, że w Niego wierzą. Cennym obrazem, kruszącym serce, będzie także obecność kilku tysięcy księży, długie kolejki do spowiedzi i międzynarodowa twarz chrześcijaństwa – zaznacza ks. Piotr.

Nie tylko ŚDM

Dla ks. Piotra DDM to szansa, aby młodych ludzi przybliżać do Pana Boga i ukazywać piękno Kościoła, w którym każdego dnia dzieje się wiele dobra. – DDM to dla mnie instytucja, która ma pomagać w rozwoju duszpasterstwa młodzieży na terenie całej archidiecezji wrocławskiej. Ma nadawać jakiś charakter temu duszpasterstwu, obserwować to, co się dzieje, wyciągać wnioski, podpowiadać i dawać nowe rozwiązania oraz gromadzić bazę kontaktów – mówi ks. Rozpędowski. – DDM ma też być wspólnotą ludzi, ale jej pierwszym zadaniem jest pomoc duszpasterzom młodzieży. Wsparciem w tym jest fundacja “Młodzi – młodym”, która powstała w ramach przygotowań do ŚDM w 2016 r. w Krakowie. Do tej pory jej prezesem był ks. Piotr Wawrzynek, ale ze względu na jego nominację biskupią, nastąpiła zmiana w zarządzie i obecnie w jej składzie jestem ja, ks. Mariusz Sobkowiak, ks. Jakub Deperas oraz ks. Jan Inglot – mówi kapłan.

Reklama

Należy podziękować za ogromny wkład poprzedniemu zarządowi, który wykonał ogrom prawnej i finansowej pracy przez ostatnie 7 lat. Bisupowi Piotrowi Wawrzynkowi, ks. Zbigniewowi Kowalowi, ks. Tomaszowi Gospodarykowi oraz ks. Mariuszowi Sobkowiakowi. Fundacja może pomagać duszpasterstwom młodzieży na różnych płaszczyznach. – Ma ona bardzo bogaty statut, ale jej głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju duszpasterstwa młodzieży w archidiecezji wrocławskiej, pozyskiwanie środków, grantów i dysponowanie środkami, które fundacja posiada. Obecnie głównym jej zadaniem jest pomoc w organizacji wyjazdu młodzieży na ŚDM, później na spotkanie “Together” w Rzymie, a także zaczynamy przygotowania do dwóch dużych projektów na terenie naszej archidiecezji, których głównym organizatorem będzie fundacja “Młodzi – młodym” – zaznacza ks. Rozpędowski.

Nowe inicjatywy

W duszpasterstwie młodzieży potrzeba bez wątpienia jedności i wspólnego dążenia do celu. Chciałbym zaprosić wszystkich, którym leży na sercu młodzież, do udziału w Kongresie Ewangelizacji Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. To kilkudniowe spotkanie odbędzie się po raz pierwszy w dniach od 3 do 5 listopada. Miejscem spotkania będzie ośrodek „Niniwa” w Kokotku. Uczestnicy Kongresu będą mieli okazję posłuchać ciekawych prelegentów, uczestniczyć w warsztatach, ale najważniejsze to poznać się nawzajem i wymienić pomysły. Kolejną inicjatywą DDM jest Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w Niedzielę Chrystusa Króla. W tym roku spotkamy się jednak w sobotę 25 listopada. Najbliższym wydarzeniem dla młodych będzie spotkanie na Ślęży 23 września, szczegóły niebawem.

Działania podejmowane przez fundację “Młodzi – młodym” oraz DDM jest długofalowe. – Jednym z naszych projektów jest Szkoła Animatora Młodzieży. Druga inicjatywa dotyczy bezpośrednio młodzieży potrzebującej pomocy. – Jest to dla nas ważny projekt. Chcemy stworzyć poradnie dla młodzieży, na wzór działającego w diecezji siedleckiej – „Młodzieżowego Pogotowia Emocjonalnego”. W jego ramach byłyby trzy gałęzie: emocjonalne, duchowe i powołaniowe. W jej skład weszliby specjaliści, pedagodzy, terapeuci, do których będą mogli zgłosić się sami młodzi lub animatorzy, duszpasterze, którzy chcą pomóc młodzieży, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Będzie także możliwość porady prawnej dla osób pracujących z młodzieżą, ponieważ dążymy do tego, aby nasze działania były podejmowane bardzo profesjonalnie. Z ks. Piotremmożna kontaktować się drogą mailową: mlodziez@archidiecezja.wroc.pl

2023-06-05 16:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: zaprezentowano logo Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

ŚDM w Lizbonie

lizbona2023.pl

Krzyż, Maryja, droga, różaniec i symbol Ducha Świętego - to elementy logo 37. ŚDM Lisbona 2023, zaprezentowanego dziś w Portugalii. Autorką projektu utrzymanego w kolorystyce flagi Portugalii jest 24-letnia portugalska projektantka, Beatriz Roque Antunes.

Komitet Organizacyjny 37. ŚDM Lizbona 2023 zaprezentował dziś logo spotkania młodych, wybrane w międzynarodowym konkursie. Zwycięski projekt przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień, symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga, nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów Światowych Dni Młodzieży. Po raz pierwszy w logotypie umieszczono też różaniec - nawiązanie do duchowości maryjnej silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej, jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.

CZYTAJ DALEJ

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Film "Brat Brata" o Jerzym Marszałkowiczu [Zaproszenie na premierę]

2024-05-12 15:18

Agnieszka Bugała

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

13 maja o godz. 16:30 w Kinie “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. O filmie poświęconym Jerzemu Marszałkowiczowi opowiada ks. Aleksander Radecki.

Osoby skupione wokół tej produkcji długo zastanawiały się, jaki tytuł nadać temu filmowi: - Toczyła się bardzo burzliwa dyskusja wśród wszystkich zainteresowanych i był cały szereg innych propozycji. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja “Brat brata”. Warto tu zaznaczyć, że odpowiednie nazwanie “Jureczka” było trudne. Z jednej strony chodził w sutannie, ale my wiemy, że święceń nie miał. W Towarzystwie Pomocy Brata Alberta Chmielowskiego nazywano go bratem. Podopieczni nazywali go różnie. Nazywali go m.in “ojczulkiem”. Sam tytuł: “Brat brata odczytuje podwójnie. Brat w kontekście jego relacji z bezdomnymi mężczyznami, bo głównie się nimi zajmował i brat św. br. Alberta Chmielowskiego. Nie da się ukryć, że tak jak znałem ks. Jerzego Marszałkowicza, dla niego ideałem niemal we wszystkim był św. brat Albert Chmielowski i zawsze się odwoływał do niego - zaznaczyl ks. Radecki, dodając: - I w swoim stylu nie chciał zgubić tego sposobu potraktowania bezdomnego. Brat Albert Chmielowski widział Chrystusa sponiewieranego w tych bezdomnych. Więc stąd moim zdaniem tytuł: “Brat Brata” - brat brata świętego Alberta Chmielowskiego i brat brata bezdomnego. Tak ja rozumiem ten tytuł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję