Reklama

Niedziela Podlaska

Formowanie się w synodalności

Blisko 70 katechetów przybyło do Drohiczyna, aby wziąć udział w spotkaniu synodalnym w ramach trwającego w Kościele Powszechnym Synod Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Niedziela podlaska 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

spotkania synodalne

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Wyniki prac zaprezentowano w auli seminaryjnej

Wyniki prac zaprezentowano w auli seminaryjnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie, które odbyło się w sobotę 7 maja, rozpoczęto wspólną modlitwą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Po śpiewie Litanii Loretańskiej, bp Piotr Sawczuk odmówił modlitwę do Ducha Świętego i pobłogosławił uczestników na czas synodalnych rozważań. W słowach pozdrowień wyraził przybyłym wdzięczność za obecność i zaangażowanie w proces synodalny.

Katecheci pracowali w sześciu grupach tematycznych. W oparciu o wybrane fragmenty Pisma Świętego rozważano następujące tematy: „Towarzysze wspólnej drogi”, „Zabieranie głosu”, „Współodpowiedzialni w naszej wspólnej misji”, „Celebrowanie”, „Dialog w Kościele i społeczeństwie”, „Rozeznawanie i podejmowanie decyzji”. Po rozważeniu słowa Bożego, uczestnicy mieli okazję wypowiedzieć się na zadane pytania w dwóch rundach. W pierwszej mówili o swoich osobistych przeżyciach, co szczególnie ich poruszyło. Dzielili się swoim doświadczeniem. W rundzie drugiej mieli możliwość odnieść się do usłyszanych wypowiedzi innych osób, aby jeszcze bardziej pogłębić rozważany temat. Całość przeplatały chwile ciszy poświęcone na osobistą refleksję. Ostatnim zadaniem grup było spisanie wypracowanych wniosków. Nad przebiegiem prac czuwali wyznaczeni liderzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podsumowanie prac w grupach miało miejsce w auli seminaryjnej. Liderzy na forum publicznym dzielili się doświadczeniami oraz prezentowali efekty podjętych rozważań. Spisane wnioski stanowić będą wkład katechetów w proces synodalny. Zostaną włączone do syntezy diecezjalnej.

W spotkaniu wziął udział ks. prał. Tadeusz Syczewski – osoba odpowiedzialna za przebieg synodu w diecezji drohiczyńskiej. Katecheci przybyli do Drohiczyna na zaproszenie ks. kan. dr. Krzysztofa Mielnickiego – dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej. Całość zakończył wspólny posiłek w refektarzu seminaryjnym.

W diecezji drohiczyńskiej czas przeprowadzania konsultacji synodalnych oraz nadsyłania wniosków trwa do końca maja. Można je przysyłać pocztą tradycyjną bądź elektroniczną. Istnieje również możliwość indywidualnego podzielenia się swoimi refleksjami na wybrany temat synodalny za pomocą specjalnie przygotowanego formularza internetowego. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej www.drohiczynska.pl/synod.

Na postawie nadesłanych wniosków zostanie sporządzona synteza diecezjalna, która zostanie przesłana do centrali ogólnopolskiej.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: eksperci podjęli pracę nad Instrumentum laboris synodu o synodalności

[ TEMATY ]

synod

spotkania synodalne

Karol Porwich/Niedziela

Od dzisiejszego poranka (12 kwietnia) do 19 kwietnia grupa ekspertów z pięciu kontynentów, którzy w różnym charakterze uczestniczyli w procesie synodalnym, spotyka się w Sekretariacie Generalnym Synodu, aby na podstawie zgromadzeń kontynentalnych rozpocząć refleksję, która w późniejszym etapie doprowadzi do opracowania Instrumentum Laboris, dokumentu roboczego na pierwszą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (Watykan, 4-29 października 2023 r.) – czytamy w komunikacie Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

Prace będą obejmowały szerokie dzielenie się na temat całego etapu kontynentalnego oraz doświadczenia przeżytego podczas siedmiu kontynentalnych zgromadzeń synodalnych. Następnie dokumenty końcowe, będące owocem wspólnotowego rozeznania Ludu Bożego, zostaną poddane szczegółowej analizie, aby uwypuklić napięcia i priorytety, które będą przedmiotem pogłębionej analizy podczas październikowego zgromadzenia. Praca będzie odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Na zakończenie spotkania, 20 kwietnia 2023 r. odbędzie się konferencja prasowa- poinformowano w Watykanie. W gronie ekspertów jest jeden Polak- ks. prał. Tomasz Trafny.
CZYTAJ DALEJ

Św. siostra Faustyna zostanie ogłoszona doktorem Kościoła?

2026-07-07 14:57

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Agata Kowalska

Biskupi ze Słowacji poparli 4 lipca wniosek o nadanie św. Faustynie Kowalskiej tytułu doktora Kościoła.

Decyzja episkopatu naszych południowych sąsiadów była odpowiedzią na prośbę polskich biskupów. W uzasadnieniu swojej decyzji Słowacy podkreślili znaczenie orędzia Bożego Miłosierdzia dla współczesnego świata oraz jego rolę w szerzeniu przebaczenia i pojednania. Kościół nadaje tytuł doktora Kościoła stosunkowo rzadko. Ostatnim, który dostąpił tego wyróżnienia, był św. John Henry Newman. Został on 38. doktorem Kościoła. Tytuł ten nadaje się osobom nie tylko za świętość życia, ale przede wszystkim za wkład w kościelne nauczanie. W przypadku św. Faustyny chodzi o apostolstwo Bożego Miłosierdzia. Globalny zasięg tej nauki jest niekwestionowany. Podobnie głębia i aktualność prawdy o Jezusie Miłosiernym.
CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Żyję dzięki Bogu, ale też modlitwie, w której była moc wiary ludu Bożego

2026-07-08 12:10

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

W poniedziałek, 6 lipca, odbyła się 61. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Czaja. W homilii biskup opolski zachęcał osoby chore, cierpiące i zmagające się z niepełnosprawnością, aby w doświadczeniu krzyża nie traciły nadziei, lecz czerpały siłę z pamięci o wielkich dziełach Boga oraz z ufności pokładanej w Jezusie Chrystusie.

Na początku bp Czaja zwrócił uwagę na słowa refrenu psalmu: „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”, nazywając je „bardzo krótką formułą Dobrej Nowiny, którą żył naród wybrany i którą dzielił się z pokolenia na pokolenie”. Cytując psalmistę przypomniał: „Pan jest łaskawy i miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo łagodny. Jest dobry dla wszystkich, a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył”, podkreślając, że właśnie pamięć o Bożej dobroci pozwalała Izraelitom przetrwać najtrudniejsze doświadczenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję