Reklama

Niedziela Kielecka

Od wieków jest naszą Matką

Wakacje rozpoczęte. Czemu nie wybrać się do urokliwego sanktuarium maryjnego w Stradowie na Ponidziu, które kryje wyjątkowy skarb?

Niedziela kielecka 26/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Sanktuarium Maryjne

Zdjęcia: K.D.

Starsze i młodsze pokolenia czczą Matkę Bożą

Starsze i młodsze pokolenia czczą Matkę Bożą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spełniły się marzenia wielu pokoleń wiernych i pragnienia serc czcicieli Maryi, wdzięcznych za otrzymane tutaj łaski – 31 maja bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. dokonał koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Stradowskiej. Uroczystość odbyła się w święto Nawiedzenia NMP przy bardzo licznym udziale parafian, czcicieli Pani Stradowskiej i duchowieństwa diecezji kieleckiej.

Czczona i kochana

Mieszkańcy żyli tym wydarzeniem – strażacy uprzejmie kierowali ruchem, kapliczki i domy były przystrojone, wokół zabytkowego drewnianego kościoła św. Bartłomieja rozłożono ławki dla przybyłych pielgrzymów, a z baneru na świątyni parafialnej powitało nas pogodne oblicze Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafianie, którzy zgromadzili się już dużo wcześniej na modlitwie różańcowej, byli dumni i wzruszeni, gdy XVII-wieczny wizerunek odrestaurowany w ostatnim czasie, niesiony był do kościoła w uroczystej procesji na czele z bp. Janem, ks. prob. Arkadiuszem Borusińskim i innymi kapłanami.

Reklama

Było wiele rodzin, starsi przybyli tutaj ze swoimi wnukami. Opowiadali o nabożeństwie, jakie ludzie mają do wizerunku Matki Bożej, który jest obecny w ich rodzinach od pokoleń, o pielgrzymkach z różnych okolic przybywających w dawnych czasach, ale i dziś (zwłaszcza licznie ze Skalbmierza) i otrzymanych łaskach. Każdy uczestnik na pamiątkę otrzymał od młodzieży folder z historią obrazu i modlitwą do Matki Bożej Stradowskiej. Nabywano także wizerunki ukoronowanej Madonny z Dzieciątkiem, by podarować je dzieciom i najbliższym.

Obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem w Polsce i na całym świecie koronuje się od pradawnych czasów. Jaką symbolikę kryje koronacja? Jest szczególnym gestem wdzięczności wobec Boga i Matki Bożej. „Maryja raduje się chwałą nieba jako Królowa całego świata. Aby uczcić tę godność Maryi, powstał zwyczaj ozdabiania królewskim koronami wizerunków Maryi otaczanych szczególną czcią. Koronacja jest w pierwszym rzędzie przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Maryi i wdzięczności za otrzymane łaski i dobrodziejstwa Boże”.

Niesie Chrystusa

Reklama

W homilii biskup Jan mówił o istocie pobożności maryjnej. Podkreślał, że Maryja nigdy nie zatrzymuje uwagi na sobie, ale kieruje ją na swego Syna i wzywa do pełnienia Jego woli, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. – Dziś, kiedy dokonujemy uroczystej koronacji, z uwagą patrzymy na Jej obraz, który odzwierciedla nie tylko kunszt artystyczny i talenty mistrza, ale wyraża prawdę, że Ona jest tutaj czczona i kochana, Jest Matką i Orędowniczką, niesie Chrystusa – powiedział. Wyjaśniał, co znaczy życie wiarą. – Aby mieć to życie w pełni, módlcie się, kochajcie uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., dostrzegajcie potrzeby bliźnich, szanujcie wasze rodziny i małżeństwa, proście o nowe powołania, bądźcie zdolni do pojednania w rodzinach, sąsiedztwach, miejscach pracy, a wtedy świat bez trudu, dostrzeże że jesteście prawdziwymi uczniami Jezusa Chrystusa – zachęcał zebranych.

Złote korony i wota

Ukoronowany wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu nawy. Autor dzieła nie jest znany. Ostatnie badania sugerują, że powstał w warsztacie krakowskich mistrzów. Najstarsze wzmianki o obrazie pochodzą z XVII wieku. Na tablicy z 1892 r., upamiętniającej cuda związane z obrazem, znajdują się wpisy ze starszych źródeł o licznych cudach fizycznych i duchowych, otrzymanych przez wstawiennictwo Matki Bożej Stradowskiej. Źródła podają, iż na obrazie było kilkadziesiąt tablic i wotów srebrnych, które Kozacy w 1656 r. zrabowali, paląc kościół. Protokół wizytacji z 1699 r. wskazuje że obraz był udekorowany srebrnymi aplikacjami i wotami. XVIII-wieczne przekazy wizytacji informują o srebrnej sukience „aszpurskiej roboty” .Wotum parafian zrabowano, ale w 1879 r. parafianie ufundowali kolejną srebrną sukienkę. Te fakty wskazują, jak wielką czcią przez wieki otaczana była Maryja z Dzieciątkiem.

Reklama

Piękne złote korony, którymi biskup Jan przyozdobił skronie Maryi i Jezusa, są darem parafian i czcicieli, którzy przekazali biżuterię i precjoza, wdzięczni za otrzymane łaski. Róże różańcowe ufundowały Matce Bożej złotą różę, wójt gminy Czarnocin Maria Kasperek również podarowała złotą różę jako wotum. Dzięki staraniom proboszcza i hojności parafian oraz donatorów na uroczystość koronacji odnowiono liczne zabytkowe paramenty liturgiczne, m.in. kielichy, monstrancję. Delegacje parafian przyniosły je do ołtarza podczas Mszy św. wraz z zakupionymi przez parafian darami na misje.

Wielki dzień wdzięczności

– Na zakończenie uroczystości ks. Arkadiusz Borusiński podziękował biskupowi za sprawowaną Eucharystię i ukoronowanie obrazu, wyraził wdzięczność wszystkim przybyłym: władzom samorządowym, dyrektorom instytucji, szkół, parafianom i licznym fundatorom oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji święta, wszystkim którzy „swoją wiarą miłością do Kościoła nieustanną troską o sanktuarium, znacząco przyczynili się do spełnienia pragnień Jej czcicieli”. A parafianie, dziękując biskupowi za dar koronacji, podkreślali że dla nich Pani Stradowska od wieków jest Matką.

„Dzisiejszy dzień wpisuje się złotymi zgłoskami w historię naszej parafii, która od XVII w. otacza wielką czcią i szacunkiem ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, nazywaną Panią Stradowską. Kronika parafialna przekazuje, że przybywali tutaj pielgrzymi nawet z dalekich okolic, aby oddać cześć Matce Bożej ze Stradowa. Przychodzili tutaj, aby czerpać siłę do dobrego życia, wielu doznało uzdrowienia na duszy i ciele – przypomniał.

W trudnych czasach przyzywać Jej opieki

– To wielki dzień wdzięczności naszym praojcom, którzy przenieśli na przyszłe pokolenia miłość do Matki Bożej, mimo prześladowań, cierpienia i biedy – podkreślał, dodając że wydarzenie jest również „duszpasterskim wyzwaniem dla czcicieli Matki Bożej, aby w tych trudnych czasach dla świata i Kościoła, przyzywać Jej opieki i pomocy”.

Mówił o wielkiej pracy duchowej i materialnej całej wspólnoty przed koronacją i zapewniał o modlitwie za wszystkich przed wizerunkiem Pani Stradowskiej. W rozmowie z „Niedzielą” zaznaczył, że także w ostatnich czasach modlący się przed obrazem przekazują świadectwa o doznanych za Jej wstawiennictwem łaskach i uzdrowieniach i zapraszał wszystkich do odwiedzania sanktuarium.

Przygotowania do aktu koronacji w Stradowie trwały już od 2015 r., z chwilą objęcia posługi proboszcza przez ks. Arkadiusza Borusińskiego, służyły one odnowieniu i umocnieniu wiary w rodzinach i obejmowały m.in. misje, a wcześniej 33-dniowe rekolekcje, zakończone zawierzeniem Matce Bożej. Ks. Borusiński wprowadził również nabożeństwo fatimskie, a przed niedzielną Mszą św. o godz. 11 parafianie modlili się o dobre owoce uroczystości koronacji. Udało się również wykonać szereg prac materialnych w świątyni i wokół niej.

2022-06-21 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Które z sanktuariów maryjnych na świecie jest najczęściej odwiedzane?

[ TEMATY ]

Maryja

Sanktuarium Maryjne

Grażyna Kołek

Matka Boża z Guadelupe

Matka Boża z Guadelupe

Bazylika Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku jest najliczniej odwiedzanym miejscem kultu maryjnego na świecie, twierdzą media z tego kraju powołujące się na liczby docierających tam pielgrzymów. Od 2022 roku ich grono w ciągu roku oscyluje na poziomie prawie 13 mln, czyli nieco więcej niż sanktuarium maryjne w Aparecidzie, na południu Brazylii.

Według władz rektoratu bazyliki Matki Bożej z Guadalupe w 2024 roku widoczny jest również masowy napływ pątników, który licznie przybywają tam w pielgrzymkach pieszych. Coraz częściej też, jak odnotowują władze meksykańskiej bazyliki, wierni docierają do tego miejsca kultu w pielgrzymkach rowerowych.
CZYTAJ DALEJ

Św. Elżbieta Portugalska

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2004

[ TEMATY ]

święta

José Gil de Castro/pl.wikipedia.org

Św. Elżbieta Portugalska

Św. Elżbieta Portugalska
CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za I Komunię Świetą

2025-07-04 23:07

Ks. Jakub Oczkowicz

Dzieci pierwszokomunijne w Tarnowcu

Dzieci pierwszokomunijne w Tarnowcu

Dziewczęta w białych sukienkach i chłopcy w uroczystych strojach komunijnych wspólnie dziękowali za dar Eucharystii i sakramentu pokuty i pojednania. Na początku liturgii ks. Paweł Knurek, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość. W homilii bp Edward Białogłowski zwrócił się do dzieci, ich rodziców, a także katechetów z przesłaniem pełnym wiary i zachęty do wspólnego dbania o rozwój wiary. Kaznodzieja przypomniał o najważniejszych darach duchowych, jakie dzieci już otrzymały: „Pierwszy dar to chrzest – wtedy serce człowieka staje się białe jak wasze sukienki i komże. Drugi – spowiedź święta, w której Pan Jezus przebacza grzechy. Trzeci – Eucharystia, w której przychodzi do serca człowieka sam Bóg”. Biskup Edward skierował również apel do rodziców i wychowawców: „Drodzy rodzice, pozwólcie dzieciom przychodzić do Jezusa w pierwszy piątek miesiąca, do spowiedzi i Komunii Świętej. Pomóżcie im trwać w łasce Bożej, bo bez waszego przykładu będzie to bardzo trudne”. Kaznodzieja mówił również o roli dzieci w życiu parafii: „Dziewczynki, śpiewajcie w scholi! Śpiew budzi innych do modlitwy. Chłopcy, zapiszcie się do ministrantów. Patrzcie z bliska na cud, jak chleb staje się Ciałem Jezusa”. Na zakończenie homilii Biskup zawierzył wszystkie dzieci Matce Bożej i modlił się o nowe powołania kapłańskie i zakonne: „Prosimy, aby spośród was, które w tym roku po raz pierwszy w pełni uczestniczyły w Eucharystii, Pan Bóg wzbudził wielu pobożnych i oddanych służbie Bożej – ministrantów, scholanki, a w przyszłości może kapłanów i siostry zakonne”. Po Mszy św. w ogrodach sanktuaryjnych odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego dzieci mogły wziąć udział w zabawach, grach zespołowych i wspólnym świętowaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję