Reklama

Niedziela Przemyska

Dni Jakubowe

Już po raz czwarty odbyły się Euroregionalne Dni Jakubowe w Gminie Przeworsk.

Niedziela przemyska 32/2020, str. III

[ TEMATY ]

św. Jakub

rajd rowerowy

Archiwum autora

Jakubowy Rajd Rowerowy 2020

Jakubowy Rajd Rowerowy 2020

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem imprezy jest promocja Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba jako szlaku pątniczego i pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego, który biegnie przez przeworski region. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 została ograniczona do części sportowej.

Wydarzenie rozpoczął Bieg „po muszlę św. Jakuba” przy kościele św. Marii Magdaleny w Nowosielcach. Trasa wiodła malowniczymi ścieżkami Traktu Królewskiego, Podkarpacką Drogą św. Jakuba, przy której znajduje się drewniana kapliczka św. Jakuba Większego Apostoła oraz słup kilometrowy wskazujący drogę oraz liczbę kilometrów do Santiago de Compostela. Po zakończonym Biegu pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody wręczył zawodnikom wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, sołtys wsi Nowosielce Marta Wojnar oraz wiceprezes Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku Jacek Hołub.

Kolejnym punktem programu był Jakubowy Rajd Rowerowy, którego 24 kilometrowa trasa wiodła z Nowosielec do Kosiny, gdzie uczestnicy zwiedzili drewniany kościół filialny św. Sebastiana, a następnie przez miejscowości: Markowa, Gać, Dębów do Nowosielec. Po zakończonym rajdzie dekoracji uczestników dokonali: przedstawiciel Zarządu Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa-Jedynak oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku Grzegorz Jedynak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-08-05 07:21

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beskidy: Rok św. Jakuba okazją do pielgrzymek indywidualnych i rodzinnych

[ TEMATY ]

szlaki św. Jakuba

Beskidy

św. Jakub

Jakub Piróga

Symbolem Dróg św. Jakuba jest żółta muszelka i żółta strzałka

Symbolem Dróg św. Jakuba jest żółta muszelka i żółta strzałka

O tym, że rozpoczęły rok 2021 jest Rokiem św. Jakuba przypomniał w rozmowie z dziennikarzami bp Roman Pindel, który gościł na antenie „Anioła Beskidów”. Duchowny zauważył, że jest to „znakomity patron i bardzo dobry sposób pielgrzymowania w czasach pandemii”. „Ponieważ się idzie samemu” – sprecyzował.

Bp Pindel przyznał, że w dobie pandemii bardzo trudno jest zorganizować pielgrzymkę w tradycyjnym kształcie, natomiast zwrócił uwagę, że Rok Święty Jakubowy może być okazją do indywidualnego i rodzinnego pielgrzymowania do trzech sanktuariów na terenie diecezji bielsko-żywieckiej dedykowanych temu apostołowi. Znajdują się one w Szczyrku i Simoradzu w Beskidzie Śląskim oraz w Rzykach w Beskidzie Małym.
CZYTAJ DALEJ

List z Watykanu do dzieci z Dzierżoniowa - Leon XIV dziękuje za modlitwę

2026-07-19 10:51

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Ze Stolicy Apostolskiej nadeszła odpowiedź dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Dzierżoniowie, którzy własnoręcznie przygotowali życzenia dla Leona XIV z okazji pierwszej rocznicy jego wyboru. W piśmie podpisanym przez sekretarza Ojca Świętego przekazano wdzięczność papieża za pamięć, życzliwe słowa, a szczególnie za modlitwę w intencji jego posługi.

„Jego Świątobliwość Leon XIV z wdzięcznością przyjął wyrazy pamięci i życzliwe słowa nadesłane z okazji pierwszej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, a szczególnie dar modlitwy zanoszonej w intencji Jego posługi” - napisano w odpowiedzi ze Stolicy Apostolskiej.
CZYTAJ DALEJ

Ponad 1200 rowerzystów przyjechało w pielgrzymce diecezji tarnowskiej

2026-07-19 16:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BP Jasnej Góry

Było dużo RUCHU, i dużo słuchania…SŁOWA BOŻEGO! Rekordowa liczba uczestników! Ponad 1200 osób dotarło w IV Pielgrzymce Rowerowej Diecezji Tarnowskiej. Tuż przed wjazdem na Jasną Górę musieli jeszcze pokonać burzę i ścianę deszczu. Najstarszy rowerzysta ma 82 lata i jest z regionu sądeckiego, a najmłodszy -3 lata i przyjechał z rodzicami z regionu limanowskiego.

Ks. Paweł Szczygieł dyrektor Rowerowej Pielgrzymki Tarnowskiej zapewnia, że zapał do pielgrzymowania jest. Na cztery dni przed wyjazdem zamknięto listę chętnych, by sprawnie i bezpiecznie zorganizować trasę dla pielgrzymów. - Kiedy w niedzielę kończymy zapisy, w poniedziałek rano układamy wszystko, żeby każdy miał gdzie spać, co jeść, żeby mógł wrócić później bezpiecznie do swojego domu - wyjaśniał „głównodowodzący” pielgrzymką, Nad bezpieczeństwem, zdrowiem ponad 1200 rowerzystów czuwało 60 osób w różnych pielgrzymkowych służbach jak m.in. medycznej, technicznej, sanitarnej, pilotów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję