Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przestrzeń dla wszystkich

We Frampolu przy ul. Zamojskiej 13 zostało oficjalnie otwarte Centrum Integracji Społecznej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2022, str. IV

[ TEMATY ]

otwarcie

Joanna Ferens

Nowe miejsce będzie służyło integracji mieszkańców

Nowe miejsce będzie służyło integracji mieszkańców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówka znalazła swoje miejsce w odrestaurowanej, rozbudowanej i zmodernizowanej byłej przychodni zdrowia, a głównym inicjatorem działań był ówczesny burmistrz Tadeusz Niedźwiedzki. Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 2019 r., a zakończono 22 grudnia 2021 r. Wykonane roboty budowlane obejmowały: rozbudowę budynku, niezbędne instalacje, termomodernizację i wyposażenie, utwardzenie terenu wokół budynku, nasadzenie zieleni, zbudowanie placu zabaw, siłowni zewnętrznej, oświetlenie i przygotowanie miejsc parkingowych. W budynku znajdują się m.in. sala audiowizualna, sale konferencyjno-szkoleniowe, pomieszczenia biurowe, pokój zabaw dla dzieci, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, klubów seniora, sala spotkań dla młodzieży, sala fitness, pracownia taneczna i pracownie tematyczne. Powierzchnia użytkowa zmodernizowanego miejsca wynosi 1340,52 m2. Budynek posiada 37 pomieszczeń, zaplecza sanitarne, windę i ciągi komunikacyjne. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 5475473,32 zł, z czego 85% to środki unijne. W budynku swoją siedzibę znajdzie również Referat Budownictwa i Inwestycji Urzędu Miejskiego.

Na chwałę Bożą

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego poświecenia budynku, którego dokonał ks. Paweł Zubrzycki, wikariusz parafii we Frampolu. – Naród wybrany, gdy uciekał do Egiptu, krwią baranka paschalnego naznaczał drzwi swoich mieszkań. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa dom i rodzina stanowiły podstawę ciszy, spokoju, oddania jeden dla drugiego, dobra i miłości. Poświęcimy ten budynek, aby pokój w tych murach pozostał. Dzięki staraniom naszych władz, mamy się czym cieszyć. Talenty, pasje, rozrywka, religia, kultura – tu się wszystko zmieści i za to też trzeba umieć Panu Bogu podziękować. Dlatego poświęcamy ten budynek na chwałę Bożą i pożytek ludzki – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budować lokalną tożsamość

Głos zabrał również burmistrz Frampola Józef Rudy, który w swoim wystąpieniu przybliżył szczegóły dotyczące powyższej inwestycji. – Oddajemy dziś do użytku piękny obiekt. Wierzę, że będzie to miejsce budujące lokalną tożsamość i poczucie solidarności, więzi mieszkańców, miejsce aktywnego spędzania czasu wolnego, zabawy i rekreacji. Obiekt, który będzie umożliwiał prowadzenie zajęć i warsztatów edukacyjnych, kulturalnych, artystycznych, terapeutycznych i rekreacyjnych. Niechaj będzie miejscem do samorealizacji oraz integracji obecnego i przyszłych pokoleń mieszkańców Frampola i gminy. Realizacja tego projektu to było ogromne wyzwanie, któremu udało się sprostać tylko dzięki pracy wielu ludzi, którym dziś pragnę gorąco podziękować. Dla mnie jest to wyjątkowy dzień i wielka satysfakcja, iż mimo wielu trudności i niesprzyjającej sytuacji spowodowanej pandemią, możemy oddać społeczeństwu obiekt na miarę XXI wieku – powiedział.

Reklama

Miejsce integracji

Swoją radość z powstania tego miejsca wyraziła poseł Beata Strzałka. – Patrząc dzisiaj na ten budynek zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz myślę, że wszystkim nam towarzyszy podziw dla tej inwestycji. Panuje tu dziś ogromna radość, nie tylko ze strony burmistrza czy władz, ale i mieszkańców, tych grup społecznych, które będą bezpośrednimi użytkownikami pomieszczeń. Szczególnie cieszy mnie integracja społeczna w każdym wymiarze, gdyż tu zarówno dzieci, młodzież, jak i starsi będą mieli swoje miejsce do rozwijania pasji i zainteresowań, w którym będą mogli się łączyć i jednoczyć. Mam też nadzieję, że to miejsce stanie również kuźnią wielu nowych talentów – zaznaczyła.

By rozwijać pasje

Okolicznościowy list gratulacyjny wystosowali marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Michał Mulawa. „Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej niezmiernie ważnej dla społeczności lokalnej inwestycji przekazuję najszczersze wyrazy uznania i gratulacje. Cieszę się, że to przedsięwzięcie ma swój szczęśliwy finał i jestem przekonany, że nowo otwarty obiekt będzie przyjaznym miejscem, w którym zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy Frampola znajdą komfortową przestrzeń do rozwijania swoich pasji i podejmowania różnorodnych inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych czy społecznych. Wierzę, że będzie to miejsce tętniące życiem, w którym podejmuje się ciekawe działania autorskie, ale przede wszystkim doświadcza się autentycznej radości ze wspólnych spotkań z drugim człowiekiem” – skierowane słowa odczytała Ewa Płocica-Poślednik, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Reklama

Centrum życia i aktywności

Wyrazy uznania i gratulacje złożył również władzom i mieszkańcom Frampola starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Serdecznie gratuluję tego budynku władzom i mieszkańcom całej społeczności miasta i gminy Frampol, gdyż to, jak sama nazwa wskazuje, jest Centrum Integracji Społecznej, a przez to jest budowana wspólnota. Uważam, że dla takich niewielkich społeczności lokalnych wspólnota, budowanie tożsamości, wzajemnego szacunku, relacji międzyludzkich, ale również rozwijanie pasji i talentów najmłodszych mieszkańców czy zagospodarowanie czasu i przestrzeni seniorom, jest niezwykle istotne dla rozwoju i tożsamości lokalnej i budowania małych ojczyzn. Człowiek od zawsze był i jest istotą społeczną. Socjalizacja i potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem są niezwykle istotne w naszym życiu. Przez to możemy realizować samych siebie, funkcjonować w dobrym zdrowiu i dbać o higienę zdrowia psychicznego. Dlatego takie miejsce, które dzisiaj oddajemy we Frampolu, jest bardzo ważne dla funkcjonowania społeczności lokalnej. Raz jeszcze gratuluję i życzę, aby stało się ono centrum życia i aktywności społeczeństwa lokalnego – podkreślił starosta.

– Cieszymy się, że powstało takie miejsce. Będą tu działać m.in. Młodzieżowa Grupa Wolontariuszy „Czemu”, członkowie chóru gminnego, klubu seniora „Kwiaty Jesieni”, klubu tanecznego, wędkarskiego, grupy nieformalne, samorząd Frampola, a także regionalni artyści, którzy zechcą się podzielić swoimi zbiorami czy talentami i zaprezentować je w tym budynku. Już od pierwszego tygodnia ferii ruszają nowe projekty dla dzieci i młodzieży m.in. warsztaty robienia fryzur, taneczne, malarskie, fotograficzne, a także wieczór z filmem i grami planszowymi – wyjaśniła Anna Oleszczak-Karp, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu.

Na wydarzenie złożyły się m.in. wystąpienia zaproszonych gości, część artystyczna w wykonaniu dzieci, młodzieży i seniorów działających przy MGOK we Frampolu, a także zwiedzanie budynku i poczęstunek.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piontkowski: w drugiej połowie maja decyzja o ewentualnym otwarciu szkół

Decyzję o tym, czy powrócimy do stacjonarnej formy nauczania podejmiemy w drugiej połowie maja. Wtedy będziemy mieli więcej informacji na temat tego, jak rozwija się epidemia – powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji był we wtorek rano gościem Radia Gdańsk. Pytano go m.in. o termin otwarcia szkół, które zostały zamknięte w połowie marca w związku z epidemią.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję