Reklama

Lektura nieobowiązkowa

Nie tylko dla dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiejsi średniacy i starszacy, niekiedy ich dzieci, a może nawet wnuki, doskonale ich znają. Zwykle nie z nazwiska, lecz z twórczości, dzieł, którymi były rysunki w książkach i książeczkach. Często byli to znakomici malarze, graficy, projektanci, którzy zamienili sztalugi i sale wystawowe na książki dla młodzieży. Ich twórczość po latach bardziej niż się broni. Ba! Ich prace cieszą się sporym zainteresowaniem i osiągają wysokie ceny na aukcjach dzieł sztuki.

Ilustracje z dzieciństwa ukształtowały estetyczną wrażliwość wielu z nas. Butenko, Szancer, Stanny, Witwicki i Wilkoń tworzyli światy, w których jako dzieci chcieliśmy zamieszkać. Gdyby nie oni, dzieciństwo wielu z nas byłoby rzeczywiście szare. Stworzyli wyjątkowe ilustracje, bo nie brnęli w infantylizm, a młodych odbiorców traktowali poważnie – uważa Barbara Gawryluk, autorka bogato... ilustrowanej książki „Ilustratorki, ilustratorzy”.

Tym razem ich rysunki ilustrują arcyciekawe, reporterskie opowieści o... ilustratorach. W opowieściach o najlepszych z nich zawsze pojawia się Jan Szancer, autor ilustracji m.in. do: „Akademii Pana Kleksa”, „Pinokia”, „Baśni Andersena”, „Szelmostw lisa Witalisa”, „Czerwonego Kapturka” i „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Szancer marzył o malowaniu fresków, a projektował kostiumy i scenografie teatralne, ale do historii przeszedł jako autor ilustracji w książkach dla dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-12-04 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

26 sierpnia to dzień Częstochowskiej Prowincji Kościelnej oraz święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła, ale to przede wszystkim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zawdzięczamy staraniom bł. Honorata Koźmińskiego. Po upadku powstania styczniowego pragnął on zjednoczyć Polaków wokół Matki Najświętszej – Królowej Polski. Razem z ówczesnym przeorem Jasnej Góry o. Euzebiuszem Rejmanem wyjednali u papieża św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej. Stało się to w roku 1904. Papież zaś Pius XI w 1931 r. pozwolił, by obchodzono je w całej Polsce. Zatwierdził też tekst Mszy św. i modlitwy brewiarzowej.
CZYTAJ DALEJ

Dziesięciodniowy chłopczyk w sosnowieckim oknie życia

2025-08-27 12:43

Diecezja Sosnowiecka


W oknie życia w Sosnowcu ktoś zostawił dziesięciodniowego chłopczyka. Niemowlę trafiło na badania do szpitala – poinformowały siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus, które opiekują się tym miejscem we współpracy z Caritas Diecezji Sosnowieckiej. To już szóste dziecko, pozostawione w tym miejscu.
CZYTAJ DALEJ

Mimo kryzysu, ponad 12 tys. uczniów może dalej chodzić do szkoły

2025-08-27 17:52

[ TEMATY ]

szkoła

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

uczniowie

kryzys

Adobe Stock

Tysiące uczniów z różnych zakątków świata może kontynuować naukę dzięki hojności organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzieje się to w krajach ogarniętych kryzysami, gdzie chrześcijańskie wspólnoty walczą o przetrwanie. Podczas gdy my szykujemy się do nowego roku szkolnego, w wielu częściach globu, takich jak Burkina Faso, Nigeria, Syria czy Liban, dzieci zmagają się z ogromnymi trudnościami! Mimo wszystko, dzięki wsparciu PKWP, mogą wrócić do szkolnych ławek!

Liczby, które wstrząsają
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję