Reklama

Aspekty

Wierni się doczekali

W kożuchowskiej farze pw. Matki Bożej Gromnicznej z początkiem marca odsłonięto odnowiony ołtarz główny.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

renowacja

remont

Karolina Krasowska

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscowi wierni od kilku lat oczekiwali na ten moment. – Rok 2022 i Środa Popielcowa, w którą otworzyliśmy odświeżone prezbiterium to szczególne wydarzenie dla naszej parafii – podkreśla proboszcz ks. Mariusz Dudka.

Mocno złocony

Reklama

Kościół farny w Kożuchowie, wzmiankowany już w połowie XIII wieku, należy do najstarszych zabytków architektury w województwie lubuskim. Jest najcenniejszym kulturowo obiektem w mieście, prezentującym wysokie walory architektoniczne, bogatą galerię sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Obecna bryła architektoniczna kościoła została ukształtowana w wyniku kilku faz budowlanych. W dniu dzisiejszym świątynia prezentuje stan ukształtowany po pożarze w 1764 r. W zasadniczym trzonie jest budowlą późnogotycką z elementami renesansu oraz baroku. Do najznakomitszych elementów wystroju świątyni należy zespół rozmaitych obrazów ołtarzowych, wystrój malarski ambony (1681) oraz kaplicy Wszystkich Świętych. Ołtarz główny do kożuchowskiej świątyni został ufundowany w 1668 r. i wykonany przez „snycerza i stolarza” w Grodzisku Wielkopolskim. Rok później ustawiono nastawę w kościele, a w 1672 r. pokryto polichromią oraz wyzłocono i ostatecznie ukończono 14 stycznia 1673 r. – Ołtarz w kościele farnym jest dwunawowy, prezentujący na dwóch obrazach chrzest Pana Jezusa i ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Jest wzbogacony o ornamenty, mocno złocony; takich elementów złoconych, jak choćby całe sklepienie, jest naprawdę bardzo dużo. Mamy również oddzielnie stojący ołtarz główny przedsoborowy z tabernakulum, który jest już przebadany, gotowy do konserwacji i złocenia – to jest coś, co nas jeszcze czeka – mówi ks. Mariusz Dudka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cztery etapy

Pierwsze prace przy odnowieniu ołtarza rozpoczęto już w 2012 r. za śp. ks. Władysława Stachury. Jego dzieło kontynuował ks. Robert Węglewski. Niestety prace zostały przerwane dwa lata później ze względu na problemy związane z konstrukcją całego kościoła i wieży. Wówczas wstrzymano prace konserwatorskie ołtarza, a ratowano konstrukcję całej świątyni. W międzyczasie udało się jednak odrestaurować dwa bliźniacze obrazy główne w ołtarzu, czyli „Chrzest Chrystusa” i „Ofiarowanie Jezusa w świątyni” autorstwa rodzimego artysty Georga Lichtenfelsa, zwanego „kożuchowskim Rubensem”. Oba obrazy zostały namalowane w 1668 r. Prace przy ołtarzu były wykonywane czterema etapami przez różnych konserwatorów. – Podczas pierwszego etapu prac odnowiona została prawa strona ołtarza. Następnie renowacji zostało poddane jego zwieńczenie (drugi etap), figury czterech złoconych aniołów i obraz (trzeci etap). W czasie czwartego etapu renowacji poddano elementy polichromowane i złocone znajdujące się w lewej stronie ołtarza – wyjaśnia Paweł Dyczewski z firmy Art Monument, ostatni kończący dzieło konserwator, który podjął prace od drugiego etapu. Zakończenie prac przy ołtarzu było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, gminy Kożuchów oraz ofiarności parafian. Odświeżone zostało również prezbiterium, a antyczna biel wokół odnowionego ołtarza daje niesamowite kontrasty i efekt.

Pobożność maryjna

Pierwotnie kożuchowska fara nosiła wezwanie Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie funkcjonuje tytulatura bardziej ludowa, a kościół parafialny nosi patronat Matki Bożej Gromnicznej. – Każdego 2 lutego obchodzimy w parafii uroczystość odpustową, kiedy jest cieplej, w maju bądź czerwcu mamy festyn parafialny. W każdą środę w kościele parafialnym zanoszona jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, codziennie odmawiany jest Różaniec. Pobożność maryjna w naszej świątyni jest naprawdę widoczna – kończy ks. Mariusz Dudka.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Remont wnętrza kościoła św. Marii Magdaleny w Ożarowie

[ TEMATY ]

remont

Zofia Białas

Obecny kościół p.w. św. Marii Magdaleny jest już trzecią świątynią zbudowaną na przestrzeni 579 lat istnienia parafii pod tym samym wezwaniem (w przyszłym roku parafia będzie obchodzić jubileusz 580 – lecia). Dwa poprzednie kościoły spaliły się. Pierwszy, drewniany, spalił się w 1742 roku, drugi wybudowany staraniem Władysława Bartochowskiego w 1752 roku spłonął w czasie pierwszej wojny światowej w czerwcu 1916 roku. Od tej pory do roku 1940 funkcję kościoła pełniła sala widowiskowa Domu Ludowego (Parafialnego) zbudowanego w 1913 roku staraniem ks. Walentego Kotta i parafian. Budowę nowego kościoła, stylem nawiązującego do gotyku, rozpoczęto w 1929 roku. Rozpoczął ją ks. Józef Klarzak, kontynuował ks. Jan Szyca, od 1937 roku proboszcz. Prace wewnątrz kościoła, trochę w konspiracji, prowadzono w czasie niemieckiej okupacji, dzięki czemu pierwszą liturgię Mszy św., w jeszcze niewykończonym kościele można było odprawić 2 lutego 1945 roku. Prace budowlane trwały jeszcze do 1950 roku. W 1958 r. poświęcono chrzcielnicę, w 1961 r. ks. bp Stanisław Czajka konsekrował kościół. Staranie o estetykę kościoła mieli kolejni proboszczowie i administratorzy parafii: ks. Edward Skalik, ks. Henryk Polak, ks. Sławomir Kandziora, a od lipca 2016 roku zadanie to przejął ks. Sylwester Rasztar.

W styczniu 2019 r., dzień po święcie Trzech króli, do wnętrza kościoła wkroczyła ekipa remontowa. Wykonano już remont instalacji grzewczej, przygotowano ściany do malowania. W trakcie prac odkryto fragmenty malowideł z czasów I malowania, wykonanego przez parafianina Stanisława Pilarskiego. Dzisiejsze malowanie nadzorowane jest przez konserwatora zabytków, choć kościół liczy sobie dopiero 90 lat (1929 – 2019), to jednak są w nim dwa zabytkowe ołtarze i ambona z dawnej fary wieluńskiej, zniszczonej przez Niemców w latach 1939 -1940.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

Mateusz Cieniawski

Księga henrykowska

Księga henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawicieli świata kultury, nauki i podkreślali wyjątkową rolę Wrocławia w ochronie polskiego dziedzictwa piśmienniczego.

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję