Reklama

Niedziela Lubelska

Papieski odpust

W święto Katedry św. Piotra w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe.

Niedziela lubelska 10/2021, str. IV

[ TEMATY ]

odpust

procesja

Tadeusz Boniecki

Procesja z figurą Fatimskiej Pani

Procesja z figurą Fatimskiej Pani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczornej Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Odpust był połączony z dziękczynieniem za nawiedzenia świątyni przez figurę Matki Bożej Fatimskiej.

Modlitwa za Ojca Świętego

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej główne uroczystości odpustowe odbywają się we wrześniu. Jednak od czasu, gdy świątynię podniesiono do godności bazyliki mniejszej, odpust jest obchodzony również zimą. 22 lutego wierni zgromadzili się na modlitwie w intencji Ojca Świętego. Oprócz porannych Mszy św. czas wypełniła adoracja Najświętszego Sakramentu. Aż do wieczora na rozmowę z Panem Jezusem i Jego Matką przychodzili przedstawiciele wspólnot działających przy parafii mariackiej. Troski i radości przedstawiali członkowie Legionu Maryi, Żywego Różańca, Oazy Rodzin, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, a także Przyjaciele Oblubieńca i członkowie Odnowy w Duchu Świętym. Wieczorną uroczystość rozpoczęła procesja uliczna z kopią figury Matki Bożej Fatimskiej. Od kościoła Rozesłania Świętych Apostołów aż do bazyliki mariackiej poprowadził ją proboszcz i dziekan dekanatu Chełm-Zachód ks. Józef Piłat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z Matką

Reklama

– Ten dzień zapisuje się na kartach historii naszego miasta jako szczególny czas dany nam od Boga. Po wyniesieniu do rangi bazyliki naszej świątyni w 1988 r. przeżywamy na Górze Chełmskiej uroczystości odpustowe ku czci Katedry św. Piotra. W lutym 1994 r. przy naszej bazylice została powołana Kapituła Kolegiacka kanoników chełmskich. Od tamtego czasu księża kanonicy zwykle byli licznie obecni na uroczystościach, jednak czas pandemii spowodował, że dzisiaj jesteśmy w okrojonym gronie. Natomiast w 1996 r., dokładnie 22 lutego, dane nam było przeżywać spotkanie z Matką Bożą w znaku Jej fatimskiej figury – mówił we wprowadzeniu do liturgii proboszcz ks. Andrzej Sternik. – Na spotkanie z Panią Fatimską, pomimo mrozu i padającego śniegu, 25 lat temu przybyło bardzo wielu wiernych. Mieszkańcy Chełma swoją postawą dali świadectwo, jak serce Matki bliskie jest sercu każdego dziecka Bożego. Pokazali, jak prawdziwa miłość Matki potrafi stopić wszelkie lody i ogrzać każdą atmosferę. To była niezwykła eksplozja odnowionego ludzkiego ducha, mówiącego o tym, że każdy może dotrzymać wierności – podkreślił kustosz.

Przez Kościół na wiernych spływa Boża łaska.

Podziel się cytatem

Siła wiary

W homilii odpustowej bp Mieczysław Cisło zwrócił uwagę na potrzebę wyznania wiary w Chrystusa.

– Jeśli deklarujemy wiarę, to działa w nas łaska – powiedział. Nawiązując do trudnej drogi św. Piotra, która ostatecznie zawiodła go do kierowania łodzią Kościoła, przywołał potrójną deklarację miłości, która była niejako zmazaniem potrójnego zaparcia się Chrystusa przez apostoła. – Człowiek zawsze może zawieść, dlatego, gdy przyjdzie chwila próby, musimy czuwać, aby nie zdradzić Jezusa – powiedział ksiądz biskup. Podkreślił, że człowiekowi jest potrzebny Kościół, przez który spływa Boża łaska. – Kościół w różnych epokach poddawał się różnym duchom czasu, dlatego musi się nieustannie oczyszczać. Ten wiek jest czasem oczyszczania się Kościoła, również z grzechów wyrządzanych młodocianym. Jednak zawsze należy pamiętać, że Kościół to mistyczne Ciało Chrystusa; w nim z grzechu idziemy ku świętości – powiedział.

– Kościół jest poddany wielkiej próbie, zwłaszcza ludzie słabej wiary. Nie można jednak ulegać propagandzie przeciwników wiary i generalizacji grzechu w Kościele – podkreślił, zwracając uwagę, że lekarstwem na zło jest miłość Chrystusa.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: uliczkami Starego Miasta przejdzie Cicha Procesja

[ TEMATY ]

Kraków

procesja

Krzysztof Jasiński

Po starym mieście w Amsterdamie od prawie 150 lat w ciemnościach marcowej nocy przechodzi w milczeniu Cicha Procesja, upamiętniająca słynny niegdyś cud eucharystyczny, jaki się tam wydarzył 15 marca 1345 r. W tym roku procesja nie może się odbyć z powodu pandemii koronawirusa, ale wzorująca się na niej procesja odbędzie się w Krakowie 20 marca.

Przez ponad dwieście lat – do Reformacji – w stolicy Holandii działało wielkie centrum pielgrzymkowe, ściągające pielgrzymów z całej zachodniej Europy. Procesja odrodziła się w końcu XIX w., po złagodzeniu antykatolickich restrykcji, ale z powodu zakazu procesji katolickich obowiązującego do 1983 r. zachowała „ukryty” charakter, czyli była pozbawiona zewnętrznych oznak kultu. Obecnie jest największym zewnętrznym wydarzeniem Kościoła katolickiego w Holandii.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: „Czyż nie jesteście ważniejsi?”

2026-03-19 21:00

[ TEMATY ]

Niezbędnik Wielkopostny 2026

40 pytań Jezusa

Canva Pro

"Przypatrzcie się ptakom w powietrzu (...) Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?"

Przypatrzcie się ptakom w powietrzu (...) Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?  (Mt 6,26)
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV „synem Afryki”, kontynentu, gdzie wiara dziś kwitnie

2026-03-20 16:17

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Afryka

Papielż Leon XIV

Vatican Media

Pierwsza wizyta papieża Leona XIV na Czarnym Lądzie budzi ogromne oczekiwania. W ciągu dziesięciu dni Ojciec Święty odwiedzi Algierię, Angolę, Kamerun i Gwineę Równikową. Nuncjuszem apostolskim w tych dwóch ostatnich krajach jest abp José Avelino Bettencourt. Jak mówi, papież będzie pielgrzymował do korzeni swej wiary, gdyż to właśnie Afryka dała światu świętego Augustyna.

„Syn Afryki”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję