Reklama

Niedziela Przemyska

Caritas – apostolat wśród matek

„Jedna dobra matka jest tyle warta, co stu nauczycieli” – św. Jan XXIII. Słowa papieża trafnie wprowadzają nas w przestrzeń pomocy podejmowanej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej w ramach prowadzonego w Przemyślu Domu Matki i Dziecka.

Niedziela przemyska 51/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

Dom matki i dziecka

caritas archidiecezji przemyskiej

Archiwum Domu

W rodzinnej atmosferze obchodzone są święta i uroczystości

W rodzinnej atmosferze obchodzone są święta i uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Panie przebywające w Domu Samotnej Matki w Przemyślu często znajdują się na tak zwanym „zakręcie życiowym” i trafiły tu nie z własnej winy. Kościół tworzy wspólnoty, w których opiekunowie domu starają się zapewnić im jak najlepsze warunki, dając dobry przykład oraz pomoc w każdym dniu, nie tylko w Wigilię i święta Bożego Narodzenia.

Historia Domu

Z bogatych kart historii tej placówki warto wspomnieć, że dom (początkowo pod nazwą Dom Samotnej Matki) został otwarty w 1984 r. w Soninie k. Łańcuta i funkcjonował tam do roku 1999. Z racji na coraz większe potrzeby społeczne, zaszła konieczność powołania do istnienia drugiego, większego obiektu, który zorganizowano w Przemyślu. Z biegiem czasu jednak zdecydowano, że w diecezji będzie jeden tego typu dom i od 1 września 1999 r. znajduje się on w stolicy archidiecezji (Przemyśl, ul. Prądzyńskiego 8). Na przestrzeni lat dyrektorami placówki byli: ks. Marian Kaszowski (1998-2002), ks. Marek Kruk (2002-2008), ks. Roman Wawro (2008-2018). We wrześniu 2018 r. Dom Matki i Dziecka przeszedł bezpośrednio pod zarząd Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Obecnie duchowym opiekunem jest wicedyrektor Caritas, ks. Andrzej Dec. Natomiast całe funkcjonowanie placówki koordynuje siostra kierownik. Od 29 czerwca 2001 r. posługę w domu podejmują Siostry Michalitki, a kierownikiem placówki (od 2011 r.) jest s. Hiacynta Popiel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ochrona dzieci

Podstawowym celem posługi świadczonej w Domu Matki i Dziecka jest ochrona życia dzieci poczętych. Dokonuje się ona przez niesienie pomocy kobietom, które znalazły się w trudnej sytuacji osobistej, rodzinnej, materialnej i spodziewają się narodzin dziecka, jak również takim, które na skutek przemocy w rodzinie nie mogą przebywać we własnym domu. Dom Matki i Dziecka w Przemyślu jest niepubliczną placówką podlegającą pod Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Dom posiada 20 miejsc dla matek i ich dzieci. Placówka adresowana jest dla matek nieletnich, kobiet w stanie błogosławionym oraz dla kobiet z dziećmi do lat 18 w ramach interwencji kryzysowej. Z funkcjonowania placówki może skorzystać każda matka przeżywająca trudności związane z mieszkaniem oraz z utrzymaniem się, na czas uregulowania spraw urzędowych w ośrodkach pomocy społecznej, sądzie itp. Dom przeznaczony jest dla matek w okresie ciąży, po porodzie (według Statutu do 6 miesięcy po porodzie), dla matek z dziećmi starszymi (do 6 lat) oraz matek w sytuacji kryzysowej z dziećmi do 18 lat (pobyt na 3 miesiące). Obecnie w placówce przebywa 6 matek oraz 9 dzieci. Od stycznia 2019 roku w domu przebywało 9 matek i 13 dzieci.

Reklama

Opiekunowie

Dom otwarty jest 7 dni w tygodniu i funkcjonuje całodobowo. Posługę na rzecz kobiet i ich dzieci podejmuje kadra pracowników: kierownik – odpowiedzialny za całość funkcjonowania placówki pod względem duchowym i materialnym, za koordynowanie zadań pracowników, opiekunowie – pedagodzy, psycholodzy podejmujący działania wychowawcze, socjalizacyjne, opiekuńcze nad dziećmi, pracownicy administracyjni i gastronomiczni. Placówka utrzymuje się z ofiar ludzi dobrej woli. Środki te przekazywane są zarówno bezpośrednio na konto placówki, jak i przez Fundusz Ochrony Życia. Na bieżące potrzeby placówka otrzymuje połowę składki zbieranej w kościołach na tacę podczas Eucharystii tzw. „Pasterki”. Działalność domu wspiera też corocznie Podkarpacki Urząd Wojewódzki, a otrzymana kwota dofinansowania przeznaczana jest na bieżące opłaty, remonty oraz zakup koniecznych sprzętów. Wsparcia udzielają także ośrodki pomocy społecznej, z terenów których pochodzą podopieczne i ich dzieci.

Codzienność

Harmonogram pracy Domu Matki i Dziecka wpisany jest w rok liturgiczny. Jak w każdym domu, przygotowywane są święta i inne uroczystości. W rodzinnej atmosferze obchodzone są Boże Narodzenie i Wielkanoc. Dla wielu matek to powrót do praktyk religijnych tak często zaniedbanych przez wiele lat. Przeważnie raz w miesiącu matki z racji pierwszego piątku przystępują do spowiedzi, by móc w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Każdego dnia mieszkańcy domu odmawiają rano pacierz, a wieczorem jedną część Różańca. Szczególnym wydarzeniem w domu jest włączenie nowo narodzonego dziecka do wspólnoty Kościoła przez udzielenie mu sakramentu chrztu świętego. Sama ceremonia odbywa się w domowej kaplicy. W plan codziennego życia domu wpisane są także urodziny, imieniny, ważne wydarzenia osobiste i wspólne podopiecznych. Niektóre z matek uczęszczają także do szkoły, podnoszą kwalifikacje, podejmują aktywność zawodową, ucząc się pracy i życia w społeczeństwie. Inne uczęszczają na terapię, szukają wsparcia i pomocy w usamodzielnieniu. W ramach prowadzonej cotygodniowej „szkoły życia”, w placówce przekazuje się matkom bogate informacje dotyczące wychowania, pielęgnacji dzieci, uczy się je obowiązkowości, odpowiedzialności za powierzone zadania, wdraża w codzienne prace porządkowe, kuchenne, uczy kreatywnego spędzania czasu wolnego. Pracownicy Domu Matki i Dziecka organizują także podopiecznym systematyczne korzystanie z dóbr kultury (wyjścia do kina, zwiedzanie obiektów, lektura prasy i książek, itp.).

Reklama

Jak podkreśla Kierownik placówki: – Dom ten jest szczególny. Kryje w sobie prawdziwe tajemnice ludzkiego cierpienia i oczekiwanej nadziei. Jest to miejsce, gdzie powoli osuszają się ludzkie łzy, wylane na wieść o ciąży, o wyrzuceniu z domu, po bólu od ciosu zadanego ręką męża lub konkubenta, po odtrąceniu i samotności, wreszcie po braku perspektyw na przyszłość. Tutaj czasem krzyczy nienawiść i rodzi się przebaczenie, myśl o aborcji zamienia się na pierwszy krzyk narodzonego dziecka i uśmiechu maleństwa, którego nie da się do niczego porównać. Miejsce to zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na nowo wyznaczać wyższe wartości i cele życiowe.

Przeżywając tajemnicę Wcielenia Syna Bożego i dar macierzyństwa Maryi, pragniemy złożyć Wszystkim Czytelnikom, Podopiecznym Caritas, Ofiarodawcom i ludziom dobrej woli najserdeczniejsze życzenia. Niech przychodzący Chrystus ubogaca wszelkimi darami w codziennym życiu, obdarza zdrowiem i błogosławi w podejmowanych inicjatywach.

2019-12-19 13:32

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blisko dziecka

Kontynuując na łamach Niedzieli Przemyskiej prezentację działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej, zapraszamy do świetlicy socjoterapeutycznej w Łańcucie.

Placówka Caritas przy ul. Farnej 22 funkcjonuje od kwietnia 2017 r. (pon.-pt., 11.00-19.00) i obejmuje swoją pieczą dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat. Obecnie ze świetlicy korzysta 60 podopiecznych. Świetlica jest placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego, w której dzięki zatrudnionej kadrze pedagogicznej, systematycznie i profesjonalnie realizowane są różnego rodzaju działania wpisane w harmonogram dnia. W godzinach od 11.00 do 15.00 nauczyciele pomagają podopiecznym odrabiać zadania domowe. Jest to też czas na konsultacje dla rodziców z wychowawcami oraz wedle potrzeb: prace w terenie, m.in. konsultacje i rozmowy z pedagogami szkolnymi, dyrekcją szkół, do których uczęszczają uczniowie. Po odrobieniu prac domowych podopieczni otrzymują darmowy, ciepły posiłek. Następnie realizowane są m.in.: zajęcia indywidualne i grupowe z języka angielskiego, matematyki i informatyki, zajęcia z psychologiem i terapeutą zajęciowym integrujące dzieci i młodzież poprzez różnorodne gry i zabawy edukacyjne. Raz w tygodniu odbywają się także zajęcia na basenie MOSiR w Łańcucie pod okiem doświadczonego trenera pływania, zajęcia z robotyki w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz nauka gry na gitarze.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostna droga bezdomnych z okolic Watykanu

2024-03-27 17:23

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Adobe.Stock

Z misją zaniesienia nie tylko wsparcia materialnego, ale i Słowa Bożego wyszły do bezdomnych mieszkających w okolicach Placu św. Piotra siostry klaretynki. Z przesłaniem zapowiadającym radość Wielkanocy wyruszyły w miejsca, gdzie ludzie wielu narodowości żyją często na kartonach, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei. Na progu Wielkiego Tygodnia misjonarki zorganizowały dla ubogich, bezdomnych i samotnych nabożeństwo pokutne, z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Nabożeństwo pokutne odbyło się pod Kolumnadą Berniniego, która dla wielu od lat stanowi jedyny dach nad głową.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję