Reklama

Niedziela Łódzka

Podążają drogą modlitwy

Od 25 lat przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque działa Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Niedziela łódzka 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Marek Kamiński

Członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja

Członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasadniczym celem Koła było i jest pogłębianie wiedzy religijnej i modlitwa w intencji kościoła, ojczyzny, kapłanów i parafii. Świętowanie tego pięknego jubileuszu rozpoczęła dziękczynna Msza św., której przewodniczył o. Maciej Plewka, redemptorysta, proboszcz parafii św. Marka Ewangelisty. Koncelebransami byli: ks. prał Jarosław Pater, proboszcz parafii, ks. Tomasz Falak, dyrektor Domu Księży Emerytów oraz ks. inf. Andrzej Dąbrowski. W wygłoszonej homilii o. Plewka powiedział: – 25 lat wy wszyscy tworzycie spoiwo, które utrzymuje tych, którzy może w różnych sytuacjach życiowych nadwyrężyli swoje wiązania. Może nawet nie uzmysławiamy sobie, że przez waszą modlitwę i trwanie przy Bogu, ktoś został ocalony od potępienia. Kaznodzieja nawiązał też do obecnych wydarzeń w Polsce, negatywnego nastawienia niektórych grup do Kościoła, do katolików. – Głosy niektórych mediów mówią, że już jesteśmy mniejszością. Trzeba nas zepchnąć na margines. Wiarę można tylko praktykować w kościele, na ulicy, w miejscu pracy, na zewnątrz już nie. Mamy być zepchnięci do piwnicy, bo tylko tam mamy być z Jezusem. Jednak to, co w naszych sercach jest, to co zostało zaszczepione przez naszych rodziców, dziadków, przez te całe pokolenia, ma wydać wspaniały owoc – dodał.

Ojciec Maciej Plewka podkreślił także, że Radio Maryja nie tylko razem z nami się modli, ale również pokazuje konkretną prawdę, która prowadzi nas do życia wiecznego. – Niech Bóg działa przez całą rodzinę Radia Maryja, aby nasz naród był silny wiarą, silny Bogiem, miłował ojczyznę i naród, który został powierzony Matce Najświętszej. Eucharystię uświetniła pięknym śpiewem Jadwiga Paduch, przy akompaniamencie Marcina Wołkowicza. Pani Jadwiga jest przewodniczącą Koła, brała również udział w II edycji programu telewizyjnego The Voice Senior.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestniczący w uroczystościach jubileuszowych Tomasz Anielak, radny miasta Łódź powiedział: – Radio Maryja odgrywa ogromną rolę nie tylko w kształtowaniu postaw młodych ludzi, ale pełni szczególną misję dla osób starszych. Bywa bowiem jedynym „oknem na świat” dla chorych i osób samotnych, dla których w naszym „pędzącym świecie” nikt nie znajduje czasu. Czy można zatem kwestionować dobro, które daje nadzieję najsłabszym wśród nas? Przekazywanie misji Radia Maryja to rola, jaką pełnią Koła w parafiach. To w tej strukturze jest możliwość zaangażowania parafian nie tylko w pomoc dla innych, ale także w rozszerzanie kultu Maryi poprzez wspólną modlitwę, pielgrzymki czy spotkania.

Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego powstało z inicjatywy dr Ewy Sowińskiej i śp. dr Marii Chiżyńskiej, za proboszczostwa śp. ks. prał. Piotra Rycerskiego. Uczestniczy w każdych inicjatywach organizowanych przez kapłanów i grupy działające w parafii (Akcja Katolicka, Rodzina Edmundowa, Oaza Rodzin). Przygotowuje czuwania modlitewne, adoracje, spotkania opłatkowe, wykłady. Zorganizowało dwie pielgrzymki do Rzymu, a także do Lichenia, Kodnia, Częstochowy. Od początku działalności dba o formację członków, którzy uczestniczą w rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych w Toruniu. W ramach Koła dwie róże różańcowe codziennie odmawiają Różaniec w intencji Kościoła, Ojca Świętego, kapłanów i ojczyzny. „Wszystkich zapraszamy do naszego Koła, Bo Pan Bóg do modlitwy całą Polskę woła!”. Tak pisała Barbara Bartosiak w swoim wierszu, który powstał z okazji jubileuszu.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Nie pozwalamy rozbić wspólnoty Radia Maryja

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radio Maryja

Rydzyk Tadeusz

BP KEP

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Autorzy petycji „o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka” stwierdzili, że „Hierarchowie polskiego Kościoła Katolickiego w milczeniu akceptują niegodną chrześcijanina postawę Tadeusza Rydzyka. W tej sprawie głos zabrał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Ci, którzy mają odwagę nazywać się Polakami albo ludźmi polskiego pochodzenia i na podstawie takich oszczerstw, takich zmanipulowanych tez i stwierdzeń chcą nawet dotrzeć do samego Papieża, żeby siać zamęt, który jest odejściem od prawdy i jest diabelską sprawą.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję