Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dzień dziś wesoły!

Pod tym hasłem odbył się Orszak Trzech Króli, w którym wzięli udział mieszkańcy ziemi biłgorajskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Joanna Ferens

Pokłon oddany Dzieciątku w Goraju

Pokłon oddany Dzieciątku w Goraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne uroczystości orszakowe rozpoczęły się od Eucharystii sprawowanej w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Radość i nadzieja

Do uczestnictwa w orszaku i tym samym dawania świadectwa swej wiary zachęcał proboszcz parafii ks. Witold Batycki. – Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Dzień ten wypełnia radość i nadzieja zbawienia, która jest ogłoszona wszystkim narodom. Pociągnięci światłem gwiazdy Mędrcy ze Wschodu idą na spotkanie z Nowonarodzonym Królem Żydowskim. Nie spotykają Go jednak w pałacu, ale w ubogiej izbie. Ewangelia ukazuje nam dzisiaj również postać Heroda, który z lęku przed utratą władzy zamyka się na zbawienia. Wejdźmy w dzisiejszą liturgię gotowi oddać pokłon Jezusowi całym naszym życiem. Wyruszymy też w orszaku, z naszego sanktuarium do centrum miasta, aby zamanifestować swoją wiarę i w czasie śpiewania kolęd, odnajdywać w swoim sercu może tego zagubionego przez nas Pana Boga – powiedział proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Scenariusz tegorocznego Orszaku Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością.

Świadectwo wiary

Po Mszy św. został uformowany orszak symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę, oczywiście ze swoimi przedstawicielami w osobach Trzech Króli. To wyjątkowe wydarzenie, które dało nam dziś wiele radości i pięknie nas zjednoczyło – podkreślała poseł Beata Strzałka. – Myślę, że dziś wszystkim uczestnikom orszaku towarzyszy ogromna radość z narodzenia Jezusa Chrystusa i objawienia Go światu, a także radość z tego, że mogliśmy wszyscy w tym orszaku uczestniczyć. Moja radość jest tym większa, ponieważ widzę tutaj wiele rodzin z dziećmi. Orszak Trzech Króli to wyjątkowe wydarzenie, które już od kilku lat na stałe wpisało się w świętowanie tego dnia. W ubiegłym roku nie mogliśmy w nim uczestniczyć, stąd ta tegoroczna radość jest podwójna i przeogromna, na wielu twarzach widać uśmiech i myślę, że Pan Jezus z góry też się raduje patrząc na nas – dodała Beata Strzałka.

Reklama

Organizatorka i koordynatorka biłgorajskiego orszaku Maria Oleszek podsumowała tegoroczną edycję wydarzenia podkreślając, że był to czas pełen radości ze wspólnego bycia razem. – Po rocznej przerwie w naszym mieście ponownie mogliśmy się spotkać na Orszaku Trzech Króli. W tym roku też organizowany w takiej niepewności, że pojawią jakieś nowe obostrzenia, które wstrzymają nasze działania. Ale udało się! Przepiękne sceny, kolorowe orszaki, rozśpiewani ludzie z kolędami na ustach idący przez nasze miasto, to widok absolutnie wzruszający. Wspaniale, że mimo trudnych i niepewnych czasów i niezachęcającej pogody, w orszaku wzięło udział mnóstwo ludzi, w koronach, złączonych na wspólnej modlitwie. Także hasło tegorocznego Orszaku „Dzień dziś wesoły” idealnie oddało klimat tego wydarzenia – podsumowała Maria Oleszek.

Z życia Mędrców

Po drodze na wszystkich uczestników przemarszu czekały specjalne sceny. Jeszcze na placu kościelnym została odegrana pierwsza scena zatytułowana Olśnienie Mędrców, można było zobaczyć także pałac Heroda oraz mieszkańców gospody. Finałowa prezentacja, biłgorajskie Betlejem ze Świętą Rodziną, znajdowała się na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury i to właśnie tam Trzej Królowie złożyli przed Bożą Dzieciną, w której rolę wcielił się 3-miesięczny Franio, swoje dary. Orszak zakończyło wspólne kolędowanie, rozstrzygnięcie konkursów na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową oraz gwiazdę betlejemską, a także błogosławieństwo, którego udzielił ks. dziekan Witold Batycki. Organizatorem biłgorajskiego Orszaku Trzech Króli było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju we współpracy z wieloma instytucjami, parafiami, szkołami i służbami mundurowymi.

Reklama

Radość pokazana publicznie

Już po raz kolejny do tradycji Orszaku Trzech Króli przyłączyła się społeczność miasta Goraj, gdzie po Mszy św. z kościoła św. Bartłomieja Apostoła wyruszył uformowany pochód, którego finał miał miejsce na Rynku 600-lecia. Tutaj została ustawiona symboliczna stajenka, w której czekała Święta Rodzina, a najważniejszym momentem był oczywiście pokłon Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli to przede wszystkim radość z narodzenia Chrystusa i objawienia Go światu – tłumaczył proboszcz parafii w Goraju, ks. Tadeusz Bastrzyk. – Chcemy pokazać publicznie naszą radość z narodzenia Pana Jezusa i zamanifestować naszą wiarę, pokazać innym na zewnątrz, że Chrystus jest dla nas ważny. Chcemy pokazać także tym, którzy od Trójjedynego Boga i Jego Kościoła się oddalili, że Syn Boży przyszedł na świat, by zbawić wszystkich. Być blisko Chrystusa, to być blisko Boga, to daje radość, pokój, usposabia do jedności i czynienia dobra – powiedział.

Orszak Trzech Króli to nasze świadectwo wiary w Boga i pokazanie, jak wielką wartość stanowi dla nas Kościół – powiedziała uczestniczka orszaku Urszula Maksymiec. – Uczestnictwo w orszaku to moje publiczne wyznanie wiary, że Jezus Chrystus jest moim Panem i Zbawicielem. To także danie świadectwa o tym, że narodzone w Betlejem Dziecię nazwane Chrystusem, jest prawdziwym Bogiem. Podążając za Jezusem jestem pewna, że dostąpimy życia wiecznego. Naśladujemy Trzech Króli, którzy odczytali znaki czasu i dostrzegli w Dziecinie złożonej w szopce Pana świata, który przyszedł zmienić los ludzkości – zaznaczyła.

Reklama

Gorajski orszak podsumował starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Cieszę się, że ten orszak przebiegł w bardzo radosnej, ciepłej i rodzinnej atmosferze, a było naprawdę dużo ludzi. Widać, że ta tradycja jest żywa, coraz bardziej się rozwija i cieszy fakt, że w poszczególne sceny angażują się chętnie mieszkańcy Goraja. Jest to naprawdę ważne z punktu widzenia rozwoju społeczno-kulturalnego, ale przede wszystkim duchowego, gdyż wychodzimy na ulice naszych miast, aby wyznać swą wiarę i uczcić Jezusa – powiedział.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Goraju była miejscowa parafia św. Bartłomieja Apostoła, gmina Goraj, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Zespół Szkół w Goraju, Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzej Królowie odwiedzili dzieci na podnośniku wozu strażackiego

[ TEMATY ]

Częstochowa

Orszak Trzech Króli

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Trzej Królowie w nietypowy sposób, bo za pomocą podnośnika wozu strażackiego, odwiedzili 6 stycznia dzieci i młodzież w Ośrodku Opiekuńczo-Leczniczym im. św. Michała Archanioła w Częstochowie, placówce prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Orszak Trzech Króli wyruszył z kościoła św. Barbary. Mędrcom ze Wschodu przewodził ubrany w królewskie szaty bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Po drodze orszak zawitał również pod szpital z oddziałem dziecięcym. W drodze bp Przybylski przekazywał m.in. modlitewniki przygotowane przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Rozważanie 2

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję