Reklama

Kultura

Patroni Polski

Najświętsza Maryja Panna – Królowa Polski

3 maja 2022 r. został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy – o wartości 8 zł – emisji „Patroni Polski”.

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 63

[ TEMATY ]

znaczek

poczta polska

Poczta Polska

Na znaczku przedstawiono wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, na kopercie – widok klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze z XIX wieku według ryciny Maksymiliana Cerchy, a w datowniku – wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z repliką korony ofiarowanej Jej przez papieża Klemensa XI. Autorem projektu znaczka jest Bożydar Grozdew.

Obraz Jasnogórskiej Królowej Polski powstał w II połowie XIII wieku na Bałkanach. Do Polski został przywieziony przez św. Jadwigę Andegaweńską w 1384 r., a następnie przekazany paulinom na Jasną Górę. Cudowna obrona klasztoru w czasie potopu szwedzkiego w 1655 r. i uroczyste ślubowanie króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r. zapoczątkowały kult Maryi jako Królowej Polski. Ukoronowanie jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi odbyło się w 1717 r.

Emisja filatelistyczna została zrealizowana przy merytorycznym wsparciu Zakonu Paulinów na Jasnej Górze oraz o. Mariusza Tabulskiego – przeora klasztoru Na Skałce w Krakowie.

Reklama

Znaczek wydrukowano techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, w formacie 43 x 31,25 mm, w nakładzie 117 tys. sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 9 sztuk znaczków.

Obok znaczka Poczta Polska wydała – w limitowanej wersji – kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków.

Z pełną filatelistyczną ofertą Poczty Polskiej można się zapoznać na stronie internetowej: www.filatelistyka.poczta-polska.pl .

Pytania dotyczące wydawanych znaczków można wysyłać na adres mailowy: biuro.filatelistyka@poczta-polska.pl .

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poczta Polska weźmie udział w programie Mieszkanie Plus

[ TEMATY ]

poczta polska

P. Tracz / KPRM

23 maja 2017 r. Poczta Polska S.A. i BGK Nieruchomości S.A. podpisały umowę ramową o współpracy dotyczącej przekazania gruntów na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Wstępne porozumienie dotyczy pięciu lokalizacji: dwie w Warszawie i po jednej we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku. Strony zakładają możliwość rozszerzenia porozumienia w przyszłości także o inne lokalizacje. Udział w programie Mieszkanie Plus to dla Poczty Polskiej realizacja jej misji.

– Podpisanie umowy jest dla Poczty Polskiej zaangażowaniem się w rynek, na którym Spółka była dotychczas nieobecna. Dzięki współpracy z BGKN Poczta Polska zyska jednocześnie potężnego partnera finansowego i mam nadzieję, że z korzyścią dla Polaków, wspólnie zagospodarujemy tereny, na których - w dłuższej perspektywie - działalność Poczty nie będzie prowadzona i zostanie przeniesiona w inne miejsce. Na początek wybraliśmy pięć atrakcyjnych lokalizacji, ale liczymy na rozszerzenie współpracy o kolejne nieruchomości – powiedział prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję