Reklama

Niedziela Legnicka

Do celu – różnymi drogami

Trwa Rok św. Jakuba. Na drogę pielgrzymkową zwaną Camino można wyruszyć na różne sposoby.

Niedziela legnicka 21/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Rok św. Jakuba

Radosław Makówka

Trasa wiodła przez urokliwe zakątki Hiszpanii

Trasa wiodła przez urokliwe zakątki Hiszpanii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najczęściej są to wędrówki piesze, ale można też przemierzyć szlak rowerem czy nawet konno. Na jeden z tych sposobów zdecydował się przed 2 laty ks. Dawid Kostecki z grupą mężczyzn z parafii, w której wtedy pracował.

Nie wycieczka, ale rekolekcje

– W 2019 r. z grupą mężczyzn wyruszyliśmy na popularną Camino – Drogę św. Jakuba. Były to nasze rekolekcje z momentami przemyślenia pewnych spraw, wyciszenia, wyruszenia na pielgrzymi szlak z modlitwą. Wybraliśmy w podróż rowerami – mówi o tej wyprawie ks. Dawid.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego św. Jakub i Santiago

– Może dlatego, że zawsze było to moim marzeniem jeszcze w seminarium. Na parafii została rzucona kiedyś przy kawie w grupie tych mężczyzn taka propozycja. Odpowiedź była natychmiastowa: – No to co, kupujemy bilety i lecimy! I tak zrodziły się te rekolekcje. W ubiegłym roku chcieliśmy znów wyruszyć na trasę, tym razem z Fatimy. Ale pandemia pokrzyżowała te plany. Co nie oznacza, że nie są one do zrealizowania, są tylko przesunięte w czasie.

Owoce pielgrzymki

Najlepszą oceną tych rekolekcji są słowa żon mężczyzn, które po ich powrocie mówiły do ks. Dawida: – Niech ksiądz częściej robi takie pielgrzymki, bo mój mąż wrócił odmieniony. To były znaczące słowa i dla tych mężczyzn, i dla mnie – wspomina.

Dzień pielgrzymkowy

Codziennie była Eucharystia. Sprawowaliśmy ją w różnych miejscach. Zazwyczaj chcieliśmy w niej uczestniczyć ze wspólnotą lokalną danej miejscowości. Ale kiedy przejeżdżając przez jakąś miejscowość, spodobał nam się jakiś kościółek, zatrzymywaliśmy się w nim, a widząc, że jest ołtarz polowy w ogrodzie, tam odprawialiśmy Mszę św., bo wszystkie paramenty liturgiczne mieliśmy ze sobą. Codziennie odmawialiśmy Różaniec. Ale od razu mieliśmy wpisane to w program podróży, że odmawiać go będziemy wtedy, kiedy będzie droga pod górę. Tym samym była to dla nas taka osobista Kalwaria. Odmawialiśmy go indywidualnie, gdyż każdy miał inne tempo pokonywania tych wzniesień.

Finał

– Dziennie przejeżdżaliśmy około 100 km. Spaliśmy tam, dokąd danego dnia dojechaliśmy. Zaplanowany był tylko pierwszy nocleg po wylądowaniu samolotem w Hiszpanii. Podróż zakończyła się tzw. compostelką, poświadczającą, że przejechaliśmy 600 km oraz muszlą św. Jakuba. To akcent, który dla każdego pielgrzyma jest tak po ludzku ważny. Tą duchową pieczęć dobiliśmy wspomnianą compostelką i ostatnią pieczątką w paszporcie pielgrzyma. Wyprawa zakończyła się sukcesem. Czekamy na następną – mówi ks. Dawid.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budować jedność w drodze

[ TEMATY ]

bp Józef Guzdek

katedra polowa

Rok św. Jakuba

Konfraternia św. Jakuba

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Członkowie Konfraterni św. Jakuba z biskupem polowym Józefem Guzdkiem po Mszy św. inaugurującej w Ordynariacie Polowym Rok św. Jakuba.

Członkowie Konfraterni św. Jakuba z biskupem polowym Józefem Guzdkiem po Mszy św. inaugurującej w Ordynariacie Polowym Rok św. Jakuba.

W katedrze polowej Wojska Polskiego zainaugurowano obchody Roku św. Jakuba. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp gen. bryg. Józef Guzdek, biskup polowy WP. Uczestniczyli w niej członkowie działającej przy katedrze Konfraterni św. Jakuba.

Rozpoczynając liturgię ordynariusz polowy podkreślił, że Rok św. Jakuba to czas, kiedy Kościół chce się wpatrywać w tego niezwykłego świętego po to, aby samemu otrzymać potrzebne łaski, a równocześnie, by przemyśleć to, co istotne dla nas, wspólnoty żyjących nad Wisłą i Odrą, ale także w Europie. Bp Guzdek przywołał wymowne słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1982 r. w Santiago de Compostela: „„Ja, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za europejski, kieruję do ciebie, stara Europo słowa: Odnajdź siebie samą, bądź sobą, odkryj swoje początki, tchnij życie w swoje korzenie, tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiły, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i dla prawdziwych swobód. Nie zniechęcaj się z powodu zmniejszania się twojego znaczenia w świecie, czy też z powodu kryzysów społecznych i kulturalnych, które cię dotykają. Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata”.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Łęczna. W blasku św. Barbary, w cieniu „zielonego ładu”

2025-12-06 19:01

Grzegorz Jacek Pelica

Górnicze święto zainaugurowała uroczysta Eucharystia w kościele św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Metropolita zapewnił o pasterskim wsparciu dla wszystkich osób zatrudnionych w górnictwie. Liczny udział górniczej braci i rodzin oraz dochowanie tradycyjnych form tego święta w dniach poprzedzających 4 grudnia świadczyły o głębokim zakorzenieniu barbórkowych tradycji w społeczności regionu. W mijającym roku obchodzimy 50. rocznicę erygowania Lubelskiego Zagłębia Węglowego, nad którego zakładami wydobywczymi zbierają się czarne chmury europejskiego „zielonego ładu”, który może skutkować pozbawieniem miejsc pracy, środków utrzymania i ukształtowanych już form życia społecznego znacznej części Lubelszczyzny. Zagraża także całej sferze bytowej i tożsamości Śląska oraz wszystkich działów polskiej gospodarki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję