Reklama

Niedziela w Warszawie

Cuda, cuda ogłaszają

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami stolicy przejdą dwa Orszaki Trzech Króli. Będzie kolorowo, radośnie, jak zawsze śpiewnie.

Niedziela warszawska 1/2020, str. 1

[ TEMATY ]

Warszawa

Orszak Trzech Króli

Archiwum Orszak Trzech Króli/Paweł Kula

Król afrykański do stajenki przy pl. Piłsudskiego przybędzie na wielbłądzie, królowi europejskiemu będzie towarzyszyć platforma z Rzymianami, król azjatycki przypłynie łodzią

Król afrykański do stajenki przy pl. Piłsudskiego przybędzie na wielbłądzie, królowi europejskiemu będzie towarzyszyć platforma z Rzymianami, król azjatycki przypłynie łodzią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolędy zna każdy. Wierzący i niewierzący. Wszyscy je śpiewają – mówi „Niedzieli” Jolanta Stachacz z Fundacji Trzech Króli. Do włączania się do wspólnego śpiewu uczestników orszaku i osoby zgromadzone na jego trasie zachęci grający na żywo zespół. Wykonywane przez młodych muzyków kolędy będą rozbrzmiewać z głośników rozstawionych na Krakowskim Przedmieściu.

Centralny warszawski Orszak Trzech Króli rozpocznie się w południe na pl. Zamkowym. W tym roku będzie mu przyświecać hasło: „Cuda, cuda ogłaszają”. – Będziemy mówić o cudzie, który dokonał się za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, otwierającym drogę do jego beatyfikacji. Powiemy także o Cudzie nad Wisłą i cudach eucharystycznych – zapowiada Barbara Trzeciak, koordynatorka Orszaku w stolicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy przygotują dwie główne sceny, na których pojawią się aktorzy. Zobaczymy także dwór Heroda, anielską bramę oraz mniejszą scenę, na której rozegra się walka dobra ze złem.

Na pl. Piłsudskiego nie zabraknie Matki Bożej, św. Józefa i Dzieciny, do której przyjdą mędrcy. Król afrykański do stajenki przybędzie na wielbłądzie, królowi europejskiemu będzie towarzyszyć platforma z Rzymianami, zaś król azjatycki przypłynie łodzią.

Reklama

Wydarzenie otworzy występ dziewczęcego chóru ze szkoły sióstr nazaretanek. Usłyszmy również chór Ave Maria. Na pl. Piłsudskiego zaśpiewa Chór Myśli Centrum Jana Pawła II. Orszak zwieńczy koncert, w czasie którego wystąpią m.in. zespół Pectus oraz Hanka Rybka. Nowością będzie jarmark, na którym prezentowane będą rękodzieła i orszakowe gadżety. Nie zabraknie wolontariuszy kwestujących na rzecz wakacji dla dzieci pochodzących z ubogich rodzin.

Inicjatywa ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik. Pierwszy orszak z pl. Zamkowego wyszedł w 2009 r. Od kilku lat w stolicy są dwa takie wydarzenia.

Na Orszak Trzech Króli po prawej stronie Wisły zapraszają m.in. praskie wspólnoty parafialne, Urząd Dzielnicy Targówek i Dom Kultury „Świt”. Jasełka na Bródnie rozpocznie o godz. 12.00 Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Barwny korowód wyruszy o godz. 13.30 spod DK „Świt” w kierunku skrzyżowania z ul. Matki Teresy z Kalkuty. Towarzyszyć mu będzie Parada Gwiazd Kolędniczych.

2019-12-31 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Warszawie rozpoczął się XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

[ TEMATY ]

Warszawa

konkurs

Fryderyk Chopin

Adobe Stock

Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin

Czworo zwycięzców minionych edycji Konkursu Chopinowskiego - Julianna Awdiejewa, Bruce Liu, Garrick Ohlsson i Dang Thai Son - występuje w czwartek w warszawskiej Filharmonii Narodowej na inauguracji XIX. odsłony pianistycznej rywalizacji.

Konkurs Chopinowski zainaugurowało czworo jego zwycięzców, którzy wystąpili z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. W interpretacji Bruce’a Liu (zwycięzcy z 2021 r.) zabrzmiał V Koncert fortepianowy F-dur Camille’a Saint-Saënsa, Julianna Awdiejewa (2010) i Garrick Ohlsson (1970) zagrajli natomiast Koncert na 2 fortepiany i orkiestrę Francisa Poulenca. W Koncercie na 4 fortepiany Johanna Sebastiana Bacha spotkali się: Julianna Awdiejewa, Bruce Liu, Garrick Ohlsson i Dang Thai Son (1980). Galę rozpoczął Polonez A-dur Fryderyka Chopina w wersji orkiestrowej.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: 25-latka chciała się zabić i doznała paraliżu. Sąd wydał zgodę na eutanazję

2026-03-26 13:01

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

25‑latka

paraliż

Adobe.Stock.pl

Noelia Castillo Ramos, 25-letnia Hiszpanka, która kilka lat temu padła ofiarą zbiorowego gwałtu, w czwartek po południu podda się eutanazji. Sparaliżowana kobieta będzie mogła jej dokonać po długim procesie sądowym i mimo sprzeciwu swojego ojca. Młoda kobieta zamiast pomocy psychologicznej otrzyma więc pomoc we wspomaganym samobójstwie.

- Nikt z mojej rodziny tego nie popiera, ale szczęście ojca nie może być ważniejsze od szczęścia czy życia córki – powiedziała Noelia w ostatnim wywiadzie, udzielonym stacji telewizyjnej Antena 3.
CZYTAJ DALEJ

Presja ma sens. Rząd w końcu obniży ceny paliw

2026-03-26 14:40

PAP

Posiedzenie rządu

Posiedzenie rządu

Rząd w końcu ugiął się pod presją opinii publicznej, opozycji i dziennikarzy i rząd stawki VAT na paliwo z 23 proc. do 8 proc.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeszcze dziś o godz. 18 odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie rządu i zapadną decyzje mające wpłynąć na obniżenie cen paliw.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję