Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Za dar gorliwej posługi

O parafii w Tereszpolu nie da się zapomnieć, bo 24 lata to „kawał życia” – powiedział ze wzruszeniem ks. kan. Antoni Gębala, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu-Zaorendzie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2022, str. I

[ TEMATY ]

uroczystości parafialne

Ewa Brodziak

Parafianie wyrazili swoją wdzięczność za wieloletnią posługę duszpasterską

Parafianie wyrazili swoją wdzięczność za wieloletnią posługę duszpasterską

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W miejscowej parafii miała miejsce uroczystość odpustowa. Tegoroczne wydarzenia przybrały szczególny charakter i znaczenie, ponieważ zbiegły się w czasie z zakończeniem pasterskiej posługi wieloletniego proboszcza parafii ks. kan. Antoniego Gębali, który przeszedł na zasłużoną emeryturę.

W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św., w której uczestniczyli księża z dekanatu, księża rodacy, koledzy w kapłaństwie z kraju i z zagranicy oraz licznie zgromadzeni parafianie. Godną tej uroczystości homilię wygłosił ks. dr Zygmunt Jagiełło, a o oprawę muzyczną zadbała Tereszpolska Orkiestra Dęta oraz chór parafialny „Oaza”. Liturgię zakończyły procesja eucharystyczna, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz tradycyjne poświęcenie kopru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Mszy św. ks. dziekan Zenon Mrugała odczytał nominację biskupią proboszcza ks. Antoniego Gębali, kierującą go na emeryturę. Następnie ksiądz dziekan w imieniu księży z dekanatu podziękował czcigodnemu emerytowi, pełniącemu przez wiele lat funkcję wicedziekana, za współpracę i posługę duszpasterską oraz pracę administracyjną i gospodarczą w Tereszpolu, m.in. za odnowienie plebanii, renowację kościoła, uporządkowanie cmentarza.

Reklama

W imieniu księży rodaków głos zabrał ks. prał. Adam Lewandowski, a następnie – reprezentant pracujących w parafii wikariuszy – ks. Arkadiusz Jakubczak, który również opuszcza parafię Tereszpol, by rozpocząć posługę w Oleszycach. Obaj podkreślali życzliwość ks. Gębali, jego gościnność, doświadczenie i dbałość o parafię.

Następnie były podziękowania od przedstawicieli parafian: dzieci, młodzieży, ministrantów, dyrekcji i nauczycieli miejscowych szkół, chóru parafialnego, wójta i radnych gminy, rady parafialnej, grup modlitewnych.

Padło wiele ciepłych słów wyrażających wdzięczność, okraszonych trafnym i pełnym humoru komentarzem księdza proboszcza, który w ten sposób – zawsze dyplomatycznie – próbował ukryć wzruszenie. Oprócz wielu kwiatów szanowny emeryt otrzymał pamiątkową statuetkę – zatopiony w szkle wizerunek kościoła parafialnego w Tereszpolu oraz wygrawerowane słowa podziękowania.

Na zakończenie ks. Antoni Gębala podsumowując 24-letnią posługę w Tereszpolu, podziękował za wszelkie dobro, jakiego doświadczył ze strony księży, osób świeckich oraz członków grup modlitewnych. Prosił o modlitwę, zapewniał o swojej pamięci i stwierdził, że o parafii w Tereszpolu nie da się zapomnieć, bo 24 lata to „kawał życia”.

Jak zwykle treściwe, choć zwięzłe słowa księdza proboszcza, przeplatane wyjątkowymi przecinkami wzruszenia sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza. Po zakończonych uroczystościach zaproszeni goście udali się do sali konferencyjnej Urzędu Gminy na poczęstunek ufundowany przez społeczność parafii Tereszpol.

Istnieje niezliczona ilość okazji, w których ważne jest znalezienie nie tylko ładnego gestu lub małego prezentu, ale przede wszystkim właściwych słów. Ileż chrztów, ileż ślubów, ileż pogrzebów, ile wysłuchanych spowiedzi, ile homilii, wizyt duszpasterskich, udzielonych Komunii św. Ileż... 24 lata... Trudno dobrać słowa. Może zatem powiedzmy najprościej: Księże proboszczu, dziękujemy!

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skazany za krytykę represyjnych przepisów, bez dostępu do sakramentów. Biskupi powierzają go św. Maksymilianowi Kolbemu

2026-08-14 10:09

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Maria Kolbe

Agata Kowalska

Od ponad pięciu lat przebywa w więzieniu, jego stan zdrowia się pogarsza, a według doniesień nie ma dostępu do sakramentów. Brytyjscy biskupi ponawiają apel o uwolnienie 78-letniego Jimmy’ego Laia i proszą katolików o modlitwę za niego do św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Jimmy Lai, katolik i obywatel brytyjski, wydawca prasy oraz krytyk Komunistycznej Partii Chin w Hongkongu, został skazany na 20 lat pozbawienia wolności. 15 grudnia 2025 r. sąd uznał go za winnego „kolaboracji z obcymi siłami” w związku z publikowaniem materiałów uznanych za wywrotowe.
CZYTAJ DALEJ

„Ja chcę pójść za niego” - czyn, który powiedział wszystko

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Czytany dziś po raz drugi w tym miesiącu, fragment Księgi Mądrości warto ustawić na tle sporu, z którego wyrasta. W rozdziale drugim bezbożni wyłożyli swoją filozofię. Życie jest krótkie i przypadkowe, po śmierci nie ma nic, korzystajmy więc z rzeczy, a sprawiedliwego, który nam swoją postawą wyrzuca winy, „skażmy na śmierć haniebną - przecież, jak mówi, Bóg się o niego zatroszczy” (por. Mdr 2,1-20). Rozdział trzeci jest odpowiedzią Boga na tę prowokację: „zdawało się oczom głupich, że pomarli… a oni trwają w pokoju”.
CZYTAJ DALEJ

USA: wciąż niepewny los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją

2026-08-14 19:19

[ TEMATY ]

aborcja

surogatka

henriethaan/pixabay.com

Wciąż niepewny jest los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją. Chłopiec urodził się na dwa tygodnie przed terminem, tuż po tym jak sąd w Teksasie wydał wyrok gwarantujący mu opiekę medyczną i leczenie wady serca. Gabriel przebywa pod opieką w szpitalu dziecięcym w Dallas. Surogatka, która odmówiła aborcji dziecka, której na wieść o uleczalnej wadzie serca chłopca, domagali się jego biologiczni rodzice, nie mogła zobaczyć dziecka po urodzeniu. Walka o jego przyszłość wciąż trwa.

Postawa amerykańskiej surogatki, która rozpoczęła walkę o życie dziecka wbrew oczekiwaniom jego biologicznych rodziców, wywołała debatę o granicach praw rodzicielskich i macierzyństwie zastępczym, która wyszła daleko poza granice Stanów Zjednoczonych. Pochodząca z Alaski McKenna West, która jest pielęgniarką i samotnie wychowuje dwoje dzieci oświadczyła: „Każde życie ma znaczenie. Żadna kobieta nie powinna być zmuszana do zakończenia życia dziecka, które nosi w swym łonie, w tym ja”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję